اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

رضا بابک: تشکیل بنیاد تئاتر ملی می‌تواند گونه‌های نمایش ایرانی را دوبار شکوفا کند

رضا بابک، هنرمند تئاتر، تلویزیون و سینمای ایران می‌گوید تشکیل بنیاد تئاتر ملی، می‌تواند گونه نمایش ایرانی را که مدتی است دچار کلیشه‌ها و تکرار شده است، دوباره شکوفا کند و به روزهای اوجش برساند.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر رضا بابک، هنرمند محبوب تئاتر، تلویزیون و سینمای ایران فعالیت حرفه‌ای خود را از دهه ۵۰ با تئاتر آغاز کرد. این هنرمند از محبوب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین چهره‌های هنری است که یاد بازی‌های درخشانش در آثار نمایشی و سریال‌های تلویزیونی همچنان در خاطر چند نسل از تماشاگران و مخاطبان ماندگار شده است.

رضا بابک در گفت‌وگویی کوتاه با ایران تئاتر با تأکید بر ضرورت تشکیل بنیاد تئاتر ملی، گفت: «هر اتفاقی که در این سرزمین در زمینه فرهنگ، هنر و عشق بیفتد، کارساز است.»

او ادامه داد: «ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم این کشور و حتی دیگر کشورها را بدون هنر تصور کنیم. همان‌طور که صلح، عشق و خوبی می‌تواند جهان را نجات دهد؛ هنر نیز در این زمینه نجات‌دهنده است. همه هنرها بزرگ هستند به‌ویژه تئاتر و سینما که تمامی هنرها را در دل خود جای‌ داده‌اند‌ و نقش بزرگی در انسان‌سازی دارند.»

این هنرمند افزود: «خوشبختانه جوانان جسور و بااستعدادی چون افشین هاشمی در زمینه نمایش‌های آیینی و سنتی اقدامات مؤثری انجام داده‌اند و اتفاقات خوبی در این زمینه در حال شکل‌گیری است، اما نمایش‌های آیینی-سنتی یا به تعبیری نمایش ایرانی ما مدت‌هاست که در رکود به سر می‌برد که امیدوارم تشکیل بنیاد تئاتر ملی، آن را از کلیشه‌ها و تکرار رهایی بخشد و به روزهای اوجش برگرداند.»

بابک که سال‌ها در زمینه تئاتر کودک و نوجوان فعالیت داشته است، گفت: «من به‌عنوان فردی که در زمینه کودک و نوجوان فعالیت می‌کردم گاهی بعد از تماشای برخی آثار به این فکر می‌کنم که نمایش‌هایی که گروه‌های نمایشی ۵۰ سال پیش روی صحنه می‌بردند همچنان نسبت به بسیاری از آثاری که اکنون به تماشا می‌نشینیم؛ جلوتر بودند البته در این بخش نیز عزیزانی هستند که گام‌های موثری برداشته و نمایش‌های خوب و ارزشمندی روی صحنه می‌برند.»

بنا بر این گزارش تاسیس بنیاد تئاتر ملی در جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

در آخرین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۴۰۲، راه‌اندازی بنیاد تئاتر ملی به منظور حمایت از تولید تئاترهای ملی و ایرانی به تصویب رسید.

پیش‌نویس سند تحول هنرهای نمایشی نیز در این جلسه مطرح شد و هوشنگ توکلی، ایرج راد و قطب‌الدین صادقی و اعضای شورا درباره مسایل و ضرورت‌های تئاتر نظرات خود را بیان کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: «شورای هنر از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در شورای هنر سیاست بر این است که مصوبات معطوف به حل مشکل و مسئله هنر باشد. در دوره اخیر شورای هنر مواردی از جمله سند موسیقی، تشکیل بنیاد پویانمایی، تاسیس شهر جهانی فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، نشان فرهنگ و هنر و بازار هنر تصویب شد که سند موسیقی و بنیاد پویانمایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به تصویب رسید.»

محمدحسین ایمانی خوشخو، دبیر شورای هنر نیز در این جلسه با ارائه‌ گزارشی از فعالیت شورای هنر در یک سال گذشته گفت: «شورای هنر فعالانه در این دوره به مسایل هنر پرداخت و در این یک سال، شش مصوبه در حوزه هنر داشت و پنج نهاد و دستگاه نیز گزارش‌هایی را در حوزه فرهنگ و هنر در جلسات مطرح کردند. پیرو مصوبه شورای هنر مبنی بر تدوین سند تئاتر، کارگروهی تشکیل و پیش‌نویس سند تهیه شد که در جلسات این شورا بررسی می‌شود.»

محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست گفت: «پیش‌نویس سند تئاتر با همراهی و همفکری استادان تئاتر تدوین شده است. اگر تئاتر توسعه یابد، سینما، تلویزیون، اخلاق عمومی نیز در جامعه توسعه پیدا می‌کند.»

در پایان جلسه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای شورای هنر و هنرمندان حاضر در نشست، از پوستر المپیاد ملی هنر رونمایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *