اخبار خانه تئاتر

سفرای خارجی به تماشای تعزیه نشستند

تعزیه «شبیه نور» شب گذشته با حضور سفرای چین، ترکیه، استرالیا و مهمانان خارجی پردیس تئاتر تهران به اجرا درآمد.

، مراسم تعزیه «شبیه نور» اجراهای خود را از ۱۷ مرداد در فضای باز  پردیس تئاتر تهران آغاز کرده است. شب گذشته شنبه (دوم صفر- ۲۸ مرداد) مجلس شهادت حضرت علی اکبر (ع) با حضور سفرای چین، ترکیه، استرالیا و مهمانان خارجی به اجرا درآمد.

تعزیه «شبیه نور» تفاوت عمده‌ای با دیگر اجراهای تعزیه دارد و این تفاوت هم به نوآوری در فُرم اجرا و به کار گرفتنِ رسانه‌های تصویری در طول اجرا مربوط می‌شود.

از جمله نکات دیگری که این تعزیه را خاص می‌کند، احیای جایگاه معین البکاء است. در گذشته معین البکاء به کسی می‌گفتند که تعزیه را اداره می‌کرده و به نوعی راسِ برنامه بوده است. این جایگاه معمولا به پیشکسوتی که در جایگاه استادی قرار دارد، اختصاص دارد. در دهه‌های اخیر این جایگاه رفته رفته کم‌رنگ و به کل فراموش شده است. حالا تعزیه «شبیه نور» تلاش می‌کند تا جایگاه معین البکاء را احیا کند.

تعزیه‌خوان‌های این برنامه استاد مرتضی صفاریان (معین البکاء و مخالف خوان)، استاد محمود معینی (موافق خوان)، استاد رضا حیدری (موافق خوان)، استاد محمد رضایی (موافق خوان)، استاد محمد بخشی‌نیا (مخالف خوان)، استاد ابوالفضل کبابیان (مخالف خوان)، استاد حسن برکتی (مخالف خوان)، استاد عباس صالحی (ترومپت)، عباس حیدری (ترومپت)، محمدرضا امینی (مخالف خوان)، شکرالله جعفری (موافق خوان)، امیر صفری (موافق خوان)، مسعود حجازی مهر (مخالف خوان)، مجید ربانی (ترومپت)، حمزه کاظمی (موافق خوان)، محمدرضا حدادی (موافق خوان)، حسین عقیقی (موافق خوان)، جواد مرادی (موافق خوان) هستند.

اجرای تعزیه «شبیه نور» از روز سه‌شنبه (۱۷ مرداد) تا یکشنبه (۵ شهریور)  به مدت بیست شب، از ساعت ۲۰ در فضای اختصاصی اجراهای محیطی پردیس تئاتر تهران روی صحنه می‌رود.

علاقه‌مندان برای تماشای این تعزیه می‌توانند به نشانی اتوبان امام علی(ع) جنوب، خروجی محلاتی شرق، خیابان شاه‌آبادی جنوبی، بعد از میدان مالک اشتر، پردیس تئاتر تهران مراجعه کنند.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *