در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
برج میلاد در تسخیر اهالی تئاتر
■ اخبار » گزارش ■ شناسه خبر : 6632 ■ 1398/02/16 17:11
اختتامیه هفته گرامیداشت تئاتر برگزار شد

برج میلاد در تسخیر اهالی تئاتر


اختتامیه هفته گرامیداشت تئاتر در میان استقبال پرشور اهالی تئاتر در برج میلاد تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شانزدهمین دوره هفته بزرگداشت تئاتر؛ اختتامیه این جشنواره به دبیری محمودرضا رحیمی، بعد از ظهر یکشنبه پانزده اردیبهشت، در سالن همایش‌های برج میلاد به کارگردانی حمیدرضا نعیمی برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر هنرمندانی چون محمد علی کشاورز، علی نصیریان، ژاله علو، ایرج راد، بهزاد فراهانی... مسئولانی چون دکتر حق شناس، دبیر کمیسیون فرهنگی شورای شهر، شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی هم حضور داشتند.

 

در ابتدای این مراسم فرهاد آئیش و بهناز نازی، پیام روز جهانی تئاتر را قرائت کردند و بعد فیلمی از کمک‌های خانه تئاتر و هنرمندان به سیل زدگان پخش شد.

دویست و هجده ساعت برنامه برگزار کردیم

محمودرضا رحیمی، دبیر این جشنواره به روی صحنه آمد و از تأخیر پیش آمده در برنامه افتتاحیه عذرخواهی کرد.
وی سپس ادامه داد: ما هجده برنامه برای انجمن‌های پانزده‌گانه داشتیم و بیست ورک‌شاپ برگزار کردیم و نگاهی در حوزه تفکر داشتیم و نشست‌هایی تخصصی برگزار کردیم. چهارده ساعت برنامه بیرونی نیز برگزار کردیم که می‌توان گفت ما موفق به برگزاری دویست و هجده برنامه شدیم.
رحیمی در پایان سخنانش شعری از شامی کرمانشاهی را قرائت کرد.

 

تئاتر عالی‌ترین گفت و گو انسانی است
شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر در ادامه مراسم اظهار داشت: تئاتر عالی‌ترین گفت و گو انسانی است و زیر سایه بزرگان قد کشیدیم و به این‌جا رسیدیم و می‌خواهم بگویم تا وقتی که به هم حس دلداگی دهیم می‌توانیم ادامه دهیم چرا که پایایی تئاتر بر عشق استوار است.


از عباس جوانمرد تقدیر شد
در ادامه روح الله جعفری نماینده عباس جوانمرد به روی صحنه آمد و مراسم تجلیلی برای عباس جوانمرد برگزار شد و روح‌الله جعفری پیام عباس جوانمرد را قرائت کرد.
در بخش هایی از این پیام آمده است: ما همیشه دیریم متاسفانه در همه زمینه ها، عاشقان هنر تئاتر ای کسانی که زندگی خود را وقف هنر نمایش کرده اید نمی دانم می دانید یا نه متاسفانه خیلی زود دیر می شود.
جوانمرد در بخش دیگری از این پیام آورده است: تئاتر به ما و عمر و عطوفت ما نیاز دارد باید نثارش کنیم حال شما بگویید تئاتر زندگی است یا زندگی تئاتر؛ به راستی کدام یک؟

 

از بهرام بیضایی تجلیل شد
در ادامه مراسم تقدیری از بهرام بیضایی برگزار شد که بهزاد فراهانی به نمایندگی از بهرام بیضایی به روی صحنه آمد.
فراهانی گفت: صحبت راجع به فیلسوف بزرگ هنر و ادبیات ایران کار سختی است و من فکر می‌کنم این سؤال در ذهن همه هنرمندان پیش بیاید که چرا بزرگ‌ترین سرمایه هنری قرن خود را به سان‌فرانسیسکو‌ ‌هدیه کردیم؟
وی ادامه داد: هیچ ثانیه ای از عمر بیضایی جز در راه هنر، سینما، تئاتر و تاریخ نبوده است و ما این گوهر ارزشمند را از دست داده‌ایم.
فراهانی گفت: خواهش من از سیاست‌مداران اندیشه این است که این بزرگ را به کشورش بازگردانید، که بدون او جامعه ما خلوت است.

اعطاء مدالیوم به محمد‌علی کشاورز

سپس اسماعیل خلج به نمایندگی از محمد علی کشاورز به روی صحنه آمد و جایزه را به محمد‌علی کشاورز اهدا کرد. در پی این تقدیر و درحالی که اسماعیل خلج برای تقدیم هدیه نزد کشاورز رفته بود حاضران ایستاده این هنرمند برجسته را تشویق کردند.
سپس آرش شهریاری، قطعه ای را اجرا کرد.

 

بزرگداشتی برای علی نصیریان

در ادامه از پرویز‌ پور حسینی دعوت شد که به روی صحنه بیاید تا از علی نصیریان تجلیل شود.
نصیریان اظهار داشت: خیلی خوشحالم که خانواده تئاتری ما گسترده شده است.
وی ادامه داد: دوست دارم بگویم که یاد کردن از عباس جوانمرد و بهرام بیضایی کاری درست و به جا بود چرا که عباس جوانمرد پایه‌گذار تئاتر جدید و مدرن در ایران است و می‌توان او را نقطه عطف تئاتر ایران نامید.
نصیریان گفت: حرف‌هایی که بهزاد فراهانی درخصوص بهرام بیضایی گفت به حق بود و من هم این خواهش را دارم که بهرام بیضایی را به کشور بازگردانند.
وی در پایان گفت: هفته تئاتر بر شما مبارک باشد. همه چیز بسیار عالی بود.
در ادامه پرویز پورحسینی نیز اظهار داشت: دوست دارم از بیژن مفید به عنوان یکی از معلم‌هایم یاد کنم که در غربت و تنهایی از میان ما رفت.
وی اظهار داشت: من برای خانه سینما و خانه تئاتر کار کردم، اما رفتار صنفی با من خوب نبود و دلم می‌خواهد بگویم که قدر هم را بدانیم چون روزی می‌رسد که دیگر نیستیم.
در بخش بعدی برنامه با اجرا یک حرکت فرم نمایشی از خوزستان یاد شد.

 

جایزه ای به اهالی رادیو اهدا شد
سپس محمودرضا رحیمی و شهرام گیل آبادی به روی صحنه آمدند تا جوایزی را به علی جعفری، فرهاد ده‌نوی و میثم عبدی جهت پوشش رسانه ای هفته بزرگ‌داشت تئاتر اهدا کنند.
جعفری اظهار داشت: ما تلاش می‌کنیم تا در رادیو فضایی فراهم شود تا اهالی تئاتر گفتمانی را صورت دهند.
عبدی نیز گفت: برنامه ما به تئاتری‌ها اجازه صحبت می‌دهد و امیدوارم همه اهالی خانه تئاتر در این برنامه شرکت کنند.

از ژاله علو تقدیر شد
در ادامه مراسم تقدیری برای ژاله علو برگزار شد و اصغر همت برای بزرگداشت این هنرمند به روی صحنه آمد.
همت گفت: خیلی خوشحالم و به خود می‌بالم که این‌جا دعوت شدم تا مدالیوم خانه تئاتر را به ژاله علو تقدیم کنم.
ژاله علو اظهار داشت: تشکر می‌کنم چرا که تمام عمر من سرشار از سپاس مردمی است که همیشه کنارم بودند، امیدوارم باز هم نیرویی داشته باشم تا در عرصه‌های هنری حضور داشته باشم.
مدالیوم خانه تئاتر به ژاله علو اهدا شد.
سپس کلیپی از مدیریت بانک گردشگری حامی مالی شانزدهمین جشنواره خانه تئاتر پخش شد و بعد رقصی گروهی اجرا شد.

از نویسنده کلیدر تقدیر شد
سپس حمیدرضا نعیمی به روی صحنه آمد و گفت: دیشب خواستم روی کاغذ در مورد کسی که خود خدا واژگان است، بنویسم، اما هرچه تلاش کردم قلم روی کاغذم نیامد.
وی ادامه داد: هرچه فکر کردم درباره محمود دولت آبادی چه باید بگویم، فکر کردم محمود دولت آبادی بهترین کسی است که همیشه از زندگی حرف به میان آورده است، بی‌شک که او رستم زمانه ما است.
فرهاد دولت آبادی پسر محمود دولت آبادی همراه با اصغر همت جهت دریافت تقدیر نامه به روی صحنه آمد و همت گفت: ما باید افتخار کنیم که محمود دولت‌آبادی پیش‌تر در صحنه تئاتر بودند و کار هنریشان از تئاتر آغاز شد.

از قباد شیوا تقدیر شد
سپس ابراهیم حقیقی، طراح گرافیک به روی صحنه آمد و گفت: خوشحالم که به نمایندگی از صنف طراحان پوستر خانه تئاتر از همکارم قباد شیوا تقدیر می‌کنم.
شیوا گفت: بهترین لحظات زندگی‌ام زمانی بود که برای یک تئاتر پوستر طراحی می‌کردم.

مدالیوم خانه تئاتر در دستان ایرج راد

در پایان از هیئت مدیره خانه تئاتر دعوت شد که به روی صحنه بیایند و کلیپی پخش شد، سپس از ایرج راد تقدیر شد.
راد در پایان این مراسم گفت: من غافلگیر شدم و نمی‌دانستم چنین مراسمی برایم تدارک دیده شده بود، من در هفت سالگی جذب جادو تئاتر شدم و همیشه سعی می‌کنم اگر کمکی از دستم برمی‌آید برای جامعه تئاتری دریغی نداشته باشم.
و سپس ادامه داد: امیدوارم که خانواده تئاتر بتواند از فضا خانه تئاتر بیشترین بهره را ببرند.

شانزدهمین جشنواره خانه تئاتر در شامگاه یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه سال ۹۸ به کار خود پایان داد.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram