در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
اثرم را در خانه ی خودم اجرا می کنم
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 7897 ■ 1398/09/19 17:50
سهراب سلیمی، کارگردان نمایش «آقای اشمیت کیه؟»:

اثرم را در خانه ی خودم اجرا می کنم


«آقای اشمیت کیه؟» به نویسندگی سباستین تیری و کارگردانی سهراب سلیمی، از دی ماه امسال در تماشاخانه جوانمرد خانه تئاتر به صحنه خواهد رفت.

سهراب سلیمی، کارگردان این نمایش در گفتگویی دلیل انتخاب این اثر را علاوه بر علاقه شخصی، ارزشمندی نمایشنامه دانست و گفت: «علاوه بر علاقه شخصی به لحاظ موضوع نیز، نمایشنامه‌ای جهانشمول است. یک کارگردان وقتی اثری را انتخاب می کند، خوش آمدن در تمام جوانب، وضعیت اجتماعی و اتمسفر کنونی جامعه تعریف می‌شود. نگرشم به عنوان یک کارگردان، نه امروز که همیشه این بوده که آثار انتخابی، مرتبط به دغدغه من و جامعه پیرامونم باشد.»

این نمایشنامه، نگاه دقیقی به فقدان هویت دارد و موضوع آن، باعث شده که بسیار مورد توجه قرار بگیرد. «آقای اشمیت کیه؟» پیش از این نیز بارها توسط کارگردان‌های دیگر در ایران و سایر کشورها اجرا شده است.

سهراب سلیمی، با بیان اینکه ‌پیش از این نیز، زنده‌یاد داوود رشیدی این اثر را کارگردانی کرده، توضیح داد: «حتی اگر یک نمایشنامه، هزاران بار اجرا شده باشد، باز هم کارگردان می‌تواند نگاه جدید و متفاوتی به آن اثر کند‌. من به لحاظ فکری و فضاسازی، کریدوری را باز می کنم که هیچ شباهتی به آثار قبلی نداشته باشد. اگر حتی بخواهم بار دیگر این اثر را اجرا کنم، هیچ ربطی به این اجرا نخواهد داشت.»

نمایش «آقای اشمیت کیه؟», دومین اثری است که در تماشاخانه جوانمرد، اجرا خواهد شد.

سلیمی، «آقای اشمیت کیه؟» را در خانه خود اجرا می‌کند

سهراب سلیمی، عضو کانون کارگردانان خانه تئاتر، درباره انتخاب این سالن گفت: «به عنوان یکی از اعضای خانه تئاتر، با توجه به شناختی که از این ساختمان و تماشاخانه داشتم، ترجیح دادم در این سالن اجرا داشته باشم؛ در خانه خودم. مختصات جغرافیایی و فنی این سالن برای من آشناست. با این شناخت و با توجه به امکانات فنی، این تماشاخانه را انتخاب کردم؛ انتخابی که از پیش تعیین شده بوده نه تحمیلی.»

او در مورد طراحی لباس، صحنه و گریم گفت: «در این نمایش از ساخت موسیقی گرفته تا طراحی صحنه و لباس، با فضایی روبه رو خواهید شد که بدیع و خاص است. در واقع موسیقی، لباس، صحنه و اکسسوار، با توجه به موضوع و فضای نمایش انتخاب و به یک پیکر واحد تبدیل شده‌اند.»

در خلاصه نمایشنامه «آقای اشمیت کیه؟» گفته شده: مرد و زنی به دنبال هویت خود می‌گردد. هرچه بیشتر جستجو می‌کنند بیشتر از باورهای خود دور می‌شوند تا جایی که پی می‌برند مکان تنها تصور آنها بوده است نه جایی که در آن سی‌سال زندگی کرده ...

سباستین تیری، این نمایشنامه را نوشته و شهلا حائری مترجم آن است. ایرج راد، شهره رعایتی، میثم رازفر، سینا خدابخشی به‌عنوان بازیگران این نمایش معرفی شده‌اند.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از: صبا علیزاده طراح موسیقی، امیرحسین قدسی طراح صحنه، شهره رعایتی مشاور کارگردان و طراح لباس، رضوان عباسی منشی صحنه، معصومه علی‌نژاد مدیر صحنه، مصطفی حمیدی‌فر هماهنگی گروه، بهزاد مرتضوی مدیر روابط‌عمومی و تبلیغات.

«آقای اشمیت کیه؟» به نویسندگی سباستین تیری و کارگردانی سهراب سلیمی، دی ماه امسال در تماشاخانه جوانمرد به نشانی خیابان سمیه، بعد از نجات‌اللهی، پلاک ۲۶۰، خانه تئاتر اجرا خواهد شد.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram