در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
با خواستگاه خود چه کرده‌ایم؟
■ اخبار » یادداشت ■ شناسه خبر : 4106 ■ 1397/02/15 12:02

با خواستگاه خود چه کرده‌ایم؟


کاظم هژیر آزاد عضو هیات مدیره خانه تئاتر به مناسبت روز جهانی تئاتر و پانزدهمین دوره جشن خانه تئاتر یادداشتی را به رشته تحریر درآورده است.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، متن یادداشت رسیده به شرح زیر است:

انستیتوی بین المللی تئاتر"ITI " واقع در سازمان ملل متحد ، از سال   1961  برآن شد که هر ساله در  27 مارس که مصادف با 7 فروردین ماست . سالروز تاسیس این انستیتو را گرامی داشته و یکی از هنرمندان تئاتر یانویسندگان و هنرمندان صاحب نظر منتخب یکی ازکشورها پیامی به همه تئاتری های جهان بدهد. ادوارد آلبی، آگوستو بوال، ژان کوکتو، آرتور میلر، پابلو نرودا ، داریو فو ... از جمله افرادی بودند که پیام روز جهانی تئاتر را نوشته‌اند .

اما امسال برای اولین بار این انستیتو تصمیم گرفت از پنج هنرمند تئاتر از پنج قاره بخواهد که این پیام جهانی را بنویسند. " رام کوپال باجاج " از هند . خانم "مایا زیب" از لبنان . "سایمون مک برنی" از بریتانیا. "سابینا برمن" نمایشنامه نویس از مکزیک. همچنین "وره وره ایکینگ گنه پو" از کشورساحل عاج انتخاب شدند و پیام های خود را نوشتند و به جهانیان ارسال کردند.آنها همگی از تئاتر کشور خود و تئاتر به طور کلی حرف زدند و آرزوهای خود را برای ملت خود و جهان هستی بیان کردند. اما صحبت های آنها تنها محدوده کوچک کمبود ها و امکانات تئاترکشورخود را در بر نمی گرفت بلکه نوشته ی آنها اطلاعات و فهم و درک شان را به عنوان یک هنرمند متعهد از جهان هستی نشان می‌داد.آنچه بیش از هر چیز در پیام آنها جلب توجه می کرد هشداری بود که به مدیران جوامع بشری می دادند و از مخاطراتی که انسان امروز را در عالم هستی تهدید می کند برحذر می داشتند. آنها هریک به سهم خود از دایره ی تئاتر کوچک کشور خود به ماوراء زندگی وحیات بشر نقب زدند و خطراتی را که جهان هستی را تهدید می کند سخن به میان آوردند و هشداردادند که وظیفه همه هنرمندان و دانشمندان است که از بلایایی که به دست خود به وجود آورده‌ایم دوری کنیم.در میان پیام ها هشدار" رام کوپال" از هند جامع تر به نظر می رسد که به طور خلاصه و نقل به مضمون می آوریم او چنین می گوید: " انسان شکل حیات خود را به صورت فراگیرناقص کرده و نابود می سازد.تنها نباید خوش خیال باشیم که انسان برای بقای خود از انسان غارنشین شکارگرعصر حجربه انسان عصر فضا رشد کرده است، بلکه باید به این واقعیت تلخ بیاندیشیم که در این پروسه با زمین، (خواستگاه اصلی خود) چه کرده ایم؟ آیا نسبت به طبیعتی که خود محصول آن هستیم بامحبت تریم؟ با ملاحظه تریم؟ حساس تریم؟ خوشحال تریم؟ ..... رسانه های جمعی و علم و تکنولوژی ، ما را همچون شیاطین، قدرتمند ساخته است..... بنابراین بحران امروز بحران فرم نیست. بلکه بحران محتوا و بیان نگرانی هاست. ما اکنون باید دست به دامان انسان زمین امروز شویم تا  خود سیاره زمین را وبعد ، " تئاتر" را نجات دهیم. او همچنین راه حل را برای آینده ی بشر در این می بیند که : "هنربازیگر و هنر نمایش زنده باید در سطحی عملی در دسترس کودکان در مدارس ابتدایی قرار گیرد. من معتقدم چنین نسلی نسبت به حقانیت زندگی و طبیعت حساس تر خواهند بود.

کاظم هژیرآزاد

عضو هیات مدیره خانه تئاتر

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram