موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

مهدی قلعه خواستار پاسخگویی مدیران اداره کل هنرهای نمایشی شد

مهدی قلعه که شب گذشته آخرین اجرای نمایش خود را در تالار هنر روی صحنه برد، از برخی قانون شکنی‌ها در این تالار خبر داد و خواستار پاسخگویی مدیران تئاتر شد.

این کارگردان تئاتر در گفتگو با ایسنا توضیحاتی درباره چند و چون اجرایش نمایشش در تالار هنر ارایه کرد و گفت: متاسفانه این تالار به حال خود رها شده و اداره کل هنرهای نمایشی هم با قطع کمک‌هزینه‌ها و دریافت ۲۰ درصد از گیشه گروه‌ها، برخوردی شبیه سالن‌های خصوصی دارد.

او یادآوری کرد: بعد از سال ۹۷ که آخرین بار در تالار هنر اجرا داشتم، پیشنهاد اجرای نمایش «جادوگر شهر اُز» را در تاریخ یکم آذر ماه سال ۱۴۰۲ مطرح کردم که مسئولان این تالار ضمن پذیرش این پیشنهاد گفتند کمک‌هزینه نمی‌دهیم و ۲۰ درصد هم از گیشه نمایش، سهم سالن خواهد بود.

قلعه ادامه داد: در اولین جلسه هماهنگی که دستیارم شرکت کرده بود، متوجه چند نکته شدم؛ اول اینکه سالن، بلیت‌های ردیف ۷ را که ۱۹ صندلی دارد و برای مهمانان سالن در نظر گرفته شده، می‌فروشد و جالب است که بلیت این ردیف از طریق دستگاه پُز بوفه سالن که به انجمن هنرهای نمایشی تعلق ندارد، فروخته می‌شود و دوستان تالار هنر می‌گویند این پول‌ها مال خود تالار است و صرف امور سالن می‌شود در حالیکه ۲۰ درصد از گیشه هر گروه نمایشی هم می‌گیرند.

قلعه با انتقاد از این رویه غیرقانونی افزود: آیا مدیرکل هنرهای نمایشی از چنین چیزی مطلع هستند؟ آیا در جریان هستند در دوره‌ای که نمایش‌های قبل از ما «سیندرلا» و «دوره‌گردها» اجرا می‌شده، این ردیف توسط سالن فروخته می‌شد و جالب است که خود گروه‌ها آن ردیف را از سالن می‌خریدند ولی ما با فشاری که آوردیم، این مساله حل شد. حراست یا قوه قضاییه یا نهاد مربوط رسیدگی کنند چرا ردیف ۷ سالن را می‌فروشند با دستگاه پز بوفه این پول را دریافت می‌کنند.

این کارگردان درباره دیگر مشکلات موجود در تالار هنر اضافه کرد: با سند و مدرک می‌گویم که گریمور آقایان در حضور مدیر تالار اعلام می‌کند من بیش از ۲ بازیگر آقا را گریم نمی‌کنم و برای گریم بقیه بازیگران، دستیار بیاورید که هزینه‌اش روزی ۴۰۰ هزار تومان می‌شد. در صورتی که ما ۳ بازیگر آقا داریم و کل گریم بازیگران من بیش از ۴۵ دقیقه زمان نمی‌برد . به هر حال زیر بار نرفتم و خودمان ماجرای گریم را حل و فصل کردیم. از طرف دیگر، تهیه لوازم گریم هم که به عهده گروه نمایشی است. بنابراین در یک سالن دولتی نه تنها به گروه نمایشی، کمک هزینه نمی‌دهند بلکه ۲۰ درصد گیشه را هم می‌گیرند و تهیه لوازم گریم هم با ماست.

او یادآوری کرد: به جز این دو هفته اول هم اجرای صبح ما را لغو کردند. کارمندان سالن گفته بودند چون انجمن هنرهای نمایشی پول ما را نداده، ما هم برای اجرای صبح خدمات نمی‌دهیم و این چنین شد که دو هفته اول، اجرای صبح نداشتیم و در هفته‌های آخر، این مساله حل شد.

این کارگردان ادامه داد: به هر حال اجرای ما شروع شد و خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت تا اینکه با آلودگی هوا رو به رو شدیم. دو هفته مساله آلودگی هوا مطرح بود که پیشنهاد کردیم یک هفته اجرای ما را تعطیل کنند چون مخاطبان ما کودکان هستند که در آن مقطع حتی به مدرسه هم نمی‌رفتند ولی پیشنهاد تعطیلی را قبول نکردند.

او با اشاره به رفتن مدیر قبلی تالار هنر و حضور سرپرست در این تالار افزود: با این تغییرات، قرار شد یک هفته بیشتر اجرا داشته باشیم. ضمن اینکه در تاریخ یکم آذر ماه هم که اجرای ما شروع شد، کار دیگری در این تالار در نوبت اجرا نبود . یعنی سالن در ساعت اجرای ما خالی بود.

قلعه با اشاره به طرح برخی از مباحث درباره اجرای نمایشش که یک کار بازتولیدی است، اضافه کرد: هرچند این نمایش قبلا در کانون پرورش فکری اجرا شده ولی مساله این است که من در تالار هنر نوبت اجرا داشته‌ام و از همین نوبت استفاده کردم.

او درباره دیگر مشکلاتی که برای اجرای نمایش خود در تالار هنر داشته، توضیح داد: دو هفته قبل از پایان اجرای ما، از طرف تالار خبر دادند که به دستور مدیر کل هنرهای نمایشی، قرار است یک کنسرت موسیقی تئاتر کودک اجرا بشود. گفتند شما نمایش‌تان را ساعت ۱۸ اجرا کنید تا کنسرت موسیقی ساعت ۷ و نیم اجرا داشته باشد اما ناگهان روز چهارشنبه گذشته اعلام کردند در جلسه یک‌طرفه‌ای که بدون حضور من برگزار شده، گروه موسیقی گفته است که چون کنسرت‌شان رقص نور و … دارد، نمی‌توانند در کنار گروه دیگری اجرا داشته باشد و لازم است تک‌سانس اجرا کند.

قلعه ادامه داد: بعد از این ماجرا به من گفتند شما تا روز سه‌شنبه اجرا کنید و سه روز پایان هفته هم سالن در اختیار گروه موسیقی باشد که من گفتم یا کلا این هفته را می‌روم یا اصلا نمی‌روم.

او با تاکید بر اینکه گروه‌های تئاتر مخالفتی با کنسرت موسیقی ندارند، توضیح داد: ما مخالف کنسرت نیستیم اما مساله این است که به خاطر کنسرت، تئاتر را تعطیل کردند.

وی ادامه داد : با این تصمیم‌گیری‌های غیراصولی، من را روبه روی عبد آتشانی، کارگردان کنسرت موسیقی گذاشتند ولی اتفاقا خیلی هم از ایشان حمایت کردم و حالا هم خطاب به مدیران می‌گویم تلاش نکنید هنرمندان را رو در روی یکدیگر قرار بدهید اما اجازه بدهید من هم از گروهم دفاع کنم چون در این وضعیت، حدود ۸۰، ۹۰ میلیون تومان ضرر کرده‌ام.

او با اشاره به تلاشی که برای حل این تداخل داشته است، افزود: حتی پیشنهاد کردم کنسرت موسیقی سه روز اول هفته برگزار شود. با بلیت ۲۰۰ هزار تومانی می‌توانستند سالن را پر کنند ولی مخالفت کردند و مدام می‌گویند شما اجرایتان تمام شده در حالیکه من ۲۹ اجرا داشته‌ام که دو هفته آن با ایام سوگواری بوده و بخشی از آن با تعطیلات آلودگی هوا و … همزمان شده و همه اینها به گروه ما ضرر زد و خودشان قول دادند برای جبران این ضرر، یک هفته دیگر اجرا داشته باشم. ضمن اینکه اجرای هفته بعد من در هر دو نوبت صبح و عصر به شدت پُر بود ولی آن را لغو کردند.

این کارگردان با ابراز تاسف از ضعف مدیریت در تالار هنر اضافه کرد: حالا هم که تالار مدیر ندارد و کارمندان، تصمیم‌گیرنده هستند و اصلا عدالت برقرار نمی‌شود. می‌گویند تو اجرایت را رفته‌ای در حالیکه گروه‌های پیش از من، ۳۸ اجرا داشته‌اند آن هم در شرایطی که آلودگی هوا و …نبود در حالیکه باید از گروه ما و گروه دیگری که همزمان با ما اجرا داشت، حمایت می‌کردند که در شرایط سخت‌تری روی صحنه رفتیم.

این کارگردان که شب گذشته، جمعه هشتم دی ماه، اجرای نمایشش را به پایان رسانده، ادامه داد: دیروز سرپرست سالن به ما گفت که مدیر کل هنرهای نمایشی گفته خودتان مدیریت کنید و تصمیم کارمندان تالار هم این بوده که موسیقی اجرا بشود.

قلعه ادامه داد: مدام به من می‌گویند چرا فقط خودت را می‌بینی؟ من اصلا خودم را نمی‌بینم. من از فروش گیشه‌ام ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌دهم، ۲۰ درصد به تالار می‌پردازم و ۵ درصد به سایت فروش. یعنی بیش از ۳۵ درصد از فروش گیشه، به گروه تعلق نمی‌گیرد. بدون اینکه کمک‌هزینه گرفته باشیم. با این حساب، حدود ۴۵ میلیون تومان سود به مرکز هنرهای نمایشی می‌رسانم. در حالیکه قبلا در تالار هنر کل گیشه به گروه تعلق داشت و کمک‌هزینه هم می‌گرفتیم. حالا که تلاش کردیم تا کانون پرورش فکری، سهم گیشه خود را به گروه‌ها بدهد، تالار هنر، آن را از گروه‌ها دریافت می‌کند.

قلعه افزود: مدیر کل هنرهای نمایشی هیچ پاسخی برای این تصمیم‌گیری‌های غیرکارشناسانه آن هم در تالار تخصصی کودک و نوجوان ندارد و متاسفانه تئاتر کودک و نوجوان اصلا برایشان مهم نیست. در حالیکه همه اینها مسایلی است که باید برایش پاسخ داشته باشند ولی تالار هنر به حال خودش رها شده است.

او در پایان با اشاره به ویژگی تئاترهای کودک ونوجوان خاطرنشان کرد: تئاتر کودک و نوجوان به دلیل ظواهر و نوع لباس و … نیازمند هزینه‌های بیشتری است. حتی اگر کمک‌هزینه بدهند، حدود ۱۰، ۲۰ میلیون تومان است در حالیکه هزینه تولید یک کار کودک و نوجوان دست‌کم ۲۰۰، ۳۰۰  میلیون تومان خواهد بود اما اداره کل هنرهای نمایشی با قطع کمک‌هزینه‌ها و با دریافت ۲۰ درصد از سهم گیشه گروه‌ها، از دو کار قبلی، حدود ۳۰۰ میلیون تومان درآمد داشته و با این شیوه، هیچ فرقی با سالن‌های خصوصی ندارد جز اینکه منت می‌گذارند که نوبت اجرا داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *