اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

نمایشنامه رضایی‌راد در اصفهان روی صحنه است

کارگردان نمایش «گوش کن» گفت: این نمایش دارای موضوعی دربارۀ مشکلات زنان و حول محور گره‌های کوری است که زنان به صورت ناخواسته با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

لیلا پرویزی با اشاره به دلیل انتخاب نمایش «گوش کن» و کارگردانیِ آن اظهار کرد: نمایش «گوش کن» مونولوگی با ساختار قوی و مملو از بهانه‌های درستِ روایت است؛ همچنین چالش هدایت بازیگری غیرحرفه‌ای و موضوعی جذاب است که بارها و بارها زنان درگیر با آن را در جامعۀ پیرامون خود دیده بودم و به همین دلیل برای من این جذابیت را داشت که متن را انتخاب و کارگردانی کنم.

او اضافه کرد: مخاطب این متن به دلیل موضوع و محوریت اجتماعی، همۀ مردم هستند و طیف خاصی را در بر نمی‌گیرد.

کارگردان نمایش «گوش کن» درباره داستان این اثر و ارتباط آن با طرح پوستر آن تصریح کرد: داستان حول محور زنی معمولی است که در زندگی خود با همسرش دچار مشکلاتی می‌شود. به عبارت دیگر، به گره‌های کوری پرداخته شده که زن به صورت ناخواسته در آن‌ها اسیر شده و راه گریز از آن‌ها دشوار است؛ طراحی پوستر نیز نشانه‌ای از همین نگاه است.

این پژوهشگر حوزه نمایش‌های ایرانی و فرهنگ عامه با بیان اینکه سخن گفتن دربارۀ چالش‌ها از آغاز تا اجراشدن نمایش «گوش کن» بسیار است، گفت: پروسه تأیید متن تا بازبینی، یک طرف و بازبینی‌های هیئت‌های مختلف سالن‌های مختلف از سوی دیگر. همچنین نبودنِ حمایت مالی از هنرمندان تئاتر از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی موضوع دیگر بود و اگر حمایت مالی شهرداری نبود، نمی‌دانم سرانجام تئاتر غیرکمدی در شهر اصفهان به کجا می‌رسید، اگرچه حمایت در قیاس با هزینه‌ها به‌روز نشده است.

عضو هیئت علمی گروه نمایش دانشگاه سپهر اصفهان اضافه کرد: نبودنِ سالن مناسب اجرا، نور و سیستم صوت استاندارد و همچنین اجرای هم‌زمان گروه‌ها در یک سالن نیز از دیگر چالش‌هایی است که با آن مواجه هستیم. نبود و یا کمبود تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار و مدیران روابط عمومیِ آشنا با علم روز در عرصۀ تئاتر نیز به چشم می‌خورد.

پرویزی که دانش‌آموخته کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی از دانشگاه تهران و نیز دارای مدرک درجه یک هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است، برای ارتقای سطح کیفی تئاتر و هنرهای نمایشی در استان اصفهان پیشنهاد کرد: اگر مدیران و دست‌اندرکاران، تئاتر را دوست داشته باشند، همه موانع و مشکلاتی که گفته شد برطرف خواهد شد. همچنین به خانواده تئاتر اعتماد کنند و به دلیل کمبود امکانات، آن‌ها را مقابل یکدیگر قرار ندهند. به علاوه، اگر از مراکز آموزشی حمایت ویژه صورت گیرد و به نسل جدید یعنی جوان‌ها و دانشجویان تئاتر امکان بروز بیشتری دهند، این مهم ممکن خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان تا ۳۰ دی‌ماه میزبان نمایش «گوش کن» است. این نمایش که به نویسندگی محمد رضایی‌راد، کارگردانی لیلا پرویزی و بازیگری پرنیان طباطبایی تهیه شده است، در سالن پرواز و از ساعت ۱۹:۱۵ روی صحنه می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *