موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

دلم می‌خواهد وقتی دوستانم از من یاد می‌کنند، بگویند یادش خوش!

پردیس افکاری (بازیگر) با همراهی دوستان و همکاران‌اش در صبح سرد زمستانی تهران، در کنار مهری ودادیان (بازیگر ) به خاک سپرده شد.

به گزارش  گروه خبر سایت خانه تئاتر به نقل از ایسنا، مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری این بازیگر، صبح امروز، دوشنبه ۷ اسفند ماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.

در این مراسم، مجید جعفری کارگردان تئاتر که در چند نمایش با افکاری همکاری داشته است، در سخنانی درباره او گفت: سخن گفتن از عزیزی مانند پردیس افکاری سخت است که او ستاره درخشانی در هنر ایران بود.

او با اشاره به اولین همکاری خود با افکاری یادآور شد: ۴۰ سال پیش، پردیس، از طرف خانواده به من معرفی شد و آنچنان فعال و درخشان بود که در اولین همکاری، نقش اول نمایش را به او واگذار کردم؛«آنتیگونه».

دختری خوش کلام از یک خانواده فرهنگی بود. همان روزها ورود یک ستاره درخشان به هنر ایران نوید داده شد و در این مدت تلاش بسیاری کرد.

جعفری ابراز تاسف کرد: وقتی آن لحظات را به یاد می‌آورم، اصلا باور نمی‌کنم که امروز آمده‌ایم تا «پردیس» را به خاک بسپاریم. نمی‌دانم چه بدبختی است که گریبان ما را گرفته، هنوز یک دوست را به خاک نسپرده‌ایم که باید عزیز دیگری را بدرقه کنیم آن هم کسانی که می‌توانستند همچنان به کار و فعالیت خود ادامه بدهند. همیشه آرزو داشتم که باز او را روی صحنه ببینم ولی پرپر شد، حیف شد. رسم خیلی بدی است و شاید رسم دیگری باید، نمی‌دانم ولی، این رسم نه پایدار است و نه مناسب. برای همه شما آرزوی سلامتی و برای آن عزیزان آرزوی غفران دارم.

در ادامه، محسن شایان‌فر نیز با یادآوری اولین ورود افکاری به سینما افزود: اعتماد به نفس او بسیار جالب توجه بود و صراحت لهجه‌اش ویژگی کار او بود. خیلی حرفه‌ای بود و اصلا شبیه بازیگری تازه‌کار نبود. متاسفانه پس از بازی در فیلم «قلاده‌های طلا» مانند برخی دیگر از همکارانش، منزوی شد و از او خبری نداشتیم تا اخیرا که ماجرای بیماری‌اش معلوم شد و متاسفانه خیلی دیر شد.

سپس نسرین نکیسا، دیگر بازیگر، به نمایندگی از گروه «اتاق شماره ۲۵» دانشکده هنر و معماری متنی را به یاد افکاری خواند.

همچنین حامد نصرآبادیان، هنرمند پانتومیم و یکی دیگر از هم‌کم‌کلاسی‌های افکاری توضیح داد که هم‌کلاسی‌های این گروه برای ایرانی آباد، ۲۵ نهال به یاد او می‌کارند.

در ادامه، علی دهکردی، مدیرعامل خانه سینما با تسلیت‌گویی از سوی این تشکل صنفی به مناسبت درگذشت افکاری، گفت: امان از این زود رفتن‌های تلخ و غم‌انگیز برای ستاره‌ای که منتظر شروع فصل تازه‌ای از فعالیت‌هایش بودیم اما اجل فرصت نداد. امروز روز تلخی است که دو عزیز هنرمند سینما و تلویزیون، پردیس افکاری و استاد پرویز ربیعی، هنرمند باسابقه دوبله را به خاک سرد می‌سپاریم.

دهکردی از مرکز هنرهای نمایشی و معاونت هنری و وحید لک قدردانی کرد و افزود: تکرار نام پردیس، تا ابد، تکرار هنر بازیگری خواهد بود.

سپس محمد نجفی، همسر افکاری و کارگردان نیز با قدردانی از حاضرانی که در هوای سرد به مراسم خاکسپاری این بازیگر آمده بودند، با صدایی بغض‌آلود افزود: قرار ما این نبود و قرار ما این بود که با هم باشیم و کار کنیم. من ۸ سال کنار پردیس بودم و ما عاشقانه یکدیگر را دوست داشتیم و می‌خواستیم با هم کار کنیم. لحظه‌ای نبود کنار من باشد و به فکر من نباشد. تمام غصه‌های مرا می‌خورد ولی غصه‌هایش را به من نمی‌گفت.

او در ادامه دو پیام از خواهر و خواهرزاده افکاری را که امکان حضور در مراسم را نداشتند، خواند و بخشی از مطالبی را که پردیس افکاری برای ایران نوشته بود، ارایه کرد.

افکاری در دل‌نوشته‌ای که برای روز سینما نگاشته بود، آورده بود: در زمان ترک دنیا باید چیزی ارزشمند به یادگار بگذاریم. دلم می‌خواهد وقتی دوستانم از من یاد می‌کنند، بگویند یادش خوش! پردیس همیشه هوای ما را داشت و همیشه ما را شاد می‌کرد و هرگز از تلخی‌ها و غم و غصه‌هایش چیزی نمی‌گفت. دلم می‌خواهد به یاد خنده‌هایم، اشک‌هایشان به خنده تبدیل شود و خوش و خرم روزگار بگذرانند و زندگی کنند.

همچنین مطلب دیگری را هم که افکاری، درباره مادرش نوشته بود، خوانده شد.

این مراسم به کوشش خانه سینما، مرکز هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی، موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و موسسه هنرمندان مهرآفرین برگزار و پیکر پردیس افکاری در کنار مهری ودادیان و در همسایگی فریماه فرجامی و مهین شهابی به خاک سپرده شد.

همچنین مجلس ختم این بازیگر توسط همین‌ حامیان روز پنجشنبه، ۱۰ اسفند ماه در مسجدالرضا واقع در میدان نیلوفر، راس ساعت ۱۶ و سی دقیقه برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *