اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

نمایش همکارها تقابل هنرمند با سیستم استالینی را روایت می‌کند

پریسا محمدی مدرس، کارگردان و بازیگر تئاتر، که این روزها نمایش “همکارها” را در سالن استاد سمندریان روی صحنه دارد در یادداشتی کوتاه از انتخاب متن و روند شکل‌گیری این اجرا گفت.

محمدی که پیش از این آثاری همچون “مستقیم ته منصور جنوبی”، “سوی کابوی”، “آرتیگوشه” و “پیکرتراشی” را کارگردانی کرده، نشان داده است که از نمایشنامه‌های خاص و متن‌های دشوار نمایشی استقبال می‌کند. او این بار به سراغ نمایشنامه همکارها رفته که جایزه لارنس اولیویه را برای خالقش به همراه داشته و بارها در انگلستان اجرا شده و مورد استقبال جوامع غربی قرار گرفته است.

پریسا محمدی درباره انتخاب این نمایشنامه و روند تمرینات تازه ترین نمایش اش؛ همکارها نوشته جان هاج، نوشته است:” نمایشنامه همکارها نوشته جان هاج با ترجمه معین محب علیان را روی صحنه داریم. نمایشنامه‌ای که درباره نویسنده روس؛ میخاییل بولکاکوف، در تقابل با استالین است که به یک همکاری نافرجام و غم انگیز می‌رسد. کمدی سیاه همکارها، جامعه‌ای کمونیستی، و تقابل هنرمند و سیستم استالینی، آن هم در دوره حکومت استالین که فشار زیادی روی هنرمندان و نویسندگان بود را روایت می‌کند. این موضوعی بود که این روزها دغدغه  من و گروهم است. زمان زیادی تمرین کردیم. با ترکیبی از بازیگران و هنرمندان صاحب‌نام تئاتر و گروهی از هنرمندان جوان و با انگیزه. متن دیالوگ محور و براساس بازیگر بود و ناگزیر باید بازیگران با تجربه‌تری که بتوانند قصه و روایت را پیش ببرند، می‌داشت. فکر می‌کنم کنار هم قرار گرفتن دو نسل تئاتری و کمکی که بازیگران حرفه‌ای به بازیگران با تجربه‌ی کمتر کرده‌اند، خودش یک جذابیت و یک چالش برای این تمرین ها بود. همه ما می‌دانیم که تئاتر کارکردن در این روزها بسیار سخت است. مخصوصا کارهایی که کاراکترهای زیاد داشته باشد با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند. با این وجود ما تلاش کردیم به بهترین نحو این کار را به اجرا برسانیم.”

نمایش همکارها ، ساعت ۱۸ در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر اجرا می شود و علاقه مندان می توانند از طریق سایت تیوال نسبت به خرید بلیت این نمایش اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *