اخبار خانه تئاتر

نمایشی درباره حریم خصوصی آدم‌های حاضر در یک مهمانی

امیر عباسی کارگردان نمایش «اسکرین شات» درباره ویژگی های این اثر نمایشی توضیحاتی ارائه داد.

امیر عباسی کارگردان نمایش «اسکرین شات» که در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است درباره این اثر نمایشی گفت: این نمایش ابتدا قرار بود تابستان سال گذشته روی صحنه برود که با توجه به شرایط جامعه ترجیح ما بر این شد که وقفه ای در اجرای کار داشته باشیم و زمانی را برای اجرا انتخاب کنیم که جامعه پذیرای آن باشد از این رو ابتدای سال جاری را برای شروع پیش تولید و تولید آن در نظر گرفتیم و کار را شروع‌ کردیم.

وی درباره ویژگی های نمایش توضیح داد: نمایشنامه تک صحنه ای است و از ابتدا تا پایان هیچ وقفه ای در روند آن پیش نمی آید. دیالوگ ها در پیشرفت داستان تاثیر به سزایی دارند و همین دیالوگ محور بودن باعث شکل گیری ریتم مناسبی در نمایش شده است. نمایشنامه «اسکرین شات» به شیوه رئالیستی به نمایش درآمده است و همه چیز برای مخاطب ملموس و واقعی است البته یک چرخش در انتهای نمایشنامه وجود دارد که باعث غافلگیری مخاطب خواهد شد.

عباسی درباره مضمون نمایش عنوان کرد: داستان در مورد یک گروه از دوستان است که در یک شب تصمیم می‌گیرند برای نشان دادن صداقت و شفافیت در روابطشان یک بازی انجام دهند. ابتدا همه چیز آرام است، اما طولانی شدن شب و آشنا شدن با رمزها و اسرار مخفی هر فرد، باعث بروز موقعیت‌های پیچیده و دراماتیک می‌شود. در این نمایش موضوعاتی مانند اعتماد، حریم خصوصی و پیامدهای فاش کردن واقعیت در روابط انسانی مورد توجه قرار گرفته است.

این کارگردان تئاتر درباره روند تمرین های نمایش عنوان کرد: تمرینات نمایش «اسکرین شات» از ابتدای بهار امسال آغاز شد و بعد از حدود سه ماه تمرین، کار آماده اجرا شد.

وی درباره شیوه اجرایی «اسکرین شات» یادآور شد: رخدادهای نمایش در زمان حال و در شهر تهران اتفاق می افتد، فضایی کاملا آشنا برای تمام بینندگان که هر کدام از آنها شاید یک بار در چنین مهمانی بوده اند. نمایش اثری درام و کمدی است. سعی کرده ایم در اجرا عناصری از هر ۲ شیوه را با هم ترکیب کنیم و با استفاده از ساختار داستانی جذاب و نوآورانه، تنش‌ها و درگیری‌های شخصیتی را با دقت برجسته کرده و تماشاگران را به تماشای سفری پرماجرا و پرشور دعوت کنیم. تلاش کردیم در اجرا با خلق لحظاتی پرهیجان، همزمان بازتاب‌دهنده مسائل اجتماعی هم باشیم.

وی ادامه داد: در اجرا از یک سو با طنز و شوخ‌طبعی که در شخصیت ها و موقعیت ها وجود دارد، لحظات سرگرم‌کننده و کمدی به نمایش گذاشته شده است اما از سوی دیگر، با معرفی اسرار و رمزهایی که شخصیت‌ها پنهان می‌کنند، به صورت تدریجی به سوالات جدی و دراماتیک درباره اعتماد، حریم خصوصی و پیامدهای فاش کردن واقعیت پرداخته ایم. بنابراین «اسکرین شات» می‌تواند به طور همزمان خنده و تامل را برای بینندگان به ارمغان بیاورد.

عباسی در پایان درباره طراحی صحنه نمایش متذکر شد: نمایش «اسکرین شات» در فضایی محدود و محصور در داخل پشت بام یک خانه اتفاق می افتد. این محدودیت فضایی باعث تمرکز بیشتر بر روی شخصیت‌ها و ارتباطات آن‌ها می‌شود. پشت بامی که به عنوان محل اصلی نمایش استفاده می‌شود، محیطی آشنا برای شخصیت‌ها و تماشاگران است اما این فضا به تدریج به محلی ممنوعه و پر از تنش تبدیل می‌شود. در طول داستان، شاهد تغییرات در محیط و روابط شخصیت‌ها در این فضا هستیم.

میرحسین رضازاده، حامد آرامی، امیرحسین همایونی، ستاره فلاح فرد، سحر قلباربند، حسین جاهد، رومینا کوهزاد و مرضیه ابراهیمی بازیگران نمایش «اسکرین شات» هستند.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: فرض کنید در یک دورهمی، در کنار همسر و دوستانتان، مجبور شوید تمام محتویات تلفن همراهتان را با صدای بلند بخوانید.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *