اخبار خانه تئاتر

گزارش برخی از فعالیت‌های هیات‌مدیره‌ی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران

گزارش برخی از فعالیت‌های هیئت‌مدیره‌ی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران (از ۱۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ تا ۱۱ شهریورماه ۱۴۰۲) به شرح زیر است:
انتخابات دوازدهمین دوره‌ی هیئت مدیره‌ی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران در تاریخ ۵/۱۱/۱۴۰۱ برگزار شد و از شروع فعالیت این هیئت مدیره تا کنون (شهریورماه ۱۴۰۲)، هیئت مدیره‌ی کنونی این کانون فعالیت‌هایی را به شرح ذیل انجام رسانده است:
۱- نخستین جلسه‌ی هیئت مدیره‌ی دوره‌ی دوازدهم کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران، در تاریخ ۱۲/۱۱/۱۴۰۱ برگزار شد و تا کنون این هیئت مدیره ۱۹ جلسه را برای پی‌گیری اهداف و حمایت از اعضای خود برگزار کرده است.
۲- کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران به منظور بهره‌گیری از تجربیات و مشورت‌های نمایش‌نامه‌نویسان مجرب در خصوص مسائل و برنامه‌های کلان و مهم خویش، اعضای شورای عالی مشاوران کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران را انتخاب و معرفی کرده و این شورا را تشکیل داده است. اعضای متشکل از محمد امیریاراحمدی، محمد رحمانیان، حمید امجد، نادر برهانی مرند و افروز فروزند است. این شورا تا کنون دو جلسه برگزار کرده است.
۳- انتخاب و معرفی محمد رحمانیان به عنوان دبیر دهمین دوره‌ی انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران در تاریخ بیست‌وهفتم فروردین‌ماه ۱۴۰۲. هم‌چنان‌که می‌دانید این فعالیت کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که از سال ۱۳۸۴ تا کنون توسط این کانون برگزار می‌شود.
۴- تهیه، تنظیم و انتشار فراخوان دهمین دوره‌ی انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران در تاریخ دوازدهم اردی‌بهشت‌ماه ۱۴۰۲.
۵- بررسی، بازنگری و بازنویسی اساس‌نامه‌ی کانون نمایش‌نامه نویسان و مترجمان تئاتر ایران که به تأیید و تصویب هیئت مدیره‌ی این کانون رسیده است و این اساس‌نامه هم اکنون نیز در شورای عالی مشاوران کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران در دست بررسی و تصویب نهایی است تا پس از تأیید این شورا، در مجمع عمومی فوق‌العاده‌ی کانون نمایش‌نامه نویسان و مترجمان تئاتر ایران به تأیید و تصویب اعضای کانون برسد.
۶- بررسی، بازنگری و بازنویسی آئین‌نامه‌ی حقوق و دست‌مزد نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران که به تأیید و تصویب هیئت مدیره‌ی این کانون رسیده است.
۷- راه‌اندازی دوباره‌ی سلسله‌ نشست‌های نمایش‌نامه‌خوانی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران با عنوان صدای نمایش‌نامه‌نویس که با شکل جدید به صورت ماهانه و در نخستین شنبه‌ی هر ماه در سالن استاد جوانمرد برگزار می‌شود. یادآور می‌شود تا کنون سه نشست از این نشست‌های نمایش‌نامه‌خوانی با حضور و نمایش‌نامه‌خوانی محمد رحمانیان با نمایش‌نامه‌ی مجلس شبیه استاد نوید کاکان و همسرش مهندس رخشید فرزین نوشته‌ی استاد بهرام بیضایی در تاریخ بیستم خردادماه ۱۴۰۲، دکتر قطب‌الدین صادقی با نمایش‌نامه‌ی دیگر کسی به ما سلامی نکرد نوشته‌ی ایشان در تاریخ هفتم مردادماه ۱۴۰۲ و با حضور و ترجمه‌ی شهرام زرگر و رامین ناصرنصیر با نمایش‌نامه‌ی معمار و امپراطور آشور نوشته‌ی فرناندو آرابال در تاریخ یازدهم شهریورماه ۱۴۰۲ برگزار شده است.
۸- تهیه، تنظیم و انتشار نامه‌ی سرگشاده‌ی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئانر ایران به مسئولان و مدیران تئاتر ایران در تاریخ دهم اردی‌بهشت‌ماه ۱۴۰۲.
۹- بررسی ۱۵پرونده‌ی متقاضی عضویت در کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئانر ایران و تأیید هشت پرونده برای عضویت در این کانون.
۱۰- آماده‌سازی و طراحی وب‌گاه کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران که به زودی رونمایی می‌شود.
۱۱- نگارش، تهیه و تنظیم آیین‌نامه‌ی کارگروه جذب سرمایه گذار و اسپانسرینگ کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئانر ایران. این آیین‌نامه در دست بررسی هیئت مدیره‌ی کانون است تا به تصویب و تأیید نهایی برسد.
۱۲- طراحی و بازپیرایی اقلام هویت بصری کانون شامل، لوگو، مُهر، سربرگ‌های فارسی و انگلیسی، پاکت‌های نامه و اداری و … توسط جناب حمید نیک‌خواه، هنرمند طراح و گرافیست.
۱۳- برنامه‌ریزی و آماده‌سازی سلسله ‌نشست‌های تخصصی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران که مقرر است از پاییز سال جاری برگزار می‌شود.
۱۴- تهیه و تدوین دو آیین‌نامه‌ی برگزاری جلسات هیئت مدیره‌ و آیین‌نامه‌‌ی داخلی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئانر ایران که هم‌ اکنون این دو آیین‌نامه در دست بررسی هیئت مدیر‌ی کانون است تا به تأیید و تصویب نهایی برسد.
۱۵- برنامه‌ریزی برای انتشار مجدد فصل‌نامه‌ی نمایش‌نامه و برآورد هزینه‌های انتشار آن. یادآور می‌شود این فصل‌نامه در دوره‌های قبلی هیئت مدیره‌ی کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۵ در ۱۲ شماره و هفت جلد منتشر شده بود.
۱۶- انتخاب اعضای شورای داوری کانون. این شورا متشکل از دو مشاور حقوقی و سه عضو کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران شامل آقایان اصغر نوری، علی بیگدلی و خانم‌ ژاله محمدعلی (از اعضای کانون)، آقای رضا سلیمی و خانم آهو ایمانی (کارشناسان حقوقی) است. این شورا آیین‌نامه‌ی شورای داوری کانون را تهیه و تدوین کرده است.
۱۷- برنامه‌ریزی و هماهنگی برای برگزاری آیین نکوداشت نمایش‌نامه‌نویسان ایران با عنوان شب نمایش‌نامه‌نویس که مقرر است به صورت فصلی برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *