اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

تقدیر از شاهنامه‌پژوه پیشکسوت در اجرای بیژن و منیژه

بزرگداشت «حکیم ابوالقاسم فردوسی» در اجرایی ویژه از نمایش موزیکال «بیژن و منیژه» در پردیس تئاتر شهرزاد برگزار شد.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر، محمود دولت آبادی، احمد مسجد جامعی، نظام الدین زاهدوف سفیر تاجیکستان، حکمت الله ملاصالحی، مهدی محبتی، مجتهد شبستری، عبدالجبار کاکایی، پوران درخشنده، محسن شاه‌ابراهیمی و چهره‌هایی دیگر از عرصه های مختلف هنر و ادب در پردیس تئاتر شهرزاد گرد هم آمدند تا شامگاه سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ضمن تماشای نمایش موزیکال «بیژن و منیژه» به کارگردانی شکرخدا گودرزی، از محمد روشن شاهنامه‌پژوه بزرگ قدردانی کنند.

محمود دولت‌آبادی در این اجرای ویژه که با استقبال گسترده‌ای از سوی دانشجویان و عموم علاقه‌مندان به ادبیات همراه بود، گفت: در حضور استاد روشن چه می‌توانم درباره فروسی بگویم؟ بسیار خرسندم که تماشاگر اجرای «بیژن و منیژه» در شبی با نام فردوسی بودم. من مدیون شاهنامه‌ام و هنوز هم همواره شاهنامه می‌خوانم.

نظام‌الدین زاهداف سفیر تاجیکستان نیز در پایان اجرای این نمایش گفت: خوشحالم که در شب فردوسی تماشاگر این اجرا بودم و به نظرم تلفیق رنگ و حرکت و اشعار ناب فردوسی فضایی عجیب برای ما فراهم ساخت. من این هنر والا و این شب بسیار با شکوه و این روز همایون را که روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی است به همه حاضران تبریک می گویم. یک استاد بزرگ تئاتر به نام استانیسلاوسکی از بازیگر فرورفتن در نقش و باورپذیری را طلب می‌کند و من امروز و آنچه را که دیدم کاملا باور کردم. به هنرمندان محترم برای ۲ ساعت وصل‌شدن ما با شاهکار فردوسی تبریک می‌گویم.

در ادامه این مراسم از محمد روشن، مصحح و پژوهشگر ادبی قدردانی شد.

وی در همین زمینه گفت: فرهنگ و هنر و افتخارات سرزمین گرامی ما ایران با نام فردوسی گره خورده و همیشه فردوسی را نخستین نام قابل ستایش در فرهنگ ایران زمین می‌شناسند و «شاهنامه» کتاب نام‌دار او شناسنامه‌ای برای همه ایرانیان است. تبریک می‌گویم به گروهی که آثار حکیم فردوسی را روی صحنه برده‌اند.

سپس پوستر نمایش موزیکال «بیژن و منیژه» به نویسندگی و کارگردانی شکرخداگودرزی و تهیه‌کنندگی مهدی بخشیانی که توسط هنرمندان و شاهنامه‌پژوهشان امضا شده بود به محمد روشن اهدا شد.

در نمایش موزیکال «بیژن و منیژه» قربان نجفی، شهرام نجاتی، رضا عمرانی، محسن بهرامی، ،پارمیس هوبخش، اشکان شریعتی، سیاوش خادم حسینی، سحر یافتیان ، علی‌رضا عابدی، زهره کدخدازاده از جمله بازیگرانی هستند که ایفای نقش می‌کنند.

یلدا یزدانی و سبحان مهدی پور خوانندگان این اثر نمایشی هستند و صادق چراغی نیز آهنگساز نمایش موزیکال «بیژن و منیژه» است.

این نمایش موزیکال داستان بیژن سردار جوان ایرانی است که دلباخته منیژه می‌شود که دختری تورانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *