اخبار خانه تئاتر, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

نمایشنامه اسلاومیر مروژک در اصفهان اجرا می‌شود

نمایش «بر پهنه دریا» نوشتۀ «اسلاومیر مروژک» نویسنده لهستانی است که معمولاً در آثار خود موضوعات، فانتزی را با واقعیت‌های سیاسی و تاریخی ترکیب کرده و نوعی طنز سیاه راپدید آورده است. حالا این نمایش در اصفهان و با کارگردانی مهزیار رضویان روی صحنۀ مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان رفته است.

مهزیار رضویان اظهار کرد: در نمایش «بر پهنه دریا» سه نفر بر روی زورقی سرگردان بر پهنه اقیانوس هستند و پس از آنکه متوجه می‌شوند چیزی برای خوردن باقی‌نمانده و آذوقه هایشان تمام شده است، تصمیم می‌گیرند که یک نفر از بین خودشان را بخورند که شروعی برای اتفاقات نمایش «بر پهنه دریا» است.

‎او توضیح داد: هریک از این سه شخصیت‌ها نمادی از قشرهایی در جامعه را دربرمی گیرد. «گندهه» قشر قوی زورگو و ثروتمند جامعه است که هر اتفاقی در جامعه رخ دهد بازهم برندۀ همیشگی خواهد بود. کاراکتر «متوسطه» به زبان خودمانی همان حزب باد یا بوقلمون صفت است و هر جناحی که به نفع او باشد همان‌جا قرار دارد، و شخصیت «کوچیکه» قشر ضعیف جامعه را نشان می‌دهد که با هراتفاقی در جامعه به‌زودی نابود می‌شود.

کارگردان نمایش «بر پهنه دریا» با اشاره به شکل‌گیری ایده اولیۀ این نمایش افزود: با پیشنهاد یکی از دوستان، جرقه‌ای در ذهن من ایجاد شد که با دوباره خواندن نمایشنامۀ «بر پهنه دریا» متوجه شوم این متن، بسیار قوی است و با زمانه و روزهای ما شباهت دارد.

رضویان با بیان اینکه «بر پهنه دریا» نوشتۀ «اسلاومیر مروژک» نویسنده لهستانی است که زندگی در نظام دیکتاتوری را به صحنه می‌آورد تا از روشنفکران و متفکران محکوم به فنا در این نظام‌ها سخن بگوید و از محکومیت‌های تک‌بعدی و مستبدانه‌ای که اندیشه در آن جایگاهی ندارد انتقاد کند، گفت: اصولاً مروژک در آثار خود موضوعات، فانتزی را با واقعیت‌های سیاسی و تاریخی ترکیب کرده و نوعی طنز سیاه را پدید آورده است و مروژک بعد از جنگ لهستان با توجه به تجربیات زندگی خود در آن زمان و شرایط لهستان در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی و همچنین با استفاده از چاشنی فانتزی در کنار پرداختن به مسائل روز لهستان، نمایشنامه «بر پهنه دریا» را نوشته است.

او در گفت‌وگو با ایسنا ادامه داد: نمایش «بر پهنه دریا» نمایشی نمادگرایانه با رگه‌های فانتزی است که نویسنده همۀ دغدغه‌ها و مشکلات جامعه در ساده ترین حالت ممکن ، بدون اغراق و در عریان‌ترین شکل خود بیان کرده که توسط داریوش مودبیان نیز به فارسی ترجمه شده است.

این کارگردان با بیان اینکه برای به اجرا رساندن این نمایش، گروه وی شش ماه تمرین کرده‌اند، یادآور شد: در نمایش «بر پهنه دریا» «متین برخوردار» در نقش «گندهه»، «امیرحسین صانعی پور» در نقش «متوسطه»، علی مهدی زاده در نقش «کوچیکه» و «علی‌اصغر خانی» در نقش «پستچی» و «پیش‌خدمت» ایفای نقش می‌کنند، همچنین در این نمایش و برای بک‌گراند صحنه، با استفاده از ویدیو پروژکتور بر روی پارچه‌ای با ابعاد ۶٠ متر تصویر اقیانوس، دریا و یک ماه بزرگ با ابعاد یک‌ونیم متر و با وزن نزدیک به ۷ کیلوگرم  را ساخته‌ایم و «امیرحسین مشتاقیان » یکی دیگر از بازیگران نمایش در بک‌گراند، که ماه را در عرضی به متراژ ۶ متر و در مدت ۵۰ دقیقه، از سمت چپ صحنه به سمت راست صحنه به صورت اِسلو حمل می‌کند که کار بسیار دشواری برای یک بازیگراست.

رضویان همچنین ضمن اشاره به مشکلاتی که در حوزۀ تئاتر اصفهان وجود دارد، بیان کرد: متأسفانه امکانات و فضای اصفهان پاسخگوی نیاز دانش‌آموختگان رشته‌هایی مانند، بازیگری و کارگردانی تئاتروسینما نیست و هر سال شاهد هستیم که تعداد زیادی از تحصیلکرده‌های این رشته از این محیط فاصله گرفته و یا برای فعالیت مجبور به رفتن به سمت تهران هستند. از جمله مشکلات موجود نبودن فضای مناسب برای تمرین و سالن‌های نمایش با امکانات کافی جهت اجرا و همچنین عدم فعالیت افراد متخصص در حوزه روابط عمومی تئاتر است‌.

این کارگردان خاطرنشان کرد: امیدواریم با حضور مدیران متخصص در امور مرتبط با این حوزه، زیرساخت‌های لازم برای رونق فعالیت‌های هنری ایجاد شود و شاهد تولید آثاری مناسب با مخاطبان استان اصفهان باشیم.

به گزارش از ایسنا، مجموعۀ فرهنگی هنری فرشچیان تا ۳۰ دی‌ماه از ساعت ۱۸ میزبان نمایش «بر پهنه دریا» به کارگردانی مهدیار رضویان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *