موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

ما نمی خواستیم این خبر را به مادرش برسانیم!

«جلیله هیبتان، هنرمند فعال تئاتر عروسکی درگذشت»؛ این خبری بود که ما برای انتشار آن دست نگه داشتیم.

از صبح روز چهارشنبه، ۲۴ آبان ماه زمزمه‌هایی در میان جامعه نمایشگران عروسکی و به ویژه دانش‌آموختگان دانشکده سینما تئاتر شنیده می‌شد که حاوی خبری تلخ بود؛ جامعه تئاتری، جلیله هیبتان، یکی دیگر از فعالان خود را از دست داد.

برخی از فعالان نمایش عروسکی این خبر را در صفحات مجازی خود منتشر کردند. با این حال به درخواست دوستان نزدیک جلیله هیبتان که نگران حال و روز مادر این هنرمند بودند و با در نظر گرفتن این نکته که این مادر هنوز از درگذشت دختر خود بی‌اطلاع بود، بهتر دیدیم اصول حرفه‌ای را کنار بگذاریم و از انتشار این خبر خودداری کردیم.

هنرمندان تئاتر در دوران کرونا نیز شرایط مشابهی را به هنگام درگذشت آیدین الفت تجربه کرده بودند. در آن مقطع نیز جامعه تئاتری صبر کردند تا شرایط خانواده الفت برای اعلام این خبر به مادرش فراهم شود.

نزدیکان جلیله هیبتان نیز تصمیم داشتند خبر درگذشت او را زمانی به مادرش اطلاع بدهند که شرایط لازم برای اعلام این خبر فراهم شده باشد.

بر اساس پیگیری ایسنا، هیبتان روز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه به دلیل عفونت ریه از دنیا رفت.

او متولد اوایل دهه ۵۰ بود و دانش‌آموخته تئاتر از دانشکده سینما تئاتر بود که به عنوان طراح و سازنده عروسک، بازی دهنده عروسک و طراح لباس و … با پروژه‌های مختلف تئاتر و نمایش عروسکی همکاری داشت.

در کارنامه هنری جلیله هیبتان، همکاری با هنرمندانی چون امیررضا کوهستانی، محمد عاقبتی، بهروز غریب‌پور، کیومرث مرادی، سجاد افشاریان، مرجان پورغلامحسین، رکسانا مهرافزون، حسین چراغی و … دیده می‌شود.

او با اجرای پروژه‌هایی همچون «ایران استرالیا» کار سجاد افشاریان، «در میان ابرها» به کارگردانی امیرضا کوهستانی، «ماهی سیاه کوچولو»، «شب‌های خیمه شب بازی»،«من شاه ریچارد بودم» و «تنها خدا حق دارد بیدارم کند» به کارگردانی محمد عاقبتی، اپرای عروسکی «رستم و سهراب» به کارگردانی بهروز غریب‌پور، «سمیرغ» کار کیومرث مرادی، «پرواز شماره ۷۴۵» کار مرجان پورغلامحسین، «اصفهان، شهر بچه‌های لهستان» کار رکسانا مهرافزون، «راز کوه مهربان» به کارگردانی حسین چراغی و …  همکاری داشته است.

هیبتان همچنین نمایش‌ «من باید برم خیلی دیرم شده»  را با نمایشنامه‌ای از محمد چرم شیر که برگرفته از رمان «خیابان بوتیک‌های تاریک» نوشته پاتریک مودیانو است، کارگردانی کرده بود که این نمایش سال ۸۹ در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه رفت. او در دوره دانشجویی نیز نمایش «پری کوچک دریایی» را در جشنواره نمایش عروسکی دانشجویی اجرا کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *