اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

پژوهش درباره فردوسی را باید در فضای مجازی بسترسازی کرد

جواد انصافی بازیگر و کارگردان نمایش‌های ایرانی با اشاره به سوق دادن بچه‌ها به سمت پژوهش درباره فردوسی و آیین‌ها و سنت‌ها بیان کرد که باید از این طریق نیز در فضای مجازی بسترسازی کرد.

به گزارش گروه خبر سایت  خانه تئاتر، جواد انصافی بازیگر، کارگردان و نویسنده تئاتر و تلویزیون همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب با اشاره به آثار مکتوب و آموزشی خود برای نوجوانان به خبرنگار مهر بیان کرد: در حال حاضر ۲ کتاب جدید در حوزه کودک و نوجوان دارم که یکی درباره نمایش سیاه بازی است با نام «مبارک و طلسم شاه زاده» و دیگری به نام «عمو نوروز و ننه سرما» که نمایشنامه عروسکی است و هر ۲ آنها برای آموزش در محیط کودکان و نوجوان نوشته شده اند.

وی با اشاره به اینکه این کتاب‌ها به تازگی به چاپ رسیده اند درباره تأثیر هنر درمانی گفت: ما این کتاب‌ها را به صورت روان درمانی با کودکان نابینا، اوتیسم، توان یابان جسمی، حرکتی، ناشنوایان و حتی با کودکان بزهکار در فضایی نمایشی کار کرده ایم.

از همکاری با عمو پورنگ تا فتیله‌ای‌ها

انصافی در مورد فعالیت‌هایی که با نوجوانان داشته است، مطرح کرد: من تاکنون در زمینه کار با نوجوانان فعالیت‌های بسیاری داشتم، حدود ۴ سال با عمو پورنگ نقش عمو نوروز را بازی می‌کردم و حدود سه سال نیز در شبکه کودک و نوجوان برنامه «خانه آبنباتی» را داشتم و با گروه فتیله ای‌ها یک مجموعه ۹۰ قسمتی کار کردم.

وی در مورد ورود فضای مجازی به دنیای کودکان گفت: در حال حاظر فکر می‌کنم کودکان و نوجوانان تغییرات زیادی در افکارشان به وجود آمده چرایش هم این است که تکنولوژی وارد زندگی آن‌ها شده و بیشتر فعالیت‌های آنها با موبایل است و به بسیاری از امکانات جهانی دسترسی دارند و توقعات‌شان بالا رفته است. ما باید تلاش کنیم کارهای فاخر و پر محتوا برایشان انجام دهیم و در فضای مجازی بگذاریم تا از آنها استفاده کنند. اولین کار این است که پژوهش‌های لازم را انجام دهیم و آن پژوهش را تبدیل به نمایش و فیلم یا برنامه تلویزیونی کنیم تا کودکان بتوانند از آن هم بیاموزند و هم سرگرم شوند.

هدایت کودکان و نوجوانان به سمت پژوهش درباره فردوسی و سعدی، حافظ

این هنرمند تئاتر و تلویزیون در مورد نحوه آموزش به کودکان در فضای مجازی و حضور در جشنواره «آسمون» برای این اتفاق گفت: این امکان وجود دارد که برای نوجوانان از طریق فضای مجازی بتوان استعدادیابی کرد و چنین جشنواره‌ای اتفاق مهمی است، ولی اول باید برنامه‌ریزی دقیق داشت تا خط مشی ای را طراحی کرده و برای کودکان و نوجوانان خوراک فرهنگی درست کنیم. باید بتوان به کودکان و نوجوانان مسیر و سوژه بدهیم تا آنها دنبال آن بروند مثلاً به آنها بگوییم بروید در مورد فردوسی و سعدی، حافظ و یا حتی در مورد آئین‌های نوروزی، شب یلدا یا هر آئین دیگری که در فرهنگ و سنن ایرانی است، پژوهش کنند.

وی با اشاره به روز بزرگداشت فردوسی عنوان کرد: باید به بهانه همین مناسبت‌ها در چنین جشنواره‌هایی به بچه‌ها ایده بدهیم و از طرفی آنها را آموزش دهیم تا بتوانند یک نمایشنامه یا فیلمنامه آماده و آن را اجرا کنند. امروزه بخش زیادی از زندگی کودک و نوجوان در فضای مجازی می‌گذرد پس ما باید ارزش‌ها و آئین‌های خود را در این فضا با بسترسازی مناسب به بچه‌ها منتقل کنیم. به این صورت می‌شود از طریق فضای مجازی آموزش‌های درست را به کودکان آموخت.

جواد انصافی در مورد تولیداتی که کودکان در فضای مجازی انجام می‌دهند، گفت: خوشبختانه کودکان در حال حاضر تولیدکننده محتوی در فضای مجازی شده‌اند اما باید اول آموزش ببینند و بعد با دقت بالا کار کنند. متأسفانه در فضای مجازی کسانی آمده‌اند و یک سری مطالب اشتباه را نشر می‌دهند که بسیاری از آنها سندیت ندارد در حالی که بچه‌ها باید پژوهش کنند و درست آن مطالب را کار کنند.

تلاش برای آشنایی با نمایش‌های ایرانی

این هنرمند حوزه نمایش‌های ایرانی در مورد آشنایی کودکان و نوجوانان با نمایش‌های ایرانی گفت: متأسفانه در حوزه‌ای که من در آن فعالیت دارم که نمایش آئینی سنتی و سیاه بازی است نسبت به نوجوانان بی‌توجهی شده و کاری صورت نگرفته است و کودکان نیز در این زمینه اطلاعات کمی دارند. این کمبود را باید خودمان برطرف کنیم به این ترتیب که به اندازه کافی مطالب آموزشی در فضای مجازی بگذاریم که کودکان بیایند و از آن استفاده کنند. مثلاً من خودم کتابی دارم که نامش «سیاه بازی از نگاه یک سیاه باز» است که این کتاب در تمام کتابخانه‌های دانشگاه‌های هنر، کتابخانه‌های عمومی و کتابخانه‌های مدارس وجود دارد اما باید تلاش کنیم به همت دوستان دیگر قسمت‌های عمده آن را در فضای مجازی بگذاریم که کودکان و نوجوانان بتوانند اطلاعات درست را از آن آموزش ببینند.

انصافی ادامه داد: کتاب دیگرم «لوطی بازی و لوطی صالح» است که آن هم یک کتاب آموزشی برای تمام سنین است. در این کتاب به شگردهای سیاه بازی، موضوعات سیاه بازی، مقایسه آن با نمایش‌های کمدی دیگر دنیا مثل کمدیا دلارته، کمدی فرانسه و کمدی هندوستان اشاره شده است که امیدوارم این اطلاعات را هم از طریق فضای مجازی بتوانیم به کودکان و نوجوانان برسانیم تا اگر می‌خواهند برای جشنواره «آسمون» نمایش‌های شادی‌آور کار کنند از آن بهره ببرند.

وی در پایان درباره اینکه آیا خود او تا به حال از طریق فضای مجازی استعدادیابی کرده است یا خیر، گفت: چون من خودم در فضای مجازی حضور ندارم و فعالیتی نمی‌کنم از این طریق استعدادیابی نکردم اما در کلاس‌های بازیگری و کارگردانی که در دانشگاه‌ها، مدارس و آموزشگاه‌ها داشتم در آنها استعدادهای خوبی پیدا کردم و خوشبختانه در حال حاضر در گروه نمایشی که دارم ۴ نسل دهه‌های ۵۰، ۶۰، ۷۰ و ۸۰ را دور هم جمع کرده‌ام که بیشتر این افراد را هم از طریق کلاس‌های خودم استعدادیابی کرده و به گروه نمایشی‌ام جذب کرده ام.

اختتامیه جشنواره «آسمون» با محوریت تولیدات فضای مجازی نوجوانان و با هدف ساماندهی و آموزش استعدادها همزمان با عید غدیر خم برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *