اخبار خانه تئاتر

گردهمایی اهالی تئاتر برای حفاظت از قطب تئاتر کشور

تعدادی از هنرمندان تئاتر با حضور در مجموعه تئاتر شهر و در جلسه مشترکی که با شهردار منطقه ۱۱ و اعضای شورای شهر تهران داشتند، خواستار استمرار پاکسازی فضای بیرونی تئاتر شهر شدند و مسئولان شهری نیز، حمایت معنوی هنرمندان را در این زمینه موثر دانستند.

 

در آغاز این جلسه که عصر امروز، یکشنبه ۲۵ تیر ماه در دفتر مدیریت تئاتر شهر برگزار شد، اسماعیل خلج نمایشنامه‌نویس و کارگردان پیشکسوت تئاتر خطاب به مدیران شهری گفت: اگر بخواهیم هنر در میان عموم مردم گسترش پیدا کند، باید از جنبه ظاهری شروع کنیم که یکی از راه‌های آن، توجه به تئاتر شهر است. این مجموعه هنری باید از دور  داد بزند که مکانی فرهنگی است.

 

باید شیرینی تئاتر شهر را از دور حس کنیم

 

او با بیان اینکه همه هنرها برای زندگی بهتر و بازگشت امید است، افزود: قبل از اینکه ما به عنوان جامعه تئاتری نشان بدهیم که تئاتر چیست، باید تماشاگر را جذب کنیم چراکه بدون حضور تماشاگر تئاتری اتفاق نمی‌افتد و یکی از راه‌های جذب تماشاگر تئاتر، این است که توجه او را به مجموعه تئاتر شهر جلب کنیم. در همین راستا در برنامه‌های شهری، باید شیرینی تئاتر شهر را از دور حس کنیم تا عاشق آن بشویم و دوست داشته باشیم نمایش‌هایش را ببینیم.

 

دیدن آسیب‌های اجتماعی در پرترددترین نقطه شهر عادی شده

 

سپس علیرضا نادعلی، سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به مطالبی که درباره حریم مجموعه تئاتر شهر و پاکسازی آن مطرح شده بود، یادآوری کرد: این موضوع تا دوره‌ای بیشتر در حد پیگیری‌های مطبوعاتی بود و عملیاتی نشده بود. البته می‌دانستیم مطالبه جامعه هنری است.

 

او با ابراز تاسف از بروز ناهنجاری‌های گوناگون در اطراف تئاتر شهر ادامه داد: متاسفانه دیدن آسیب‌های اجتماعی در پرترددترین نقطه شهر دیگر عادی شده. در این شرایط خیلی تلاش کردیم که به طور همزمان چند بحث را جلو ببریم؛ جمع‌آوری دستفروش‌ها یک سوی ماجرا بود و بخشی دیگر به زورگیران و بزهکاری‌ها مربوط می‌شد.

 

سخنگوی شورای شهر اضافه کرد: این انتقاد به شهرداری وارد بود که دم عید غرفه‌های بهاره را در اطراف تئاتر شهر به رسمیت شناخت که همین موضوع سبب ماندگاری آن‌ها شد و جمع کردن‌شان را سخت کرد. بخصوص که قبل‌تر بحث قمه‌کشی هم مطرح شده بود.

 

نادعلی افزود: از آنجاکه چون ریشه کردن این مشکلات سخت است، همه در برابر آن مقاومت می‌کنند. البته آقای چمران، رییس شورای شهر خیلی کمک کرد و ما هم کوتاهی نکردیم.

 

سخنگوی شورای شهر با تاکید بر اینکه برنامه شورای شهر در محدوده تئاتر شهر فقط به جمع کردن دستفروش‌ها محدود نمی‌شود، ادامه داد: در این محدوده شاهد حضور کسانی هستیم که ناهنجاری‌های جنسی دارند و البته که حق زیست دارند. ولی تلاش می‌کنیم در اطراف تئاتر شهر حضور نداشته نباشند بلکه در جای دیگری مستقر شوند.

 

نادعلی با یادآوری طرح ایجاد حریم مجموعه تئاتر شهر که پیش‌تر مطرح شده، گفت: پارسال این طرح با سازمان زیباسازی مطرح شد و دوستان تئاتر شهر هم طرحی دیگر ارایه کردند. برای ما فرقی ندارد کدام طرح اجرایی شود بلکه مهم، سلامت محیط مجموعه است.

 

او با تاکید بر اینکه هر جا فعالیت فرهنگی باشد، آسیب‌های اجتماعی کم می‌شود، خاطرنشان کرد: با برخی برنامه‌ها مانند اجرای نمایش‌های خیابانی، باید فضای بیرونی تئاتر شهر را پر کنیم چون نمی‌توان اینجا را خالی گذاشت زیرا به سرعت جایگزینی پیدا می‌شود. امید بیهوده هم ندهیم که برای همه دستفروش‌ها جا پیدا می‌کنیم زیرا این همه زمین نداریم.  امیدواریم با همراهی هنرمندان، پاکسازی تئاتر شهر را رسمیت بدهیم تا همکاران ما دلگرم شوند که در این ماجرا تنها نیستند.

 

دوره میان مایگی را سپری می‌کنیم

 

در ادامه جلسه، قطب‌الدین صادقی، دیگر هنرمند باسابقه تئاتر، با ابراز خوشنودی از این که بالاخره مسئولان به فکر ساماندهی تئاتر شهر افتادند، از منطقه ۶ و ۱۱ به عنوان دو منطقه فرهنگی تهران یاد کرد و توضیح داد: این دو منطقه به دلیل مجموعه‌های نمایشی، کتابفروشی‌ها و گالری‌ها جزو مناطق فرهنگی تهران هستند و تئاتر شهر، شاخص‌ترین مکان فرهنگی این منطقه است. هرچند متاسفانه امروزه وجه فرهنگی این مناطق سقوط کرده. با این وصف، کار شهرداری این دو منطقه به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند، سخت است.

 

این کارگردان و مدرس تئاتر تاکید کرد: هویت یک شهر از فرهنگ آن است. یعنی فرهنگ به یک شهر هویت می‌دهد. شهر بدون فرهنگ، روستاست و آنچه جامعه را از حالت غریزی بیرون می‌آورد، خلق فرهنگ است.

 

صادقی با ابراز تاسف از اینکه دوران میان‌مایگی را سپری می‌کنیم، توضیح داد: بسیاری از کتابفروشی‌ها تعطیل شده‌اند و شهر ما مدیریت فرهنگی ندارد. اگر نجنبیم و میان‌مایگی را کنار نزنیم، حیثیت‌مان در دنیا از بین می‌رود چراکه ما را به فرهنگ و هنرمان می‌شناسند.

 

این کارشناس تئاتر خاطرنشان کرد: مدیران می‌ایند و می‌روند ولی هنرمندان و مکان‌های فرهنگی ماندگار هستند.تئاتر شهر برای ما فقط یک ساختمان نیست. معبدی است که قداست دارد و موتور خلاقه و الگوی تئاتر ماست. نگذاریم تخفیف پیدا کند.

 

صادقی تاکید کرد: دست دستفروشان را می‌بوسم ولی جایشان اینجا نیست. به آقای کرباسچی، شهردار پیشین تهران آفرین می‌گویم که با برداشتن نرده پارک‌ها از جمله پارک دانشجو، فرهنگ را از پشت میله‌ها بیرون آورد ولی در حال حاضر، استقرار دستفروش‌ها در حریم فرهنگی این مجموعه بسیار ناشایست است. مگر آنان جلوی مسجد یا دانشگاه می‌روند. حضور دستفروشان در اینجا نشان‌گر دست کم گرفتن فرهنگ است در حالیکه باید از داشته‌هایمان مراقبت کنیم.

 

صادقی با ابراز تاسف از ناهنجاری‌های اجتماعی در اطراف تئاتر شهر اضافه کرد: اتفاق‌هایی که اینجا می‌افتد، سقوط اخلاق و فرهنگ است . این اتفاق‌ها در قامت هزار سالانه فرهنگ ما نیست. مساله مهم‌تر ساماندهی درون حریم تئاتر شهر است. هر کسی در خلاء می‌تواند وارد شود. بنابراین حتما باید برای اینجا برنامه داشته باشیم. ما عاشق سازندگی، خلاقیت و پاکی و قداست هستیم.

 

این هنرمند در پایان سخنانش با تاکید بر لزوم حمایت شهرداری از فعالیت‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: شهرداری و شورای شهر باید مانند شهرداری‌های دیگر کشورها برای فرهنگ و هنر هزینه کنند نه اینکه آن را آخرین اولویت بدانند.

 

چرا شهرداری از تئاتر مالیات می گیرد؟

 

امیر دژاکام، دیگر هنرمند تئاتر به عنوان سخنران بعدی برنامه گفت: معرفت ساده است و جهل پیچیده. همه می‌دانیم این محیط نیازمند حریم است. کدام یک از ما نمی‌دانیم در این سال‌ها چه جرم و جنایت‌هایی در اینجا رخ داده کدام یک از شما حاضرید خانواده خودتان در این محدوده تردد کنند .

 

او ادامه داد: خواسته ما خانواده تئاتر ایجاد این حریم است و اجرای برنامه هنری در داخل آن است. شهرداری باید هزینه کند چون وظیفه اوست و این پرسش را هم داریم که چرا از تئاتر مالیات می‌گیرند.

 

اگر عاشق تئاتر نمی‌شدیم، شاید اتفاق‌های بدی برایمان می‌افتاد

 

هادی حجازی‌فر، دیگر هنرمند تئاتر هم با اشاره به شوقی که در دوره دانشجویی برای دیدن نمایش‌های تئاتر شهر داشته، گفت: ما که در شهرهای دیگر بودیم، همه پول‌مان را پس‌انداز می‌کردیم که در تئاترشهر تئاتر ببینیم.

 

این بازیگر و کارگردان ادامه داد: خیلی ممنونم که کار مهم پاکسازی تئاتر شهر بالاخره شروع شد چون نگرانی همیشگی ما وضعیت اطراف تئاتر شهر بود. امیدوارم این ساماندهی استمرار داشته باشد. متاسفانه در این سال‌ها مطالبات ما جامعه تئاتری خیلی پایین آمده است.

 

حجازی فر با تاکید بر نقش مهم هنر در بهبود زندگی افراد توضیح داد: اگر ما عاشق تئاتر نمی‌شدیم، شاید اتفاق‌های بدی برایمان رخ می‌داد. اگر بچه‌های تئاتر فرصت کار داشته باشند، امیدشان به زندگی بالا می‌رود. هر چند به نظر می‌رسد عده‌ای تئاتر را نمی‌خواهند، اما این هنر می‌ماند . ما تئاتری‌ها هم به عنوان بچه‌های ناتنی در کنار بچه‌های تنی خواهیم ماند.

 

محمد موسوی، شهردار منطقه ۱۱ هم با تاکید بر اهمیت مکان‌های فرهنگی، افزود: مدیران شهری همه دغدغه فرهنگی دارند. خوشبختانه پاکسازی اطراف تئاتر شهر را انجام دادیم و ایجاد حریم هم به زودی اجرایی می‌شود.

 

او ساختمان تئاتر شهر را بنایی منحصر به فرد خواند و تاکید کرد: ما دغدغه آن را داریم، همچنانکه بوستان دانشجو هم برایمان مهم است. برای تداوم این کار، ما فقط از شما، هنرمندان پشتیبانی معنوی می‌خواهیم. در چنین اتفاق‌هایی، مردم مقابل ما می‌ایستند و می‌گویند زور شهرداری به دستفروش‌ها رسید در حالیکه ما با دستفروش مواجه نیستیم بلکه با کسانی مواجهیم که کارمند دارند و درآمدشان از برخی هنرمندان ما بیشتر است.

 

در ادامه، مقصود نعیمی ذاکر، مدیر عامل خانه تئاتر از شورای شهر و شهرداری دعوت کرد در خانه تئاتر جلسات مشترکی برای آسیب‌شناسی برگزار شود. چون کار فرهنگی حتما تاثیرات خود را بر مسائل اجتماعی می‌گذارد.

 

او گفت: پارک دانشجو جدای از تئاتر شهر نیست و می‌تواند نجات‌دهنده دانشجویان هم باشد اما انجام اینها نیازمند مهندسی فکری است.

 

مسعود رنجبریان، مدیر عامل شرکت شهربان و حریم بان که از دیگر مسئولان حاضر در برنامه بود، با ابراز تاسف از پخش کلیپی در فضای مجازی گفت: محدوده تئاتر شهر همیشه دغدغه شورای شهر و شهرداری بوده. در این محدوده، همکاران ما را با چاقو زده‌اند و  بعد از ساعت کار نیروی انتظامی، نگهداری اینجا سخت می‌شود.

 

او ادامه داد: بعضی دستفروشان اینجا واقعا خرج خانواده را می‌دهند و هرچند پاکسازی این مکان لازم است، اما خوب است که دستفروشان با یک فاصله‌ای ، مستقر شوند.

 

در پاسخ به او نادعلی تاکید کرد که وقتی زمینه حضور دوباره دستفروشان ایجاد شود، جمع کردنشان آسان نخواهد بود و در این شرایط، کسی سراغ کسب و کارهای قانونی نمی‌رود.

 

بعد از این جلسه، مدیران همراه هنرمندان در لابی تالار اصلی تئاتر شهر گرد هم آمدند تا خواسته خود را درباره استمرار طرح پاکسازی مجموعه بیان کنند.

 

سید جواد طاهری، مدیر مجموعه تئاتر شهر با قدردانی از شورای شهر و شهرداری منطقه بابت ساماندهی دستفروش‌ها، گفت: درخواست هنرمندان استمرار این شرایط است که در این چند روزه شاهد امنیت بوده‌ایم و نیز اجرای طرح حریم مجموعه، دیگر درخواست ماست که این طرح که در میراث فرهنگی مصوب شده، اجرایی شود.

 

امیر دژاکام که بار دیگر برای سخنرانی دعوت شد، درخواست کرد که حریم پارک دانشجو طوری ایجاد شود که فضای درونی آن مورد استفاده هنرمندان همه رشته‌ها باشد.

 

او همچنین تاکید کرد که مشکل دستفروش‌ها زمانی حل خواهد شد که مشکلات اقتصادی کشور حل شود.

 

سپس نادعلی، سخنگوی شورای شهر نیز گفت: قبلا بوستان‌ها مورد استفاده خانواده‌ها بود ولی مشکل بزرگ ما این است که امروز در اطراف تئاترشهر که جزو میراث فرهنگی هم هست، شبانه‌روز با انواع معضلات اجتماعی مواجه هستیم و حضور دستفروشان سبب شده بود کنترلی بر این فضا نداشته باشیم.

 

او ادامه داد: درخواست ما حمایت از این کار است چون فشارها بر همکاران ما در شهرداری زیاد است. همه فضاهای شهری باید برای خانواده‌ها قابل استفاده باشد.

 

سپس مهندس موسوی، شهردار منطقه ۱۱ به عنون دیگر سخنران برنامه گفت: بخش مهمی از هویت تهران در محدوده اطراف تئاتر شهر تعریف می‌شود و این مجموعه، نقطه‌ای استراتژیک است و بنای آن نزد همه مردم به‌عنوان بخشی از هویت تهران شناخته می‌شود.

 

او با بیان اینکه یکی از شعارهای اصلی شهرداری ، احیای هویت‌های شهری است ، ادامه داد: پاکسازی پارک دانشجو هم در همین راستا بود تا محوطه تالار شهر به‌عنوان یک پاتوق فرهنگی شناخته شود. برای استمرار این اقدام نیازمند حمایت معنوی هنرمندان و مردم هستیم. برنامه ما انجام فعالیت‌های فرهنگی به جای این ناهنجاری‌هاست تا در این بوستان شاهد فضایی امن باشیم اما شهرداری به تنهایی نمی‌تواند این اقدام را استمرار بدهد و نیازمند حمایت معنوی هنرمندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *