اخبار انجمن ها, اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

حمید جبلی در شب عکس تئاتر: کوچکترین کاری بود که می‌توانستم برای یک دوست انجام دهم

نمایشگاه نخستین جشن «شب عکس تئاتر» و «دیدار» جمعه ۸ دی با حضور مردم و جمعی از هنرمندان در گالری‌های پاییزِ و میرمیران خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، پس از انتشار فراخوان نمایشگاه نخستین جشن «شب عکس تئاتر» برای اعضای انجمن صنفی عکاسان تئاتر ایران، ۴۵۵ اثر از ۹۲ عکاس به این رویداد ارسال شد که در نهایت ۶۰ اثر به بخش نمایشگاه راه پیدا کرده است. اکنون این عکس‌ها در گالری پاییزِ خانه هنرمندان ایران به نمایش گذاشته شده است. همچنین نمایشگاه «دیدار» که منتخبی از عکس‌های حمید جبلی از تئاترهای آتیلا پسیانی (گروه تئاتر بازی) است نیز در گالری میرمیران خانه هنرمندان ایران به نمایش گذاشته شده است.

محمد مهدی عسگرپور، کیومرث مرادی، ابراهیم حقیقی، اصغر پیران، سیامک زمردی‌مطلق، هوتن شکیبا، ستاره پسیانی، مسعود پاکدل، مهدی آشنا از جمله چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.

حمید جبلی در مراسم افتتاحیه این ۲ نمایشگاه گفت: به همگی خوش‌آمد می‌گویم. از طرف انجمن صنفی عکاسان تئاتر شما را به تماشای آثار ۲ گالری پاییز و میرمیران دعوت می‌کنم. آثار حاضر در گالری میرمیران، عکس‌های من به یاد آتیلا پسیانی است. آثار حاضر در گالری پاییز نیز عکس‌های بخش مسابقه بود که باید آن‌ها را مفصل‌تر ببینید.

ابراهیم حسینی دبیر نمایشگاه نخستین جشن «شب عکس تئاتر» نیز در ادامه این مراسم گفت: در این فرصت لازم است که از مجموعه خانه هنرمندان تشکر کنم. اینجا خانه ماست و در آن خیلی احساس راحتی می‌کنیم. فکر می‌کنم وظیفه همه ماست که در نگهداری خانه هنرمندان کوشا باشیم. تمام رویدادهای عکاسی ما در ۲۰ سال گذشته، در خانه هنرمندان بوده و هیچ جای دیگری هم نرفته و نمی‌رویم. در این مدت سه کارگاه داشتیم؛ یک کارگاه دیگر و یک برنامه اختتامیه هم داریم. جا دارد که دو مرتبه از خانه هنرمندان ایران تشکر کنم.

جبلی نیز در ادامه مراسم با تشکر از حضار، بیان کرد: از آقای عسگرپور تشکر می‌کنم که این امکان را در اختیار بچه‌های انجمن عکاسان تئاتر گذاشته‌اند. متاسفانه روز به روز شرایط ما از لحاظ امکانات و اقتصادی بدتر می‌شود. اکنون اگر عشق نباشد دیگر عکس و عکاسی تئاتر وجود ندارد. چون واقعا هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که شغل من عکاسی تئاتر است و با این کار زندگی می‌کنم. امیدوارم این موضوع هم به صورتی حل شود.

وی افزود: نمایشگاه آثار حاضر در گالری پاییز، عکس‌های بخش مسابقه بین دوستان عکاس جوان‌تر بوده که ۶۰ اثر آن برای این نمایشگاه انتخاب شده است. چون داور بودم، اسم هیچکدام از عکاس‌های انتخاب شده را نمی‌دانم. در واقع ما برای داوری، با کد درج شده روی آثار آنها را می‌دیدیم و انتخاب می‌کردیم.

این هنرمند درباره نمایش عکس‌هایش در گالری میرمیران گفت: من نمی‌دانستم برای دوستم آتیلا پسیانی که بیش از سال ۶۰ باهم کار کرده بودیم، چه کاری می‌توانم انجام دهم. چون آقای پسیانی گروه تئاتر «بازی» را تاسیس کرده بود و من به عنوان عکاس در گروه با ایشان همکاری می‌کردم، این آثار را برای نمایش انتخاب کردم. عکس‌های حاضر در نمایشگاه از سال ۶۲، ۶۳ شروع شده و به آخرین کار او می‌رسد که این اتفاق رخ داد. متاسفانه نتوانستم آخرین عکس‌ها را با کیفیت خوب به ایشان نشان دهم؛ امیدوارم لذت ببرید.

وی عنوان کرد: این کوچکترین کاری بود که می‌توانستم برای یک دوست انجام دهم. این عکس‌ها را به انجمن صنفی عکاسان تئاتر تقدیم کردم تا هر طور توانستند از آنها محافظت کنند تا به صورتی یاد آتیلا برای‌مان باقی بماند.

نمایشگاه‌های نخستین جشن «شب عکس تئاتر» و «دیدار» تا ۱۸ دی ۱۴۰۲ در گالری‌های پاییزِ و میرمیران خانه هنرمندان ایران برپا است. علاقمندان به تماشای این آثار می‌توانند همه روزه (به غیر از شنبه‌ها) از ساعت ۱۴ تا ۲۰ به گالری‌های این مجموعه مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *