اخبار خانه تئاتر

تجلیل از هما جدیکار در اختتامیه جشنواره عروسکی

مراسم اختتامیه نوزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک، شامگاه یکشنبه، ۱۸ تیر با حضور هنرمندانی چون مرضیه برومند، بهرام شاه‌محمدلو، مریم سعادت، محمد بحرانی، هما جدی‌کار، حسن دادشکر، عادل بزدوده، آناهیتا غنی‌زاده، آلبرت بیگجانی، فریبا دلیری، محمد اعلمی، ناصر آویژه، … و مدیرانی چون محمود سالاری، معاون هنری، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی، مقصود نعیمی ذاکر، مدیرعامل خانه تئاتر و … و با اجرای محمد سلوکی در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر آغاز شد.

مراسم بزرگداشت هما جدیکار استاد پیشکوست نمایش عروسکی و عضو هیات مدیره خانه تئاتر بخشی از مراسم اختتامیه جشنواره بود.

در این بخش با پخش تصاویری، بزرگداشت هما جدی‌کار، هنرمند پیشکسوت نمایش عروسکی برگزار شد. در این تصاویر هنرمندانی چون هادی حجازی‌فر، پوپک عظیم‌پور، محمد بحرانی، فریبا جدی‌کار، محمد اعلمی، نکاتی را درباره هما جدی‌کار بیان کردند.

این تقدیر با حضور هاشمی، معاون وزیر ارشاد، محمود سالاری، حسن دادشکر، مرضیه برومند، کاظم نظری و هادی حجازی‌فر انجام شد.

جدی‌کار در سخنان کوتاهی ابراز امیدواری کرد که همچنان رسالت معلمی را ادامه بدهد تا تربیت نمایشگران عروسکی نسل به نسل منتقل شود.

او از همه حامیان جشنواره قدردانی کرد و از هادی حجازی‌فر درخواست کرد که دبیری دوره بعدی جشنواره را بپذیرد.

حجازی‌فر، در ادامه این برنامه گفت: قرار گذاشتیم در صورت تامین بودجه، ۲ میلیارد تومان را صرف راه‌اندازی صندوق تئاتر عروسکی کنیم که خوشبختانه امروز اتفاق‌های خوبی رخ داد.

 

در ادامه برنامه با پخش تصاویری از حسن دادشکر، بزرگداشت این هنرمند پیشکسوت برگزار شد.

در این تصاویر هنرمندانی چون بهروز غریب‌پور ، قطب‌الدین صادقی و مریم سعادت درباره دادشکر و سال‌های حضور او در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان صحبت کردند.

این تقدیر با حضور محمود سالاری، معاون هنری، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی، هما جدی‌إکار هنرمند پیشکسوت تئاتر، هادی حجازی‌فر ، دبیر جشنواره انجام شد.

دادشکر در میان تشویق حاضران با اشاره به پخش مستندش، گفت: آنچه اینجا بر پرده دیدید، نه بیوگرافی من است و نه نتیجه زحماتم. این فقط خدمتی است به فرهنگ و هنر کشور.

او با اشاره به سرآغاز آشنایی‌اش با تئاتر در کانون پرورش فکری در اوایل دهه ۵۰، افزود: با یک نمایش زندگی‌ام دگرگون شد. می‌خواستم تا دکترا ادامه تحصیل بدهم ولی استادان ما همچون مرضیه برومند، علیرضا هدایی، بهرام شاه محمدلو، رضا بابک و سوسن فرخ‌نیا دست مرا گرفتند و زندگی‌ام را دگرگون کردند. حاصل زندگی من جز خدمت و تربیت نسل اینده نبوده.

او تاکید کرد: برای فرزندان‌مان باید بی‌نهایت سرمایه‌گذاری کنیم. مسئولان باید به تئاتر به عنوان سرمایه‌ای نگاه کنند که ۳۰ سال بعد نتیجه می‌دهد.

دادشکر با قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره عروسکی، افزود: نقطه قوت دیگری که در زندگی کاری‌ام دیدم، چند اجرای بسیار شایسته از دانشجویان بود. افتخار داشتم که روزی به عنوان دوست و نه استاد کنارشان بودم. خوشحالم که آنان تئاتر عروسکی را ارتقا دادند. امیدوارم راه استادان بزرگ این رشته را ادامه دهند. من استاد نیستم و فقط یک فرهنگ‌ساز هستم.

در ادامه محمود سالاری، معاون هنری طی سخنان کوتاهی با تقدیر از برگزارکنندگان جشنواره گفت: جشنواره عروسکی متعلق به شما هنرمندان است. وظیفه ما این است که مسیر برگزاری آن را هموار کنیم.

بعد از پخش تصاویری، هادی حجازی‌فر، دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش عروسکی با یادی از هنرمندان فقید تئاتر عروسکی، از حضور هنرمندان پیشکسوت ابراز خشنودی کرد و گفت: از همه گروه‌های شرکت‌کننده از شرکت‌هایی مانند همراه اول، روبیکا و … ممنونم که اجازه گفت‌وگو دادند تا درباره عروسک و کاربردهایش صحبت کنیم. اولین بار است که نیمی از هزینه‌های یک جشنواره توسط بخش خصوصی تامین می‌شود و امیدوارم این رویه ادامه یابد.

او با قدردانی از همراهی مرکز هنرهای نمایشی، این همراهی را شگفت‌آور خواند و گفت: از اول هدفمان بود که سطح مطالبات نمایش عروسکی را بالا ببریم چون ما بیش از حد قانع بوده‌ایم.

حجازی‌فر اضافه کرد: بجز گروه‌های شرکت کننده، افتخار میزبانی ۴۰ مهمان داخلی را داشتیم. عجیب‌ترین افتخارم، در اختیار گذاشتن وانت برای گروه‌های شرکت کننده بود که راحت دکور خود را جابه‌جا کنند.

او با تاکید بر اینکه ما با کار کردن زنده هستیم، گفت: قول حمایت و اجرای عمومی گرفته‌ایم. نهایت خوشحالی ماست که ۴ نمایش برای اجرا در تئاتر شهر توسط مدیر مجموعه برای اجرای عمومی انتخاب شدند.

حجازی‌فر با اشاره به رقابتی شدن این دوره از جشنواره، این اقدام را در جهت کمک مالی بیشتر به شرکت‌کنندگان دانست.

حجازی‌فر همچنین خبر داد که یکی از حامیان جشنواره وعده داده که ۲۰ تا از نمایش‌ها را به مدت یک‌سال در پلتفرم نمایش خانگی عرضه کند.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که دبیر بعدی جشنواره از میان نسل جوان انتخاب شود و قول داد که در کنار او باشد.

حجازی‌فر، در ادامه این برنامه گفت: قرار گذاشتیم در صورت تامین بودجه، ۲ میلیارد تومان را صرف راه‌اندازی صندوق تئاتر عروسکی کنیم که خوشبختانه امروز اتفاق‌های خوبی رخ داد.

بعد از سخنان او، تصاویری از هنرمندان درگذشته نمایش عروسکی پخش شد که تشویق حاضران را به همراه داشت.

در بخش بعدی برنامه، جشن تولدی برای آبتین بهبهانی، فرزند زنده‌یاد مهرنوش شریعتی (هنرمند جوان تئاتر که سال گذشته از دنیا رفت) برگزار شد. او هدیه تولدش را با همراهی پدرش، بهرام بهبهانی، دیگر هنرمند تئاتر، از هادی حجازی‌فر دریافت کرد.

سپس برگزیدگان بخش کودک و نوجوان با حضور مرضیه برومند، حسن دادشکر، محمود سالاری، مقصود نعیمی ذاکر و عادل بزدوده اهدا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *