اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

وقتی خوراک خوب فرهنگی نداریم، فضای مجازی می‌شود خوراک بچه‌های ما!

محمد مسلمی، بازیگر تئاتر و تلویزیون گفت: قصه‌ها و نمایشنامه‌ها ضرورت دنیای امروز ماست تا بتوانیم خوراک مناسبی به کودک و نوجوان‌مان بدهیم.
به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر، محمد مسلمی، بازیگر تئاتر و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا درباره وضعیت تئاتر کودک و نوجوان گفت: شرایط تئاتر کودک مثل برنامه‌های کودک تلویزیون صفر است؛ یعنی اگر بخواهیم کودک و نوجوان را در نظر بگیریم که چقدر کار داریم و برایشان چه کار‌هایی کرده ایم، واقعا هیچ کاری نکردیم.

بازیگر مجموعه خاطره‌انگیز «فیتیله، جمعه تعطیله» افزود: بنابراین نتیجه چنین شرایطی این می‌شود که برای کودک و نوجوان ما از آن سوی آب‌ها کار تولید می‌شود، قصه و شعر داده و فرهنگ آنها جایگزین فرهنگ غنی می‌‌شود و این طور است که ما امروز دچار خطر فقر فرهنگ هستیم؛ بنابراین اصلا عجیب نیست که اگر در اخبار ببینیم تیتر زده می‌شود سن مصرف  سیگار به دوره دبستان رسید!

مسلمی با اشاره به مشکلاتی که در مدارس ما وجود دارد، گفت: باید بتوانیم برای بچه‌ها نمایش‌های متنوع  و جشنواره‌های مختلف داشته باشیم. متأسفانه در این زمینه خیلی کوتاهی کردیم؛ بنابراین هنرمندان ما باید به خط شوند تا فکر بچه‌ها در جهت درست قرار بگیرد. کودک و نوجوان نمی‌داند مسیر درست زندگی چیست و این در سنین مختلف متفاوت می‌شود و ما هم هیچ خوراک خوبی نداریم که به آنها بدهیم. اینطور است که گوشی‌ها، تبلت و اینترنت و فضای مجازی می‌شود خوراک بچه‌های ما!

این بازیگر و کارگردان تئاتر کودک اظهار کرد: کودک و نوجوان ایرانی به لحاظ دینی و اجتماعی در معرض آسیب است و من در تعجبم که ما با این رویه به کجا خواهیم رفت، باید بتوانیم هنرمندان را از نویسنده تا شاعر و هنرمند در زمینه کار کودک بسیج کنیم تا اتفاقات خوبی برسد.

مسلمی بیان کرد: دنیا در حال انحراف افکار بچه‌های ماست باید برنامه‌ریزی درست داشته باشیم، قصه‌ها، نمایشنامه‌ها همه در این زمینه موثر هستند، نیاز کشورمان تئاتر و قصه است تا مسیر زندگی را کودک و نوجوان درست پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *