در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
اخبار
فعالیت‌های نمایشی در مدارس برنامه‌ریزی بسامانی ندارد
چهارشنبه 13 اردیبهشت ساعت 12:05

داوود کیانیان:

فعالیت‌های نمایشی در مدارس برنامه‌ریزی بسامانی ندارد

داوود کیانیان، نمایشنامه نویس، کارگردان، مدرس و پژوهشگر تئاتر که خود یک معلم است، با اشاره به اینکه امروزه استفاده از انواع هنرها به‌ویژه تئاتر در امر آموزش بسیار عادی و پررنگ است، می‌گوید فعالیت‌های نمایشی در آموزش و پرورش خودخواسته و مقطعی است و برنامه‌ریزی بسامانی ندارد.
خانه تئاتر ما را به رویاهای‌مان نزدیک می‌کند
سه‌شنبه 12 اردیبهشت ساعت 16:19

مدیر گروه تئاتر باران در نشست با مدیرعامل خانه تئاتر مطرح کرد:

خانه تئاتر ما را به رویاهای‌مان نزدیک می‌کند

نشست گروه تئاتر نابینایان «باران» به سرپرستی غلامرضا عربی با مقصود نعیمی‌ذاکر مدیرعامل خانه تئاتر و محمد بهرامی مدیر روابط عمومی خانه تئاتر، بعد از ظهر دوشنبه 11 اردیبهشت در سالن کنفرانس ساختمان شماره 2 برگزار شد. این گروه در این دیدار به تشریح فعالیت‌ها و نیازهای خود پرداخت و مدیرعامل خانه تئاتر هم قول مساعدت و همکاری برای ادامه فعالیت‌های این گروه داد.
تلفیق دو نمایشنامه با خاطراتی از دهه شصت
سه‌شنبه 12 اردیبهشت ساعت 13:39

مرگ در زمستان روی صحنه می‌رود

تلفیق دو نمایشنامه با خاطراتی از دهه شصت

حامد شیخی از اجرای نمایش «مرگ در زمستان» از ۱۱ اردیبهشت خبر داد و عنوان کرد این اثر نمایشی برگرفته از ۲ نمایشنامه شناخته شده ایرانی است.

چرا نقادی در ادب معاصر پارسی به درستی صورت نمی‌گیرد؟
سه‌شنبه 12 اردیبهشت ساعت 13:34

چرا نقادی در ادب معاصر پارسی به درستی صورت نمی‌گیرد؟

اگر هنوز ترازوی نقد درست در دست اهل زبان نیست تا سوداگران سخن را از اندیشه‌اش دل به لرزه درآید، نه از آن روست که زبان پارسی را مقایس‌های ادبی نیست بلکه بیشتر از آن جهت است که امروز در اهل زبان به قول «بهار»: شجاعت ادبی و اگر بتوان گفت: «تعصب ادبی» از میان رفته: تعصبی حتی از گونه آنچه دکتر ولی‌الله خان نصر داشت و یاری دیرینیان را به حفظ و حراست زبان وا می‌داشت.
چرا نقادی در ادب معاصر پارسی به درستی صورت نمی‌گیرد؟ دو مانع عمده دست و پای ما را در کار نقد بسته و قلم‌های توانا را در این زمینه شکسته است:
فراخوان دَهمین دوره‌ی‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران منتشر شد
سه‌شنبه 12 اردیبهشت ساعت 12:38

فراخوان دَهمین دوره‌ی‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران منتشر شد

کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران، دَهمین دوره‌ی‌ انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران را با هدف شناسایی، معرفی و تقدیر از نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان برتر ادبیات نمایشی در دی‌ماه 1401 برگزار خواهد کرد.
شب تقدیر از آتیلا پسیانی برگزار شد
دوشنبه 11 اردیبهشت ساعت 11:49

شب تقدیر از آتیلا پسیانی برگزار شد

نکوداشت آتیلا پسیانی بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر ایران همزمان با زادروز این هنرمند برگزار شد و هنرمندان مختلفی از نسل های مختلف درباره او صحبت کردند. در این مراسم از حمید پورآذری هم تقدیر به عمل آمد.
بازگشت فیتیله‌ای‌ها به تئاتر پس از 20 سال
دوشنبه 11 اردیبهشت ساعت 11:46

بازگشت فیتیله‌ای‌ها به تئاتر پس از 20 سال

نمایش «دوره گردها» به کارگردانی علی فروتن از تولیدات مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری اجرا می‌شود.

مکبث‌زار نقد قدرت و جاه‌طلبی است
یکشنبه 10 اردیبهشت ساعت 13:13

ابراهیم پشت‌کوهی:

مکبث‌زار نقد قدرت و جاه‌طلبی است

«مکبث‌زار» اقتباسی آزاد از تراژدی «مکبث» شکسپیر است که ابراهیم پشت‌کوهی آن را با تلفیق آیین‌های نمایشی شرقی و غربی روانه صحنه کرده است. پشت‌کوهی در این اثر، مکبث را از کاخ پادشاهی در اسکاتلند به جنوب ایران می‌آورد و حال، مکبث به جای تلاش برای رسیدن به تاج‌وتخت به وسوسه لیدی مکبث، تلاش می‌کند تا بابای بزرگ زار، شود. ابراهیم پشت‌کوهی با «مکبث‌زار» تاکنون صاحب عناوین بسیار شده است که مهمترین آن‌ها نمایش برگزیده فستیوال جهانی شب‌های مسکو، نمایش تقدیرشده در جشنواره مونیخ، اجرا در جشنواره آونییون فرانسه، اجرا در انستیتو تئاتر گیتس مسکو و نهایتا روی صحنه رفتن در کشورهایی چون ارمنستان، آذربایجان و هند است.
حضور آدم‌ها ممنوع! در ارغنون
یکشنبه 10 اردیبهشت ساعت 12:30

حضور آدم‌ها ممنوع! در ارغنون

نمایش «حضور آدم‌ها ممنوع!» که برداشتی آزاد از نمایشنامه «مزرعه حیوانات» اثر جرج اورول است، بعد از پشت سرگذاشتن دور اول اجراهای خود، از امشب (دهم اردیبهشت) در عمارت ارغوان روی صحنه خواهد رفت.
می‌خواهم یاد تئاتر را زنده نگه دارم
یکشنبه 10 اردیبهشت ساعت 12:05

به بهانه زادروز حمید سمندریان

می‌خواهم یاد تئاتر را زنده نگه دارم

نمی‌توانستی بگویی در کار هنر عاشق‌تر است یا در معلمی، حمید سمندریان در هر دو اینها بغایت عاشق بود. نهم اردیبهشت ماه سالروز تولد حمید سمندریان است اما دانشجویان و هنرجویانش، معمولا روز معلم را به او تبریک می‌گفتند تا تبریکی دوگانه باشد؛ هم زادروز و هم روز معلم. با این حال این زمان‌بندی، گاه گاهی جا به جا شده است. اما در هر حال، فاصله میان نهم تا دوازدهم اردیبهشت، معمولا متعلق به استاد سمندریان است چه برای تبریک زادروز و چه برای قدردانی از یک معلم تاثیرگذار.
   «  ::  7  8  9  10  11  12  13  ::  »  »| 
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram