اخبار انجمن ها, اخبار خانه تئاتر, اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

تجلیل از استاد عروسکی‌‌ها و شاگردانش همراه با خاطراتی از تقلب‌های دانشجویی

مراسم سالانه انجمن نمایشگران عروسکی با تقدیر و خاطره‌گویی محمد بحرانی، هادی حجازی‌فر، آزاده انصاری و … و با اهدای نشان ویژه خانه تئاتر به یوسف صدیق، کارگردان و مدرس نمایش عروسکی برگزار شد.

به گزارش گروه خبر سایت خانه تئاتر، در این مراسم که شامگاه شنبه، ۲۲ اردیبهشت ماه در سالن استاد عباس جوانمرد عمارت خانه تئاتر برگزار شد، محد بحرانی و هادی حجازی‌فر، خاطرات طنزآمیزی از دوران دانشجویی خود تعریف کردند.

در آغاز این مراسم، هما جدیکار، رئیس هیات مدیره انجمن نمایشگران عروسکی، بعد از خوشامدگویی به حاضران، از بلاتکلیفی جشنواره نمایش عروسکی که هنوز دبیر آن مشخص نشده است، سخن گفت و از کوشش‌های انجمن نمایشگران عروسکی برای تعیین دبیر این دوره از جشنواره خبر داد که البته این تلاش‌ها هنوز به نتیجه نرسیده است.

جدیکار تاکید کرد: قطعا امسال جشنواره خواهیم داشت. زمان پیشنهادی ما برای برگزاری این دوره اواخر شهریور بود و گزینه‌های دبیری خود را نیز معرفی کرده‌ایم اما تعیین دبیر آنقدر به تاخیر افتاد که مدیر کل هنرهای نمایشی عوض شد.

او خطاب به هنرمندان حاضر در برنامه افزود: به فکر کار باشید و آثار خود را برای شرکت در جشنواره آماده کنید چون فقط باید کار کرد و کار کرد.

در ادامه، پوپک عظیم‌پور، دیگر هنرمند نمایش عروسکی، پیام روز جهانی تئاتر عروسکی را ارائه و یادآوری کرد که روز جهانی تئاتر عروسکی به پیشنهاد زنده یاد جواد ذوالفقاری، هنرمند فقید نمایش عروسکی، در یونیمای جهانی مصوب شد که همزمان با یکم فروردین است اما در ایران به دلیل همزمانی با جشن نوروز، برگزاری مراسم‌های آن برخلاف دیگر کشورها، به اردیبهشت ماه موکول می‌شود.

او در ادامه این پیام را که به قلم اینس پسیک، هنرمند بوسنیایی نوشته شده و توسط مریم ایران منش ترجمه شده، خواند.

بعد از پخش یک کلیپ، نمایشنامه «ملاقات با گودو در کافه پایتخت با ۱۵ درصد تخفیف» نوشته غزل اسکندرنژاد رونمایی شد.

او که پیش‌تر این نمایشنامه را اجرا کرده است، با یادآوری خاطره مهرنوش شریعتی (هنرمند جوان تئاتر و تئاتر عروسکی که بر اثر کرونا از دنیا رفت و در این نمایش حضور داشته)، گفت: متن این نمایش را به مهرنوش تقدیم کرده‌ام چون این تنها کاری است که می‌توانم برای یادبود او انجام بدهم.

در ادامه با پخش کلیپ‌های مجزایی، از فعالان نمایش عروسکی قدردانی شد.

فروزان زاهد بیگی، فاطمه عباسی، آزاده انصاری و سارا اقبال از جمله هنرمندان نمایش عروسکی بودند که در بخش اول تقدیرها، مورد قدردانی قرار گرفتند.

سارا اقبال که دچار شکستگی پا شده است، عنوان کرد که به سختی اما با اشتیاق خود را به این برنامه رسانده است.

سپس چند قطعه موسیقی به سرپرستی عبد آتشانی با همراهی  میلاد پُرصبر و نرگس عاشوری اجرا شد. این گروه، قطعه‌ای هم به یاد مهرنوش شریعتی اجرا کردند.

بعد از این برنامه، طلیعه طریقی، دیگر هنرمند نمایش عروسکی به معرفی نمایش‌های عروسکی که روی صحنه هستند، پرداخت.

بخش بعدی برنامه به تقدیر از سهیلا باجلان، عیسی یوسفی پور، محمد بحرانی و هادی حجازی‌فر اختصاص داشت.

باجلان نیز از مهرنوش شریعتی و زنده یاد فرناز بهزادی، دو هنرمند فقید نمایش عروسکی یاد کرد.

عیسی یوسفی پور، هنرمند باسابقه نمایش عروسکی که در دهه ۶۰ ایفاگر نقش «النگ» در برنامه تلویزیونی «النگ و دولنگ» بود، با حضور امیر سلطان احمدی (هنرمند نمایش عروسکی و عضو اتاق فکر عروسک جناب خان) و مجتبی کاظمی تقدیر شد.

یوسفی‌پور نیز از دوالفقاری یاد و برای هم‌وطنان‌مان آرزوی سلامتی کرد.

اما محمد بحرانی، دیگر هنرمند نمایش عروسکی که عموم مردم او را به واسطه صداپیشگی عروسک جناب خان در «خنداونه» و «ببعی» در مجموعه «مهمونی» می‌شناسند، در میان تشویق پی در پی دوستان و همکارانش روی صحنه رفت.

او که دانش‌آموخته تئاتر از دانشکده هنرهای زیباست، با یادآوری دوران دانشجویی خود افزود: سال ۷۹ که به دانشکده هنرهای زیبا آمدم، یک تئاتر هم ندیده بودم. در آن دوره، در دانشکده، اتاق‌هایی بود به اسم پلاتو برای تمرین و من از میان سوراخ پلاتوها، تمرین  بچه‌های عروسکی را نگاه می‌کردم تا اینکه روزی به من پیشنهاد شد صدای یک عروسک بره را اجرا کنم و این چنین شد که چندین سال از طریق همین صدای «بع»، گذران زندگی کردم! …

بحرانی خاطرات دیگری هم از عروسک‌گردانی خود در یک مجموعه تلویزیونی به کارگردانی مریم سعادت بیان کرد و افزود: عروسک ترم یک دانشگاهم را هادی حجازی‌فر درست کرد و عروسک ترم دو را هم فاطمه سوزنگر .

حامد ذبیحی، دیگر هنرمند نمایش عروسکی و هدایت‌کننده عروسک جناب خان در سخنان کوتاهی از تلاش‌های بحرانی برای شناسایی ظرفیت‌های نمایش عروسکی و گسترش آن در پلتفرم‌های نمایشی و برنامه‌های تلویزیونی تقدیر کرد.

هادی حجازی فر نیز به هنگام دریافت لوح تقدیر خود گفت: افتخار این را داشتم اولین کار عروسکی در خدمت خانم جدیکار، در فضای پشت خیمه به دوستان اجراگر، عروسک می‌دادم.

او نیز از دوالفقاری یاد کرد و با اشاره به حضور استادان نمایش عروسکی در این جلسه ابراز امیدواری کرد که سایه بزرگترهای این رشته بر سر جوانان بماند و گفت: امیدوارم از ما نامی نیکو به یادگار بماند.

حجازی‌فر نیز با تشریح خاطراتی طنزآمیز از دوران دانشجویی و سال‌های اولیه فعالیت خود در رشته عروسکی ادامه داد: زمانی در همه جشنواره‌ها شرکت می‌کردم و امرار معاشم از راه از سکه‌هایی بود که جایزه می‌گرفتم. جالب است که در دانشکده، محمد (بحرانی) با عروسکی که من برایش درست کردم، ۲۰ گرفت ولی خودم ۱۸ گرفتم!

در بخش پایانی برنامه، با پخش تصاویری، از یوسف صدیق، هنرمند و مدرس باسابقه نمایش عروسکی تقدیر و نشان ویژه خانه تئاتر با حضور هنرمندان پیشکسوت این رشته، ایرج محمدی، داود کیانیان و حسن دادشکر به او اهدا شد.

صدیق در میان تشویق حاضران که اغلب آنان دانشجویانش بوده‌اند، روی صحنه رفت.

او در آغاز سخنان خود گفت: متاسفانه حرف‌هایم می‌تواند برخی را اندوهگین کند. عروسک همزاد انسان است تا یکسری کارهایی را که آدم‌ها در انجامش محدودیت دارند، انجام بدهد و یکسری حرف‌هایی را که بازیگران توان بیانش را ندارند، بزند اما عروسک‌هایی که حالا می‌بینیم، کار خود را نمی‌کنند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: عروسک باید حرف‌هایی را بزند که حرف جامعه باشد چون محدودیت‌های بازیگر را ندارد. بنابراین نمایش عروسکی فعلی ما نیازمند اصلاح است. آنچه الان هست، مسخره‌بازی است درحالیکه نمایش عروسکی خیلی جدی‌تر از اینهاست.

صدیق در عین حال با ابراز خوشنودی از برگزاری گردهمایی‌های نمایشگران عروسکی افزود: این گردهمایی‌ها، در این شرایط سخت و رقت‌انگیز برای روحیه نمایشگران عروسکی خیلی خوب است و ممکن است روزی برسد که همین هم نباشد.

در بخش پایانی، قطعه کوتاه نمایشی که حاصل کارگاه آموزشی امیر سلطان احمدی است، اجرا شد و در پایان برنامه، حاضران عکس یادگاری گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *