اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

کوشک‌جلالی آرت یاسمینا رضا را روی صحنه می‌برد

علیرضا کوشک‌جلالی نمایش «آرت» اثر یاسمینا رضا را از اواخر اردیبهشت، روی صحنه می‌آورد.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر، تمرینات نمایش «آرت»، نوشته یاسمینا رضا با ترجمه و کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی و تهیه‌کنندگی آرش رهبری، به روزهای پایانی خود نزدیک شده و این گروه اجرایی، از اواخر اردیبهشت امسال، اجراهای عموم خود را در سالن استاد فرهاد ناظرزاده‌کرمانی تماشاخانه ایرانشهر آغاز می‌کند.

نمایشنامه «آرت» که در ایران بانام «هنر» نیز شناخته می‌شود، از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۲ در سالن‌های تئاتر لندن و دیگر شهرهای انگلیس روی صحنه رفته و جزو پرفروش‌ترین نمایش‌های روی صحنه در انگلستان به شمار می‌رود. این استقبال در دیگر شهرهای مطرح اروپا و آمریکا نیز به همین منوال بوده است. موضوع نمایشنامه «آرت» درباره چند دوست است که یکی از آن­‌ها تابلوی نقاشی مدرنی را خریده و در واقع یک بوم خالی است، آن‌ها بر سرنقاشی تابلو بحث و مشاجره می‌کنند و دوستی‌شان به هم می‌خورد. تم اصلی نمایشنامه «آرت»، خودفریبی است.

یاسمینا رضا در مقدمه این کتاب می‌گوید: «خودفریبی برای من بخش مهمی از زندگی است. خودفریبی امروز حکومت می‌کند. خودفریبی عنصر مسلط نهاد بشری است. خودفریبی تنها دروغ گفتن به دیگران نیست بلکه دروغ گفتن به خود است. شکلی از محافظت است و ناشی از احساسات دیگر مثل احساس غرور، نخوت، ترس و درآمیختن با دیگران است.»

علیرضا کوشک‌جلالی که از کارگردانان پرکار ایرانی محسوب می‌شود، در سال‌های گذشته نمایش‌هایی همچون «پستچی پابلو نرودا»، «مسخ»، «بازرس»، «موسیو ابراهیم»، «خدای کشتار»، «پوزه چرمی»، «سیستم گرون‌هلم» و «جنون محض» را روی صحنه برده است.

او همچنین، برنده جایزه افتخاری تئاتر شهر کلنِ آلمان و عضو دائمی هیئت ژوری انتخاب بهترین شخصیت تئاتری کلن نیز هست. کوشک‌جلالی همچنین عضو کانون کارگردانان آلمان و ایران و دارای مدرک درجه‌یک هنری از وزارت ارشاد است. او در چند سال اخیر نیز، توجه به‌خصوصی به امر آموزش در عرصه تئاتر شهرستان‌ها داشته است.

از عوامل این نمایش که حضورشان در این نمایش قطعی شده است، می‌توان به آرش رهبری (تهیه‌کننده)، امیر پارساییان‌مهر (مجری طرح)، آذین پورزند (دستیار کارگردان و منشی صحنه)، حمید عباسی (دستیار تولید)، بهرنگ کامیار (مدیر صحنه)، حسین سینجلی (دستیار صحنه)، آرین کشیش‌زاده (طراح صحنه)، صادق زرجویان (طراح پوستر و تیزر و عکاس)، حمیدرضا جلالی (طراح نور)، آیلین بخشی (طراح لباس)، مریم صفری (طراح گریم)، پارسا اسماعیلی (تبلیغات مجازی)، امیر پارساییان‌مهر (مدیر روابط‌عمومی و رسانه) اشاره کرد.

پیش‌فروش نمایش «آرت» از روز شنبه، ۲۰ اردیبهشت آغاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *