اخبار خانه تئاتر

روایت زنانه از زندگی خانوادگی

سعیده آجربندیان، کارگردان و نویسنده نمایش «سایه‌ روشن» می‌گوید این نمایش به لحاظ فرم اجرایی، تعدد شخصیت‌ها و فضای کلی اجرا تغییراتی داشته ‌است و در اجرای آن، از رئالیسم به طرف مینی‌مالیسم رفته‌ است.

 

سعیده آجربندیان، کارگردان و نویسنده تئاتر و مدرس دانشگاه است که هر شب با نمایش «سایه‌ روشن» ساعت ۱۸ در تالار سایه تئاتر شهر روی صحنه است.

 

این نمایش به ارتباط افراد یک خانواده هنری در خلال ماجرای یک سرقت ادبی می‌پردازد که سیدجواد یحیوی، فائقه شلالوند، فربد فرهنگ و سحر گلشیرازی ایفای نقش می‌کنند.

 

سعیده آجربندیان کارگردان و نویسنده نمایش «سایه‌ روشن» گفت: «داستان این نمایش از هیچ متنی اقتباس نشده است، بلکه برگرفته و ماحصل مواجهه و رویارویی من با اخباری درباره فیلمنامه‌نویسان جوانی است که بدون حفظ حقوق مادی و معنوی از اثرشان استفاده شده بود که برایم خیلی جذاب و درعین‌حال آزاردهنده بود. در این خصوص پیگیری‌ها و تحقیقاتی با بخش حقوقی خانه سینما نیز داشته‌ام.»

 

او ادامه داد: «من به‌عنوان یک نویسنده ایرانی، قصه‌ای گفته‌ام در مدیوم تئاتر و این خبر واقعی را روی صحنه آورده‌ام. این اثر نمایشی یک روایت زنانه و شخصیت محوری آن زنی شاعر به نام سایه‌ روشن است. در «سایه‌ روشن» وارد بطن زندگی زن و شوهری به نام سایه و علی می‌شویم. علی یک فیلم‌ساز مطرح است که فردی به نام حامد مدعی می‌شود اثرش توسط او سرقت شده است و در ادامه وارد زندگی این زن و مرد و نیز اتفاقی که در زندگی سایه رخ می‌دهد، می‌شویم.»

 

این کارگردان درباره تغییراتی که در اجرای این نمایش اعمال شده است هم توضیح داد: «نمایشنامه و اجرا دو اثر متفاوت هستند و جدای از اینکه نویسنده و کارگردان آن‌ها یک نفر هستند اما باید در دو موقعیت متفاوت سنجیده شوند. این نمایش به لحاظ فرم اجرایی، تعدد شخصیت‌ها و فضای کلی اجرا تغییراتی داشته ‌است. در اجرای این نمایش، از رئالیسم به طرف مینی‌مالیسم رفته‌ایم.»

 

آجربندیان ادامه داد: «بازیگران کار هم به دلایلی تغییر کرده‌اند. البته ناگفته نماند که بازیگران قبلی در اجرای جشنواره تئاتر فجر همراه من شدند و کنارم بودند. در اجرای فعلی «سایه‌روشن» سیدجواد یحیوی همراه ما شد و ایفاگر یکی از نقش‌های مهم نمایش شد.»

 

این هنرمند تئاتر در پایان گفت: «من از ۱۱ سال پیش درخواست اجرای این نمایش را به تئاتر شهر داده‌ بودم ولی تا پیش از مقطع فعلی، شرایط مهیا نشد که این اثر را اجرا ببرم. خوشحالم الآن نوبت به اجرای من رسیده و همراه با گروه می‌توانیم میزبان مخاطبان در تئاتر شهر باشیم.»

 

منبع: ایران تئاتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *