اخبار انجمن ها, اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

امضا تفاهم‌نامه میان جشنواره عروسکخونه تلویزیون و انجمن نمایشگران عروسکی

تفاهم‌نامه همکاری بین جشنواره‌ نمایش عروسکی تلویزیونی کودک، عروسک‌خونه و انجمن نمایشگران عروسکی امضا شد.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر به نقل از روابط عمومی برنامه، آئین امضای تفاهم‌نامه جشنواره نمایش عروسکی تلویزیونی عروسک‌خونه و انجمن نمایشگران عروسکی خانه‌ی تئاتر به میزبانی شبکه نهال و مرکز سیمرغ برگزار شد.

این تفاهم‌نامه همکاری به منظور توسعه ارتباط نمایشگران عروسکی با دبیرخانه این جشنواره و بهره‌مندی هرچه از ظرفیت‌های طرفین برای حمایت از مسیر رشد نمایش عروسکی کودک منعقد شده است. اعضای انجمن نمایش عروسکی می‌توانند با مراجعه به سایت این جشنواره برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کنند.

هما جدیکار، رئیس انجمن صنفی نمایشگران عروسکی در این جلسه گفت: خوشحالم که بالاخره صداوسیما عروسک‌ها را جدی گرفت و روی خود را به سمت عروسک‌ها برگرداند. ظاهرا از یک عروسک و یک مجری داریم به نمایش عروسکی می‌رسیم. امیدواریم پله‌های اولیه رشد نمایش عروسکی در تصویر تلویزیون اتفاق بیفتد.

تفاهم‌نامه همکاری میان جشنواره نمایش عروسکی تلویزیونی کودک و انجمن نمایشگران عروسکی امضا شد

وی کودکی را مهمترین مرحله رشد دانست و گفت: نمایش عروسکی همراه و همراز کودکان است. بچه‌هایی که در این عرصه خشم و ناامیدی و سختی‌ها بزرگ می‌شوند، عروسک به زندگی آن‌ها لطافت می‌بخشد که این عرصه را طی کند. باید بتوانیم تولیداتی داشته باشیم که بچه‌ها با آن زندگی کنند و پلی بین واقعیت و دنیای پر رمز و راز تخیلی بچه‌ها باشد.

رئیس انجمن صنفی نمایشگران عروسکی افزود: ما در کنار شما هستیم، ولی صداقت را از نمایش عروسکی نباید بگیریم. اگر برنامه‌ای صادقه تولید شود، مخاطب با آن ارتباط می‌گیرد، زیرا کودکان با هوش هستند و دروغ و ریا را به سرعت تشخصی می‌دهد.

جدیکار با ذکر این نکته که کودکان، نسل بعدی و آینده‌ی کشور هستند گفت: امیدواریم باعث رشد مسیر عروسکی و در نتیجه آینده بهتر کشور شویم، چون کودکان نسل بعدی کشور هستند امیدوارم همکاری خوبی باشد و شروعی باشد برای حضور نمایش عروسکی نه لزوما فاخر، بلکه درست در تلویزیون.

مقصود نعیمی‌ذاکر، مدیرعامل خانه تئاتر در قسمت پایانی نشست گفت؛ اثربخشی پیام در فضای تئاتر بیشتر است و تلویزیون باید به رشد آن کمک کند. دانستن پیام کافی نیست بلکه هنر ارسال آن مهم است که تلویزیون می‌تواند این نقش را به عهده بگیرد.

وی به این موضوع اشاره کرد که جشنواره‌ی عروسک‌خونه و این جلسه از آن دست کار‌ها و اتفاقات مهم و بزرگی است که می‌تواند برکات و تبعاد بسیار خوبی را در آینده به همراه داشته باشد.

نعیمی‌ذاکر گفت جشنواره‌ی عروسک‌خونه می‌تواند و باید با اتصال به نهاد‌های میدانی تآتر عروسکی، صحنه‌ی تآتر عروسکی کودک را نیز تقویت کند و باعث رشد و رونق آن شود.

چرا که صحنه‌ای که در آن هنرمند به صورت رو در رو با مخاطب مواجه است می‌تواند اثری عمیق‌تر از نمایش تلویزیونی داشته باشد.

آرش مصطفایی به عنوان بازرس انجمن نمایشگران عروسکی با تشکر از برگزاری جلسه و انجام این تفاهم ابراز امیدواری کرد با حمایت از نمایش عروسکی به عنوان محل تلاقی هنرمندان سینما، تلویزیون و تآتر، شاهد رشد هنر نمایش عروسکی در عرصه‌های مختلف باشیم.

علی خواجه تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی عروسک‌خونه گفت: جشنواره نمایش عروسکی تلویزیونی کودک با نام عروسک‌خونه از ۱۴۰۲ کار خود را شروع کرده و امسال، دومین سال برگزاری آن است. این جشنواره امسال در مرکز سیمرغ و شبکه‌ی کودک تولید می‌شود، حمایت انجمن نمایشگران عروسکی را نیز با خود دارد.

محمدصادق باطنی رئیس شبکه کودک گفت: مهمترین عناصر دوره کودکی و زبان دوره کودکی، زبان خیال و رویا است که وقتی به قصه و قصه‌گویی تبدیل می‌شود، به کمال می‌رسد. به همین دلیل تمرکز بر نمایش در برنامه‌های عروسکی بسیار پر اهمیت است.

وی حوزه‌ی نمایش عروسکی را مهم و نقطه اتصال قصه و خیال دانست و گفت: با عروسک قصه می‌گوییم و رویا پردازی می‌کنیم و به جهان خیال‌انگیز کودکان ورود پیدا می‌کنیم.

باطنی با اشاره به اهمیت رده سنی کودک در ابعاد تربیتی زندگی، خاطر‌نشان کرد: در مقطع سنی کودکی، می‌توان مهم‌ترین و پیچیده‌ترین حرف‌های تربیتی را به کودک آموخت.

وی با اشاره به نقش موثر تلویزیون در نشان‌دادن عروسک‌ها افزود: از دیرباز خانه‌ی عروسک‌ها تلویزیون بوده و در موقعیت‌های مختلف عروسک‌ها فرصت پیدا می‌کردند در دایره متکثر از مخاطبان خود قرار گیرند که میدان آن تلویزیون و صداوسیما بوده‌است.

رئیس شبکه کودک سیما تصریح کرد: عروسک‌هایی که دهه به دهه آمدند، شاید بتوان گفت آجر‌های اولیه هویتی و تربیتی ما را ساختند.

باطنی با اشاره به بازه انقطاع رسانه ملی از تولیدات نمایشی عروسکی ادامه داد: در مقطعی فاصله‌ای بین تولیدات عروسکی و جهان کودکان افتاد. نظام دغدغه ها‌ی قصه‌های نمایش عروسکی به گونه‌ای شد که انگار آثار حوزه‌ی بیشتر از قالب لذت می‌بردند و با قصه آنچنان ارتباط نداشتند و در نهایت به نقطه انقطاع تولیدات عروسکی در آنتن رسانه ملی رسیدیم.

رئیس شبکه پویا اظهار کرد: در دهه ۹۰ فاصله جدی اتفاق افتاد؛ عروسک‌های قدیمی رفتند و عروسک‌های قدرتمند جدیدی نیز جایگزین نشدند و حوزه نمایش عروسکی آرام آرام از خاطره رشد و تربیتی کودکان کشور در حال پاک شدن بود.

باطنی کرونا را یکی از عوامل افت تئاتر صحنه‌ای عروسکی دانست و یادآور شد: از طرف دیگر کرونا منجر به افت تئاتر عروسکی شد و این پیکره شریف و نحیف تئاتر عروسکی با بحران جدی مواجه شد.

وی با اشاره به آیه وَمَا أَرْسَلْنَا مِنْ رَسُولٍ إِلَّا بِلِسَانِ قَوْمِهِ لِیُبَیِّنَ لَهُمْ گفت: حوزه نمایش عروسکی از دایره مصرف فرهنگی کودکان کشور در حال پاک شدن بود؛ در حالی که خداوند در سوره ابراهیم می‌فرماید هر پیامبری با زبان قومش تبیین میکرد و شاید بتوان عروسک را مصداق زبان کودک دانست.

باطنی با اشاره به رویکرد جدید سازمان صداوسیما افزود: در سازمان این نگاه وجود دارد که در حوزه‌ی نمایش عروسکی رویکرد و نگاه جدیدی اتفاق بیفتند.

مدیر شبکه امید تصریح کرد: امسال و در دومین دوره، هزینه‌های این برنامه را مرکز سیمرغ صدا و سیما به عهده گرفت. همچنین امسال با پیش‌کسوتان این عرصه تعامل کردیم تا با همکاری و هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های متعدد کشور بهترین اتفاق را رقم بزنیم. در این جشنواره علاوه بر جذب مستعدین به دنبال ایجاد دریچه‌های خلاقیت و نوآوری در فضای عروسکی هستیم تا بتوانیم با قصه‌های جذاب و شخصیت‌های هدفمند به میدان بیاییم.

وی افزود: امسال و در دومین دوره، هزینه‌های این برنامه را مرکز سیمرغ صدا و سیما به عهده گرفت. همچنین امسال با پیش‌کسوتان این عرصه تعامل کردیم تا با همکاری و هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های متعدد کشور بهترین اتفاق را رقم بزنیم. در این جشنواره علاوه بر جذب مستعدین به دنبال ایجاد دریچه‌های خلاقیت و نوآوری در فضای عروسکی هستیم تا بتوانیم با قصه‌های جذاب و شخصیت‌های هدفمند به میدان بیایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *