اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

برگزاری آیین سیاه‌کردن در شب‌ چراغ تقلیدنامه زال و رودابه

آیین شب چراغ نمایش «تقلیدنامه زال و رودابه» با حضور جواد انصافی و داوود داداشی ، دو پیشکسوت سیاه‌بازی برگزار شد.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر به نقل از روابط‌عمومی تماشاخانه سنگلج، شمع شبچراغ نمایش «زال و رودابه» به کارگردانی محمد حاج محمدی در پنجمین روز آبان‌ماه ۱۴۰۲ در جمع مخاطبان و با حضور جواد انصافی و داوود داداشی سیاه‌بازهای پیشکسوت کشورمان روشن شد.

در ابتدای مراسم محمد حاج محمدی نویسنده و کارگردان این نمایش، پس از خیر مقدم به تماشاگران و ابراز خوشحالی از اینکه نمایش وی در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می‌رود، گفت: ابتدا با یاد زنده یاد مجید فروغی، وزیر پوش تخت حوضی، که دیروز سالروز فوت‌شان بود صحبتم را آغاز می کنم.

وی ادامه داد: نمایشنامه «زال رودابه» را در فضای کمدی، مبتنی بر مطالعه شاهنامه و طومار نقالی زال و رودابه نوشته‌ام. در نگارش متن و شیوه اجرا نیز قابلیت‌های کمدی و طنزآوری در نمایش‌های شادی آور ایرانی برایم اهمیت داشت.

جواد انصافی نویسنده، کارگردان و بازیگر نمایش ایرانی و به خصوص سیاه‌بازی، در ادامه مراسم از تاریخ پیدایش سیاه‌بازی مبتنی بر اسناد موجود چند کلامی صحبت کرده و افزود: این سیر تاریخ تا به امروز ادامه داشته است و امشب به تماشای سیاه‌باز جوان خواهیم نشست.

وی از داوود داداشی خواست تا به رسم دیرینه سیاه‌بازها صورت حاج محمدی را سیاه کند.

داوود داداشی بازیگر شناخته شده نمایش سیاه‌بازی نیز در ابتدا از خاطره روز سیاه شدن خودش به دست مصطفی عرب‌زاده در تئاتر پارس یاد کرده و گفت: مصطفی عرب زاده و سعدی افشار از من  قول گرفتند که بعد از پوشیدن خرقه سیاه همیشه به فکر خنداندن مردم باشم.

این پیشکسوت سیاه‌بازی در ادامه آیین سیاه کردن صورت حاج محمدی را برگزار کرد.

نمایش «زال و رودابه» نوشته و کارگردانی محمد حاج محمدی هر روز غیر از شنبه‌ها ساعت ۱۷:۳۰ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است و علاقه مندان می‌توانند بلیت این نمایش کمدی را از طریق سایت تیوال تهیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *