اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

سه ترجمه تازه از علی‌اکبر علیزاد منتشر شد

مجموعه نمایشنامه «شهر، روستا و وضعیت‌های کمتر اضطراری» از مارتین کریمپ و کتاب نظری «تفسیر متن نمایشنامه: تعمق و تحلیل» از آن فلیتسوس، توسط نشر نیماژ منتشر شدند.

به‌گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر، نشر نیماژ، کتاب‌های «شهر، روستا و وضعیت‌های کمتر اضطراری» نوشته‌ مارتین کریمپ و «تفسیر متن نمایشنامه: تعمق و تحلیل» نوشته‌ آن فلیتسوس را با ترجمه‌ علی‌اکبر علیزاد منتشر کرد.

کتاب «شهر، روستا و وضعیت‌های کمتر اضطراری»، شامل سه نمایشنامه از مارتین کریمپ، تقریباً با سه الگوی متفاوت ساختاری، جهان‌هایی را بازتاب می‌دهد که به بهترین نحو ممکن از علایق زیبایی‌شناختی و اجتماعی نمایشنامه‌نویس خبر می‌دهد.

کریمپ در این نمایشنامه‌ها، علاوه‌بر نمایش جنبه‌های روان‌شناختی، به علایق سیاسی-اجتماعی همیشگی‌اش وفادار می‌ماند. در این میان، در‌حالی‌که «شهر» و «روستا» بیشتر از نظر ساختاری به هم شبیه هستند، «وضعیت‌های کمتر اضطراری»، ادامه‌ فرمال نمایشنامه «سوءقصدهایی به زندگی آن زن»، اثر بزرگ کریمپ، است.

این کتاب ۲۱۰ صفحه‌ای در قطع رقعی، کاغد بالک، جلد شومیز و با قیمت ۱۹۰ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

کتاب «تفسیر متن نمایشنامه: تعمق و تحلیل» با این استدلال آغاز می‌کند که صرفاً یک نوع خاصِ تحلیل مناسب همه‌ نمایشنامه‌‌ها نیست، همان‌طورکه یک الگوی واحد تفسیری به‌کار همه‌ هنرمند‌ان یا گروه مشارکت‌کننده نمی‌آید.

نویسنده‌ این کتاب در مقدمه‌اش می‌گوید: «چندین و چند کتاب تحلیل متن در بازار وجود دارد که اکثرشان به‌طرز آزاردهنده‌ای شبیه هم‌ا‌ند و از رویکرد و اصطلاح‌شناسی واحدی حمایت می‌کنند و معمولاً هم مشتق از اصول ارسطو، فریتاگ، و استانیسلاوسکی‌اند.
این کتاب با ارائه‌ شیوه‌های متنوعی که می‌توان از طریق آن‌ها متن را واکاوی و تفسیر کرد و با لحاظ کردن واکنش‌های ذهنی و عینی به متن، پیش می‌رود.»

کتاب «تفسیر متن نمایشنامه؛ تعمق و تحلیل» ۲۰۸ صفحه است و با قطع رقعی، جلد شومیز، کاغذ بالک و قیمت ۱۷۰ هزار تومان به علاقه‌مندان تئاتر عرضه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *