اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

۹ نمایش در سالن‌های دولتی روی صحنه است

برنامه اجراهای خرداد‌ ۱۴۰۳ تالارهای نمایشی تئاتر شهر، تالار هنر و تماشاخانه سنگلج اعلام شد. «گالیله»، «توو»، «بیرون پشت در»، «شاید»، «گربه جان»، «دوازده سی‌وشش»، «اتاق ورونیکا»، «جادوی شهرزاد» و «انگشتر اسرار آمیز» ۹ نمایش صحنه‌ای سالن‌های دولتی هستند.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، برنامه اجراهای خرداد‌ تالارهای نمایشی سه تالار این اداره کل متشکل از ۹ نمایش صحنه‌ای در تالارهای تئاتر شهر، تالار هنر و تماشاخانه سنگلج اعلام شد.

در تالار اصلی تئاتر شهر از ۲۹ فروردین‌ نمایش «گالیله» نوشته برتولت برشت، ترجمه حمید سمندریان و کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور، ساعت ۱۹:۳۰ با مدت‌زمان ۱۲۰ دقیقه و بلیت‌های ۲۰۰ و ۲۵۰ و ۳۰۰ هزار تومانی در سالن اصلی به صحنه می‌رود.

فرهاد آییش، صدف اسپهبدی، نورا هاشمی، محمد نادری، حمید رحیمی، شهروز دل‌افکار، آرش فلاحت‌پیشه، محمد معتضدی، اشکان صادقی، سامان کرمی و علیرضا مویدی در این نمایش، ایفای نقش می‌کنند. نمایشنامه «گالیله» درامی است از یک بخش تاریخی زندگی دانشمندی که اثبات می‌کند خورشید ثابت است و این زمین است که دور آن می‌چرخد…

در تالار چهارسو نیز نمایش «توو» به نویسندگی و کارگردانی محمدمتین اوجانی از ۷ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۱۷۰ هزار تومان، در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

در این نمایش، هدا ناصح و محمدمتین اوجانی به‌عنوان بازیگر حضور دارند. در خلاصه نمایش «توو» آمده است: «شما هم میخواین برید توو؟ دیگه مثل قدیما نیست، خیلی سخت شده توو رفتن، باید پیگیر بود!»

همچنین در همین تالار چهارسو، نمایش «شاید» به نویسندگی و کارگردانی اسماعیل نجار، از ۷ خرداد، ساعت۲۰ به مدت ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۱۷۰ هزار تومان به صحنه می‌رود.

در این نمایش که به مسئله مهاجرت نخبگان می‌پردازد، بهروز پناهنده، الهه شه‌پرست، پیمان محسنی، مینا شفیعی، شیما حکیم‌پور، علی اکرمی و امیرموسی کاظمی ایفای نقش می‌کنند.

نمایش «بیرون پشت در» نوشته محمد رحمانیان‌ثابت به کارگردانی پرهام خاکزاد با بازی سجاد میر، ناهید عساکره، سعید ‌گیلاسی، فربد ‌صدیقی، علیرضا ‌دماوندی و مهدی ‌حبیبی  از ۲۴ اردیبهشت‌ در تالار قشقایی روی صحنه رفته است.

این نمایش ساعت ۱۸ و ۲۰ با مدت‌زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۱۷۰ هزارتومان میزبان مخاطبان است. نمایش «بیرون پشت در» درباره سربازی است که مرگ هم او را پس می‌زند.

در تالار سایه نیز نمایش «گربه جان» بر اساس داستانی از هوشنگ مرادی کرمانی (گربه از مجموعه قصه‌های مجید) به کارگردانی حسین علی‌کرمی، از ۲۶ اردیبهشت‌، ساعت ۲۰:۱۵ ،مدت‌زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۱۴۰ هزارتومان به صحنه رفته است و در آن حسن ‌علی‌کرمی، مهربان علیکرمی، هانیه تجریشی، محمد علیکرمی، فرخ مرادی آهنی، خاطره حیات داوودی، عذرا محمداسمعیل (صدای بی‌بی) به‌عنوان بازیگر حضور دارند.

نمایش «گربه جان» اقتباسی از داستان «گربه» اثر هوشنگ مرادی کرمانی از مجموعه داستان‌های قصه‌های مجید است. نمایش از جایی آغاز می‌شود که مجید مرد بزرگی شده و همه‌چیز برایش تغییر کرده است. تلاقی حال و گذشته شخصیت مجید، بنای اصلی نمایش «گربه جان» را شکل داده است.

همچنین نمایش «دوازده سی‌وشش» نوشته و کار امید دانشوران از ۲۵ اردیبهشت‌ ساعت ۱۸:۱۵، به مدت‌زمان ۵۵ دقیقه و بلیت ۱۶۰ هزار تومانی در تالار سایه روی صحنه رفته است و در آن زهره محمدی، امیر نصیری و امید دانشوران ایفای نقش می‌کنند. در خلاصه این نمایش آمده است: «در سازمان سفیدکننده یک لکه سیاه پیدا شده است و داستان، دقیقاً از همین‌جا شروع می‌شود!»

کارگاه نمایش از ۲۵ اردیبهشت‌، ساعت ۱۹ میزبان نمایش «اتاق ورونیکا» نوشته آیرا لوین و به کارگردانی النا امیدی با مدت‌زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۱۱۰هزار تومان شده است. در نمایش «اتاق ورونیکا»، نگار ‌بابایی، النا امیدی، مهرشاد امینی و سیدعلی جدا به‌عنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند. در خلاصه نمایش «اتاق ورونیکا» آمده است: «ورونیکا تا ابد در این اتاق حبس است.»

در تماشاخانه سنگلج نمایش «جادوی شهرزاد» نوشته شهناز روستایی و کارگردانی احمد دهقان از ۹ اردیبهشت‌، ساعت ۱۸، با مدت‌زمان ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۸۰ هزار تومان به صحنه رفته است.

در این اثر نمایشی رعنا زرگرزاده، آرتمیس دشتی، نازنین دیده‌ور، زهرا عسگری، رضا حکمی، عباس سلطانی، شاهو فلاحی، علی مختاری، شیدا شلالوند و بهزاد حاجی‌حسنی به‌عنوان بازیگر حضور دارند. کارگردان نمایش در توضیح این اثر آورده است: «هزار شب از ورود شهرزاد به کاخ ملک گذشت و ماجرا رسید به شب هزار و یکم…»

در تالار هنر نیز نمایش «انگشتر اسرارآمیز» نوشته آتسا شاملو به کارگردانی میثم یوسفی از ۲ اردیبهشت‌ ساعت ۱۹ با مدت‌زمان ۵۰ دقیقه و قیمت بلیت ۱۰۰ هزار تومان به صحنه رفته است.

در این نمایش بازیگرانی همچون ناصر احمدی‌فر، عاطفه بحرالعلوم طباطبایی، مریم خاکسار تهرانی، محسن قصری، مینا مقامی‌زاده و شراره یوسفی به ایفای نقش می‌پردازند. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «در شب تولد شاهزاده که مصادف با شب یلداست، شاهزاده دستور می‌دهد هر کس یک سبد گل پامچال بهاری برایش بیاورد، او هم در ازای آن یک سبد سکه طلا به‌عنوان جایزه خواهد داد. بهار هم به اصرار «خانوم‌جون» و «یدونه» به جنگل می‌رود تا گل پامچال بهاری پیدا کند وگرنه حق برگشت به خانه را نخواهد داشت…»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *