اخبار خانه تئاتر

آموزش سواد مالی به کودکان در شهر طلا

حامد زحمتکش که به تازگی اجرای نمایش «شهر طلا» را آغاز کرده، گفت این نمایش، آموزش سواد مالی به کودکان را مورد توجه قرار می‌دهد.

این کارگردان تئاتر که سال‌هاست در حوزه تئاتر کودک فعالیت می‌کند، مدتی است که به عنوان مربی سواد مالی هم مشغول به کار شده و نمایش تازه خود را با رویکرد آموزش سواد مالی به کودکان اجرا می‌کند.

او در گفتگو با ایسنا با تشریح شیوه آماده‌سازی این نمایش تاکید کرد که نمایش «شهر طلا» در حوزه آموزش مالی، نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز کارایی دارد.

زحمتکش درباره روند شکل‌گیری این کار توضیح داد: نمایش «شهر طلا» یکی از تولیدات آکادمی هوش مالی است. این آکادمی از ۷ سال پیش به این سو در حوزه آموزش سواد مالی در جامعه تلاش می‌کند و در واقع زیر مجموعه موسسه‌ای دانش بنیان است که رسالتش ترویج اصول و قواعد سواد مالی در کل جامعه است؛ از دوران پیش از دبستان تا کهنسال.

این کارگردان که از ۴ سال گذشته با این آکادمی همکاری دارد، اضافه کرد: وظیفه‌ ما ترجمه مفاهیم سواد مالی به زبان هنر است. در این رهگذر ۶ موضوع و ۱۲۷ شاخه مفهوم در حوزه سواد مالی داریم و نمایش «شهر طلا» یکی از خروجی‌های این فعالیت‌ها بوده است.

او که نمایش «شهر طلا» را با اقتباس از قصه‌ای به همین نام اجرا می‌کند، با ارایه توضیحاتی درباره داستان این نمایش افزود: «شهر طلا» یکی از ۶۴ قصه‌ای است که  آکادمی هوش مالی آن را تنظیم و ترجمه کرده و از سوی انتشارات قدیانی منتشر شده است. این آکادمی تا به حال ۶۴ کتاب برای کودکان منتشر کرده که در دنیا جزو بهترین آثار سواد مالی برای کودکان بوده‌اند و این آثار از ۴ سال پیش منتشر شده‌اند.

 

زحمتکش با اشاره به گروه سنی مخاطبان «شهر طلا» گفت: این قصه برای مخاطبان دوره دوم دبستان است؛ از چهارم تا ششم دبستان که در دوران کرونا آن را به صورت کتاب صوتی منتشر کردم و الان روی فیدیبو هست. بعد از انتشار این کتاب‌ها تصمیم گرفتیم بعضی از این قصه‌ها را به نمایش تبدیل کنیم که اولین کار همین «شهر طلا» بود و در پوستر نمایش آمده این کار، اولین مقصد از ماجراجویی‌های آقای جهانگرد است.

زحمتکش ادامه داد: «آقای جهانگرد» کارکتری است که شهر به شهر سفر می‌کند و قصه سواد مالی آدم‌های نقاط گوناگون را برای ساکنان آن شهر تعریف می‌کند. در اولین سفر ماجرای «اِماندا» دختر بچه‌ای ده دوازده ساله را تعریف می‌کند که پدرش کارگر معدن است و آنان در شهری دورتر از شهر خود زندگی می‌کنند. این دختر بچه به مرور سعی می‌کند برای سرگمی خودش، کسب و کاری تعریف کند. او کم کم به افراد گوناگون ایده می‌دهد که چگونه با استفاده از مهارت‌های خود، نیازهای دیگران را تامین کنند و به مرور «شهر طلا» شکل می‌گیرد.

این کارگردان که نمایش خود را به صورت زنده عروسکی و به عنوان اثری تعاملی اجرا می‌کند، اضافه کرد: از تکنیک عروسکی کاغذی استفاده می‌کنیم و حول و حوش ۶۰ کارکتر داریم؛ از خانه‌ها و اکسسوار تا شخصیت‌های نمایش. بخش تعاملی نمایش به فضاهایی مربوط می‌شود که هر یک از مشاغل در این شهر شکل می‌گیرند. در واقع  ساخت و ساز مغازه‌ شخصیت‌های نمایش و کسب و کارشان با کمک تماشاگران کودک شکل می‌گیرد.

 

او با اشاره به رویکرد آموزشی این نمایش افزود: در بحث آموزشی خیلی مستتر بر مفاهیم تعاون، همکاری، خویش‌فرمایی، شغل، سرمایه‌گذاری، پس‌انداز و … کار می‌کنیم. اتفاق جالب در این اجراها این است که پدر و مادرها به اندازه بچه‌ها از این کار دریافت می‌کنند. بچه‌ها با دنیای خودشان و پدر و مادرها هم با دنیای خودشان با نمایش ارتباط برقرار می‌کنند. در این مدت با پدران و مادران زیادی رو به رو شده‌ایم که می‌گویند کاش در کودکی ما هم درباره این موضوعات صحبت می‌شد و اگر چنین می‌شد، شاید الان شرایط زندگی‌مان بهتر بود. به هر حال بعد از دیدن این نمایش فایل‌های جدیدی در ذهن بچه‌ها باز می‌شود و بخش سرمایه‌گذاری و پس‌انداز آن حتی امروز هم خیلی به آنان کمک می‌کند. ضمن اینکه این موضوع در گوشه ذهن‌شان  شکل می‌گیرد که باید به عنوان یکی از افراد اجتماع از مهارت خود استفاده و نیاز مردم را تامین کنند تا همه بتوانند از زندگی در یک جغرافیا به اندازه یکدیگر لذت ببرند.

زحمتکش درباره پیوستگی آموزش این مفاهیم به کودکان توضیح داد: از سال گذشته تحصیلی، از طرف آکادمی به عنوان معلم سواد مالی در دبستان‌های تهران مشغول به تدریس شده‌ام. در ۴ سال گذشته کار تحقیقاتی گسترده‌ای انجام دادیم و تمام طرح درس‌های مورد استفاده در جهان را بررسی و بومی‌سازی کردیم. بعد از گذراندن دوره تربیت مربی کودک، تدریس سواد مالی را از سال گذشته آغاز کردیم ولی می‌دانیم که تدریس به تنهایی کارایی ندارد و نیازمند ابزار کمکی دیگر از جمله نمایش هستیم که «شهر طلا» یکی از این ابزارهای کمک آموزشی است. در حال حاضر هم بر سه قصه دیگر کار و آنها را برای اجرا آماده می‌کنم. بنابراین این کار به صورت مستمر در حال انجام است.

او یادآوری کرد: نمایش «شهر طلا» اسفند سال گذشته تولید شد و از آن زمان تاکنون این نمایش را برای ۱۰۰۰ کودک در مکان‌های گوناگون اجرا کرده‌ایم. روزهای ۲۷ و ۲۸ اسفند سال گذشته همراه با یک تیم جهادی که برای کارهای عمرانی و خدمات پزشکی به روستاهای لرستان رفته بودند، همراه شدیم و نمایش را در روستاهای استان لرستان اجرا کردیم. به جز آن در مدارس اجرا داشته‌ایم. شیوه اجرایی این نمایش برای اجرای پرتابل طراحی شده و به همین دلیل امکان اجرا در مکان‌های گوناگون را دارد.

زحمتکش با اشاره به اینکه این نمایش در هر اجرا میزبان ۶۰ تماشاگر است، در این باره توضیح داد: این نمایش برای ۶۰ تماشاگر اجرا می‌شود و برای سالن کفی طراحی شده چون لازم است که بچه‌ها روی زمین بنشینند و در ساخت و ساز مشارکت کنند و از آنجاکه حرف این نمایش جدی است، تماشاگر باید با تمرکز آن را ببیند.

این اثر نمایشی تا نیمه شهریور هر روز به جز شنبه‌ها راس ساعت ۱۹:۳۰ در فرهنگسرای ارسباران اجرا خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *