موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

نشست نمایندگان انجمن‌ها با هیات مدیره خانه تئاتر

جلسه ماهانه شورای هماهنگی هیأت مدیره انجمن‌ها (شهریور ماه ١۴٠٢) در عمارت شماره یک خانه تئاتر با حضور نمایندگان انجمن ها و صنوف برگزار شد.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر، این جلسه ساعت ١۶:٣٠ با حضور ١٨ نفر به نمایندگی از ٩ انجمن منعقد و شروع شد.

در ابتدا ساسان پیروز نماینده انجمن منتقدان درباره ادامه روند تغییر اساسنامه خانه تئاتر و پیشنهادات کارگروه مربوطه سخنانی ایراد کرد و به ادامه کار بررسی مسیر تغییر مفاد اساسنامه توسط کارگروه مذکور اشاره کرد.

مهدی آشنا نماینده انجمن عکاسان درباره مشکلات ابقا انجمن‌های صنفی و نگرانی‌های موجود و بلاتکلیفی وضعیت صنوف به ثبت رسیده صحبت کرد و برخی از مسیرهای طی شده حقوقی و راهکارهای پیش رو مورد بررسی مطلعین قرار گرفت.

مهدی قلعه نماینده انجمن کودک و نوجوان اطلاعات حقوقی و داده‌ها و گوشه‌ای از پیگیری‌ها و رایزنی‌های حقوقی انجام شده را به اطلاع حاضرین رساند.

سپس سعید ذهنی نماینده انجمن موسیقی بخشی از تجربیات و پیگیری‌های خود را در اختیار جلسه قرار داده و بعضی مشکلات اداری و حقوقی مربوط به مسائل قانونی صنوف را خاطر نشان کرد. وی با تاکید بر ضرورت حضور تمام نمایندگان انجمن‌ها در جلسات مشترک نسبت به اهمیت حضور نمایندگان هیأت مدیره ها تذکر داده و از عدم مشارکت بعضی انجمن‌ها و ایجاد تأخیر و تعویق در مسائل مشترک صنفی به این واسطه انتقاد کرد.

ایرج راد رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر ضمن تایید پیشنهادات سایرین عنوان کرد با وکیل و مشاور حقوقی در ارتباط هستیم که در اسرع وقت مسیرهای مربوط به مشکلات و امور حقوقی صنوف پی گرفته شود‌. ایرج راد در بخش دیگری از سخنانش به تبیین تعاریف و شرح وظایف صنفی اشاره کرد و با پرداختن به مسائل مربوط به عضویت در صنوف هنری درباره تعریف شغلی و شاغلین هنری مواردی را عنوان کرد. وی در ادامه درباره استمرار کاری و امنیت شغلی تفصیلاتی را مطرح و به وظایف صنفی خانه تئاتر پرداخت و با تاکید بر لزوم تشریح صحیح مسائل حقوقی و صنفی برای اعضاء درباره تغییرات اساسنامه خانه تئاتر گفت: ما درباره تغییرات اساسنامه این را مورد توجه قرار دهیم که این کار باید به شکلی صورت بگیرد که بجای اینکه پیشرفتی بوجود بیاورد بدتر مسائل صنفی ما را تحت‌الشعاع قرار داده و در خطر بیاندازد. ما باید برای خودمان و همه روشن کنیم که جایگاهمان چیست و از صنف چه چیزهایی مطالبه می‌کنیم‌.

آرام محضری نماینده انجمن نمایشنامه نویسان درباره خروجی فعالیت‌ها و جلسات نقدهایی را مطرح و از کند بودن روند امور و پیشرفت مسائل قانونی مربوط به صنوف و رسیدگی به امور هنرمندان تئاتر انتقاداتی را عنوان کرد.

شهرام احمدزاده نماینده انجمن نمایشنامه نویسان در پاسخ به مریم رحیمی عضو هیات مدیره انجمن بازیگران و انتقاد وی که نتیجه این جلسات منعکس نمی‌شود و اسناد آن در دسترس نیست گفت: نمایندگان انجمن‌ها باید حتما گزارش تمام جلسات را در اختیار هیأت مدیره‌های خود قرار بدهند تا در جریان باشند و تمام انجمن‌ها موظف به ارسال نماینده در جلسات مشترک بوده و هیات مدیره‌ها باید در جریان گزارشات و اسناد جلسات قرار بگیرند.

آرام محضری در اشاره به گفته شهرام احمدزاده بر ضبط وقایع و ثبت صورتجلسات بر ضرورت و چگونگی ساماندهی اسناد وظایف بخش اداری و مدیریت آن را در این‌باره خاطر نشان کرد.

محمد وفایی نماینده کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر عنوان کرد: پیرو صحبت‌های بعضی از حاضرین پیشنهاد میکنم پیرامون تمام مباحثی که تا کنون بوده اعم از مسائل صنفی و هر موردی که مربوط به عضویت و حقوق صنفی افراد می‌شود جلسه‌ای در قالب نشست رسانه‌ای توسط روابط‌عمومی خانه تئاتر ترتیب داده شود تا پرسش‌های موجود مطرح و پاسخ‌های نهایی بشکل جواب‌های غایی منتشر و در دسترس عموم اعضاء قرار بگیرد که مشخص بشود کار در چه مرحله‌ایست و بعضی از پرسش‌ها و نکات مبهم که پاسخ ثابتی دارند و بشکل متداول مورد سوال اعضا واقع می‌شود در سایت خانه تئاتر قرار گرفته که بعنوان مرجع در دسترس اعضا باشد. وی در ادامه ضمن انتقاد از طولانی شدن مراحل بروزرسانی به موقع سایت خانه تئاتر و با ارائه پیشنهادات روش‌های کاربردی جهت راه اندازی مسیرها و بهره‌گیری از امکانات نرم‌افزاری به روز و در دسترس جهت تسهیل ارتباط با اعضا و پاسخگویی ضمن اعلام آمادگی جهت در اختیار گذاشتن هرگونه کمک مقدور در این‌باره افزود: شایسته است برآیند این جلسات در قالب گزارش یا اطلاعیه به آگاهی اعضا برسد تا همگی در جریان پیشرفت‌های حاصله صنفی و موانع در روند امور تا این تاریخ قرار بگیرند تا به این وسیله به سوالات و شبهات پاسخ داده شود. مجموع این پیشنهادات با استقبال حاضرین روبرو شد و با فوریت در دستور کار و بررسی قرار گرفت.

کاظم هژیرآزاد عضو هیات مدیره مرکزی خانه تئاتر درباره ارتباط مستمر با اعضا و ارائه گزارش فعالیت‌ها تاکید کرد و درباره ایجاد انسجام صنفی و بالا بردن سطح مشارکت موارد مهمی را خاطر نشان و تاکید کرد: به نمایندگان انجمن‌ها و روسای هیات مدیره‌ها بارها متذکر شده‌ایم که گزارش فعالیت‌هایشان را به هیأت مدیره مرکزی خانه تئاتر ارائه بدهند که متاسفانه این امر تا کنون توسط چند انجمن و کانون به انجام نرسیده است.

در پایان جلسه درباره تصمیمات رای‌گیری و نشست مذکور در ساعت ١٩ خاتمه پذیرفت.

عکس‌ها: اختر تاجیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *