اخبار انجمن ها, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

به جای سِت کردن گوشواره وانگشتر، به فلسفه یلدا فکر کنیم

جشن شب یلدای انجمن نمایشگران عروسکی با تقدیر از هنرمندان فعال این رشته و با رونمایی از پوستر دومین جشنواره نمایش عروسکی خلاق کاشان برگزار شد.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر، در آغاز این مراسم که شامگاه یکشنبه سوم دی ماه با حضور جمعی از نمایشگران عروسکی در سالن جوانمرد عمارت خانه تئاتر برگزار شد، هما جدیکار، رییس انجمن نمایشگران عروسکی با ابراز خرسندی از برگزاری این جشن افزود: همین که همدیگر را می بینیم، حتما حالمان خوب می‌شود.

او ابراز امیدواری کرد که از این برنامه خاطره خوشی بر جای بماند.

در ادامه پوپک عظیم‌پور و فریبا دلیری، تاریخچه‌ای از شب یلدا ارایه کردند. دلیری به تشریح نمادهای برخی از جشن‌های باستانی مانند یلدا و جشن سده و مفاهیمی مانند چله بزرگ و چله کوچک پرداخت و آنها را دستمایه ارزشمندی برای خلق نمایشنامه های عروسکی دانست.

پوپک عظیم پور، دیگر فعال نمایش عروسکی نیز طی سخنانی «آیین چله زری» را تشریح کرد.

او با ابراز تاسف از بی توجهی به پیشینه یلدا افزود: در ایامی که آیین‌ها و سنت‌ها به محاق رفته‌اند و همه چیز به ظواهر محدود شده و برخی از مردم به فکر ست کردن گوشواره و انگشتر یلدایی هستند، هنوز در جوامع محلی آیین‌های فولکلور کشورمان با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود و دنبال هماهنگ کردن گوشواره و انگشتر یلدایی نیستند بلکه به مفاهیم آیین‌ها و نمادها توجه دارند.

در این برنامه موسیقی‌های متناسب با شب یلدا پخش شد.

سپس بخش تقدیر از اعضای نمایشگران عروسکی با پخش تصاویری برگزار شد.

اولین تیزر به تقدیر از ایرج محمدی، هنرمند باسابقه این رشته اختصاص داشت. او در این تیزر شعری از سیاوش کسرایی خواند.

تقدیر از این هنرمند توسط هما جدیکار انجام شد.

محمدی، با قدردانی از هما جدیکار، از گردهمایی عروسکی‌ها ابراز خوشنودی و از درگذشتگان این رشته یاد کرد.

او گفت: هرگز این عزیزان از یاد ما نمی‌روند و آنچه می‌ماند، همین دوستی‌ها و عشقی است که به یکدیگر داریم. انرژی جوانان وقتی با تجربه بزرگترها همراه می‌شود، نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت. دنیای نمایش عروسکی، جهانی بی انتهاست. بنابراین قدر خودتان را بدانید.

جدیکار نیز با اشاره به سالهای پرشماری ایرج محمدی در نمایش عروسکی یادآوری کرد: ایشان را از سال ۵۲ می شناسم. به افتخار نیم قرن آشنایی، از ایشان با مهر و عشق تقدیر می‌کنیم.

 

فهیمه کیوان، دیگر چهره پیشکسوتی بود که با حضور هما جدیکار و میترا کریمخانی مورد تقدیر قرار گرفت.

کیوان طی سخنانی از این انجمن قدردانی کرد و افزود: ما همیشه از انجمن مطالبه گر هستیم. اگر این مطالبه گری دوسویه باشد، بهتر رشد و پیشرفت می کنیم.

او که مهندس مکانیک و از حامیان نمایش عروسکی است، از هنرمندان این رشته خواست تجربیات خود را ثبت کنند تا در اختیار دیگران قرار بگیرد.

سپس با پخش تصاویری دیگر از بنفشه بدیعی، دیگر هنرمند فعال نمایش عروسکی تقدیر شد.

بنفشه بدیعی از انجمن تشکر و قدردانی کرد که تک تک اعضا را مورد توجه قرار می دهد.

از همکارانش که در ساخت عروسکها او را یاری می کنند نیز قدردانی کرد.

این تقدیر توسط آرش مصطفایی و بهرام بهبهانی انجام شد.

در بخش بعدی برنامه، با پخش تصاویری دیگر با همراهی مرضیه برومند، مرجان پورغلامحسین و بنفشه بدیعی از مرضیه سرمشقی و رفعت هاشمی سی سخت دیگر نمایشگران عروسکی با حضور هما جدیکار و زهرا مریدی تقدیر شد.

سپس تصاویری از هنرمندان پیشکسوت نمایش عروسکی، ایرج طهماسب، حمید جبلی، هنگامه مفید و فریبا جدیکار پخش شد و هما جدیکار توضیح داد که قرار بوده از این هنرمندان به عنوان هنرمندان باسابقه نمایش عروسکی تقدیر کنیم اما متاسفانه هر یک به دلیلی، امکان حضور در برنامه را نداشتند. با این حال نشان دادیم که به یادشان هستیم.

بعد از اجرای یک قطعه کوتاه نمایشی به کارگردانی آرش صادقیان که اجرای برنامه را هم بر عهده داشت، از پوستر دومین جشنواره نمایش عروسکی خلاق کاشان با حضور اکبر رضوانیان، دبیر این جشنواره رونمایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *