در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
نحوه اجرایی شدن مصوبات بزرگترین مشکل ماست
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 9043 ■ 1399/04/17 13:59
سخنگوی خانه تئاتر در گفتگویی اعلام کرد

نحوه اجرایی شدن مصوبات بزرگترین مشکل ماست


اوایل فروردین امسال همان روزهایی که همه هنوز در شوک کرونا بودیم، از سوی تشکل‌های هنری مانند خانه سینما، خانه تئاتر و دفتر موسیقی خبر رسید که صندوق اعتباری هنر، حق بیمه سه ماه نخست اعضای خود را پرداخت می‌کند.
به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر به نقل از چابک آنلاین، این خبر برای هنرمندان تحت پوشش این صندوق و بویژه هنرمندان تئاتر که می‌دانستند فعلا خبری از اجرای نمایش و کسب درآمد نیست، مسرت‌بخش بود و آنان فکر کردند در وضعیتی که دچار تنگناهای اقتصادی بسیار شده‌اند، دست‌کم برای مدتی کوتاه، دغدغه پرداخت حق بیمه خود را نخواهند داشت.

اما این خبر خوش چندان کم‌دردسر هم نبود و دیری نپایید که با برخی اگر و اماها رو به رو شد.

تعدادی از هنرمندانی که از طریق صندوق اعتباری هنری بیمه شده بودند، برای محکم‌کاری و اطمینان از اینکه بیمه‌شان قطع نمی‌شود، به دفترهای سازمان تامین اجتماعی مراجعه کردند اما در این دفترها به آنان اعلام شد هنوز حق بیمه‌ای برایشان پرداخت نشده است.به همین دلیل بعضی از آنان ترجیح دادند شخصا حق بیمه را پرداخت کنند تا بیمه‌شان قطع نشود.

سخنگوی خانه تئاتردر این زمینه، گفت که آنچه در این مدت موجب آشفتگی ذهن هنرمندان شد، سخنان جسته گریخته‌ای است که از سوی افراد مختلف نقل شد به همین دلیل صلاح بود که همه موارد از تریبون صندوق اعتباری هنر اعلام شود.

محمود رضا رحیمی  اضافه کرد: تاکنون بخشی از تعهدات صندوق انجام شده ولی به هر حال وضعیت پیش‌بینی نشده‌ای بود و صندوق اعتباری هنر هم شرایط خاص خود را دارد و باید دید این پول چگونه باید جایگزین شود. طبیعتا صندوق باید این پول را از ارشاد دریافت و به تامین اجتماعی پرداخت کند. ظاهرا این پول با قدری تاخیر در اختیار تامین اجتماعی قرار داده شده است.

رحیمی یکی از مهم‌ترین نکات را در اجرای این طرح، آیین نامه‌های اجرایی آن دانست و خاطرنشان کرد: اجرای این مصوبه نیازمند آیین‌نامه‌های اجرایی است ولی متاسفانه در این فاصله مشکلاتی پیش آمد و برخی از دوستان گمانه‌زنی‌هایی کردند. برخی فیش پرداخت حق بیمه را گرفتند و شخصا پرداخت کردند و تعدادی هم دست نگه داشتند و کاری نکردند ولی قرار است پول تامین اجتماعی در سه قسط پرداخت شود و تاکنون تا پایان فروردین ماه پرداخت شده است و دو ماه اردیبهشت و خرداد هم با فاصله پرداخت خواهد شد.

سخنگوی هیات مدیره خانه تئاتر درباره مشکلاتی که برای بیمه تکمیلی اعضا به وجود آمده است، توضیح داد: خانواده تئاتر استفاده بالایی از بیمه تکمیلی دارند. به طور مثال آنلاین نبودن این بیمه یکی از مشکلات است. ضمن اینکه بازپرداخت هزینه‌ها همواره دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد. البته در این مورد خاص، همواره دیر و دیر دارد!  

رحیمی تاکید کرد: در حال حاضر هم همان وضعیت قبلی را در مورد بیمه تکمیلی داریم. در گذشته هم هزینه‌ها با دو ماه فاصله پرداخت می‌شد. حالا هم همین است اما از آنجاکه متاسفانه نرخ خدمات پزشکی و دارو و درمان خیلی بالا رفته، بیمه تکمیلی ناچار است بخشی از تعهدات خود را کم کند ولی می‌دانم که آقای سید زاده مدیر صندوق اعتباری هنر پیگیر حل این مشکلات هستند.

عضو هیات مدیره خانه تئاتر متذکر شد: هرچند شرایط دشواری است ولی برای ما چیز زیادی تغییر نکرده است و نسبت به قبل عقب‌تر نرفته‌ایم. ضمن اینکه می‌دانیم همواره در تمام حوزه‌ها، نحوه اجرایی شدن مصوبات بزرگترین مشکل و جزو ناله‌های همیشگی ما بوده است.

رحیمی افزود: هرچند بابت برخورداری از بیمه تامین اجتماعی شاکریم ولی متاسفانه بیمه ضعیفی است و بیمه تکمیلی باید کمبودها را پوشش دهد و دوباره تاکید می‌کنم که وضعیت ما نسبت به قبل تغییری نکرده است.

کلیدواژگان


نظرات

1399/04/21 14:57:56 | میثم رضائی نژاد
چه باید کرد

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram