اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

دردودل‌های ۴ ساله کارگردان در نمایش چراغ تئاتر

حامد شیخی کارگردان نمایش «چراغ تئاتر» عنوان کرد در این اثر نمایشی درددل‌های ۴ ساله اش را از حواشی این سال روزهای تئاتر به تصویر کشیده است.

حامد شیخی نویسنده و کارگردان نمایش «چراغ تئاتر» که این روزها در تماشاخانه انتظامی روی صحنه است درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی  گفت: «چراغ تئاتر» در واقع درددلی است در مورد حواشی امروز تئاتر و زخمی که بر تئاتر این روزها وارد شده است. این نمایش الهام گرفته از نمایشنامه «دو شخصیتی» اثر تنسی ویلیامز است که با مطالعه این نمایشنامه، مسیری برای گفتن حرف‌هایی پیدا کردم که با اتفاقات چهار سال اخیر تئاتر باید به زبان می‌آوردم.

وی درباره جامعه هدف این نمایش و میزان بازخوردهایی که از مخاطبان گرفته است، بیان کرد: تمام افرادی را که در این ۲ دهه اخیر بیننده و اجراکننده تئاتر بوده‌اند، مخاطب خود می‌دانم چون همگی دارای درد مشترک هستیم که به زبان طنز آن‌ها را بازگو می‌کنیم. خوشبختانه تا امروز بازخوردها همه مثبت بوده است به شکلی که نه فقط در پایان اجرا بلکه در هر بخش از اجرا شاهد تشویق تماشاگران هستیم که جای خرسندی دارد.

این بازیگر و کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه معتقد است در هر شرایطی باید چراغ تئاتر را روشن نگاه داشت، در این‌باره عنوان کرد: همانگونه که جواب این سوال را در نمایش «چراغ تئاتر» از زبان شخصیت اکبر آقا می‌شنویم؛ اجرا نکردن تئاتر برای یک هنرمند تئاتر به معنای لال شدن او است و من هیچ علاقه‌ای به لال شدن و بستن دهانم ندارم.

شیخی درباره شیوه اجرای نمایش به خبرنگار مهر توضیح داد: از مهم‌ترین ویژگی‌های این نمایش می‌توان به محل وقوع داستان اشاره کرد. زیرا تمام قصه در همان سالنی اتفاق می‌افتد که نمایش در آن اجرا می‌شود. لذا از تمام اجزای سالن مانند اتاق فرمان، درهای سالن و جایگاه تماشاگران توسط بازیگران آشنایی‌زدایی می‌شود. در نتیجه اشتراکاتی میان بازیگر و تماشاگر و محیط تماشاخانه بر مبنای قصه ایجاد می‌شود و به نوعی تماشاگر خود را بازیگر قصه می‌بیند. نکته دیگر وجود تکنیک‌ها و کاراکترهای نمایش‌های ایرانی است که به نوعی مصداق بارز کاراکترهای تئوری برتولت برشت هستند و به مسیر فاصله گذاری نمایش و شکستن دیوار چهارم کمک فراوانی می‌کنند.

وی درباره اجرای نمایش در خانه هنرمندان بیان کرد: اجرای این نمایش تنها در خانه‌ هنرمندان امکانپذیر بود چون مناسب‌ترین فضا را برای این نمایش دارد. از طرفی موافقم که هر هنرمند در هر عرصه نیازمند هنرنمایی در خانه هنرمندان ایران است. خوشبختانه شاهد بهترین همراهی و همکاری از سوی پیام لاریان و کلیه عوامل خانه هنرمندان هستیم.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: اکبر و همسرش سرور وارد یک سالن متروکه می‌شوند تا نمایش خود را اجرا کنند اما موانعی را بر سر راه خود می‌بینند.

حامد ‌شیخی، نازنین ‌بیوک، مهدی ‌هنرسازان، مارال ‌ابوالقاسمی، نوشین ادیب، شکوفه ‌سلحشور، امیرحسین ‌فهادان، فاطمه ‌فرضی، علی ‌پیله ‌ور، اهورا فیجانی بازیگران این اثر نمایشی هستند که تا ۲۰ آذر ساعت ۱۸:۳۰ در سالن انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *