در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
پیشنهاد انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر برای انتشار موسیقی تئاتر
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 28683 ■ چهارشنبه 5 بهمن ساعت 15:59

پیشنهاد انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر برای انتشار موسیقی تئاتر


گروه خبر خانه تئاتر: انجمن صنفی موسیقی تئاتر در جلسه با مدیران اداره کل هنرهای نمایشی و دفترموسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد انتشار آلبوم موسیقی تئاتر را ارائه دادند.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، هیآت مدیره انجمن صنفی موسیقی تئاتر در دوره فعالیت خود گام های موثری برای انجمن صنفی خود برداشتند. این انجمن در گزارش کار یکساله خود فعالیت های انجام شده را برای اعضا شرح داده است. متن گزارش چنین است:

 

گزارش کار یکساله انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر

12/8/1400 – 12/8/1401

 

 

با عنایت به صورتجلسه مورخ 9/8/1400 مجمع عمومی عادی مرحله اول ، اولین جلسه  هیآت مدیره انجمن با حضور اعضای اصلی و علی البدل  و همچنین بازرس اصلی انجمن ساعت 14 روز 12 آبان 1400   در محل خانه  تئاتر تشکیل و سمت اعضای هیات مدیره انجمن به شرح زیر تعیین گردید:

رئیس هیآت مدیره : سعید ذهنی

نائب رئیس : مجتبی نجاتی

دبیر : شروین عباسی

خزانه دار : ریچارد عیسی پور

مسئول امور فنی و فضای مجازی : فرشاد فزونی

 

شروع به کار هیآت مدیره مصادف شد با بحران جدی در ساختار هیئت مدیره  مرکزی خانه  تئاتر از جمله استعفای مدیر عامل وقت خانه و چند تن از اعضای اصلی هیآت مدیره مرکزی ، در این راستا جلسات متعددی درعمارت تئاتر  با حضور روسا و نمایندگان هیآت مدیره های انجمن ها برگزار شد تا با بحث و تبادل نظر، ساز و کاری تبیین گردد تا چهارچوب ساختار اصلی خانه پا بر جا بماند ، نماینده هیآت مدیره انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر فعالانه و موثر در تمامی جلسات مذکور حضور یافت تا سرانجام مجمع عمومی خانه تئاتر در رای گیری اعضای هیآت مدیره مرکزی جدید خانه تئاتر را انتخاب کردند .

 

خلاصه عملکرد هیآت مدیره ی انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر به شرح زیر می باشد :

 

1 ) هیآت مدیره انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر از تاریخ 12/8/1400 تا 11/10/1401 مجموعا 21 جلسه رسمی برگزار کرده است .

 

2 ) هیآت مدیره در اولین قدم مجدانه و مصرانه پیگیر ثبت موسسه انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر و دریافت شماره ثبت ، شناسه ملی و در پی آن دفتر کل و دفتر روزنامه  گردید ، پیگیری این امور در حادترین شرایط کرونا و از طریق مراجعات مکرر حضوری آقایان ریچارد عیسی پور و علی المعی و با هماهنگی نماینده وزارت رفاه سرکار خانم قنبرعلی و ادارات مربوطه  صورت گرفت و در نهایت انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر جزو شش انجمن صنفی از انجمن های هفده گانه  خانه تئاتر بود که به این مهم دست یافت و موسسه انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر به شماره 53299  و  با شناسه ی ملی  1315833656 ثبت گردید و حساب انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر در بانک آینده تهران - چهارراه کالج - کد  614277 افتتاح شد .

 

3 ) هیآت مدیره طراحی لوگوی جدید انجمن را به فرهاد فزونی سپرد که پس از چند جلسه بحث و تبادل نظر لوگوی جدید مورد تایید قرار گرفت ، همچنین طراحی مهر ، فرم صورتجلسه ، فرم درخواست عضویت و سربرگ نیزتوسط فرهاد فزونی طراحی شد. هیآت مدیره مراتب امتنان خود را بابت همکاری ارزشمند و صمیمانه ی ایشان اعلام می نماید .

 

4 ) آقای محمد وفایی به عنوان مسئول روابط عمومی انتخاب شد  که هیآت مدیره مراتب امتنان خود را بابت همکاری مفید ،صمیمانه و داوطلبانه ایشان اعلام می نماید .

 

5 ) هیآت مدیره به پیگیری روند تکمیل پرونده های اعضا پرداخت و علت عدم وجود پرونده برخی از اعضا را بررسی کرد و با تاکید بازرس محترم و رئیس هیآت مدیره، اعضای این هیآت مکلف به تکمیل مدارک عضویت خود شدند ، همچنین آقای شروین عباسی دبیر انجمن موظف گردید رزومه ی اعضا را مجددا بررسی و اعضای انجمن را به تفکیک تخصص فهرست کرده و گزارش بررسی را به هیآت مدیره ارائه دهد .

 

6 ) فرآیند الکترونیکی شدن پرونده های اعضا طی قراردادی با سرکار خانم روژین ستاری انجام پذیرفت.

 

7 ) بررسی مدارک  متقاضایان جدید عضویت .

 

8 ) تشکیل کار گروه طراحان صدا

هیآت مدیره بر سر دعوت از پنج تن از طراحان صدای تئاتر آقایان  پیام شهید ثالث ، ارشام مودبیان ، فراز تعالی ، کیارش بختیاری و سهیل سهیلی به جهت پیشنهاد جذب متخصصان این امر در زیرمجموعه انجمن موسیقی تئاتر مطابق اساسنامه توافق نمود و کار گروه طراحان صدا به درخواست رئیس هیآت مدیره و زیر نظر آقای شروین عباسی دبیر انجمن تشکیل گردید . جلسه با طراحان صدا در تاریخ 10/11/1400 ساعت 11 در خانه تئاتر ساختمان آفتاب برگزاز شد.

در کارگروه با دوستان طراحی صدای تئاتر برای ارائه تعریف طراحی صدای تئاتربحث و تبادل نظر صورت گرفت که قرار شد  مشروط بر ویراستاری نهایی مورد تایید هیآت مدیره قرار گیرد ، ضمنا قرار شد شرایط عضوگیری طراحان صدا با الگو گیری از اساسنامه انجمن صورت گیرد .

  • توضیح این که هیآت مدیره بر آن است تا از همه اعضا واجد شرایط  انجمن در این کارگروه  و سایر کارگروه ها بهره برد .

 

9 ) تشکیل کار گروه آموزش

پیشنهاد تشکیل کار گروه آموزش به درخواست رئیس هیآت مدیره و زیر نظر آقایان شهرام نجاتی و حامد ابراهیمی در جلسه مورخ 3/11/1400به تایید هیآت مدیره رسید و بحث و تبادل نظر بابت ساز و کار برگزاری کلاس های آموزشی با عناوین " سولفژ " و " موسیقی در تئاتر " در مرحله اول  و تبیین شرح درس و اطلاعات تکمیلی صورت گرفت .

  • توضیح این که هیآت مدیره بر آن است تا از همه ی اعضای واجد شرایط انجمن در این کارگروه  و سایر کارگروه ها بهره برد .

 

10 ) تشکیل کار گروه داوری موسیقی تئاتر

کار گروه داوری موسیقی تئاتر متشکل از آقایان : سعید ذهنی ، ریچارد عیسی پور ، شروین عباسی ، شهرام نجاتی ، فرشاد فزونی ، محمد فرشته نژاد ، حامد ابراهیمی ، علی المعی و هماهنگ کننده امور اداری آقای احسان تارخ تشکیل گردید .

هیآت مدیره بنا داشت که با همکاری کار گروه داوری ، موسیقی های اجراهای تئاتری را در طول سال مورد ارزیابی قرار دهد و و طی مراسمی منتخبان خود را اعلام نماید و در این راستا چند اجرا را به داوری نشست که اوج گیری پاندومی و پس از آن شرایط بغرنج ماه های اخیر این روند را متوقف کرد .

طراحی وتدوین فرم کارشناسی – داوری موسیقی تئاتربا چند جلسه بحث و تبادل نظر در هیآت مدیره انجام گرفت.

  • توضیح این که هیآت مدیره بر آن است تا از همه ی اعضا واجد شرایط انجمن در این کارگروه  و سایر کارگروه ها بهره برد .

 

11 ) تشکیل کار گروه برگزاری کنسرت موسیقی تئاتر

برگزاری کنسرت موسیقی تئاتر در سالن های تئاتری زیر مجموعه مرکز هنرهای نمایشی با محوریت سالن اصلی تئاتر شهر از دیگر برنامه های هیآت مدیره در تعامل با مرکز هنرهای نمایشی  بود ،  مدیر کل محترم مرکز هنرهای نمایشی آقای کاظم نظری طی نامه هایی جداگانه به مدیران تالارهای " تئاتر شهر " آقای سیدمحمدجواد طاهری  ، " تالار سنگلج " سرکار خانم پریسا مقتدی و " تالار هنر " آقای جلیل رفیعی خواستار همکاری و همراهی مجدانه ی آنان با نماینده و رئیس هیآت مدیره انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر سعید ذهنی شدند .

کار گروه برگزاری کنسرت موسیقی تئاتر متشکل از آقایان : سعید ذهنی ، شروین عباسی ( مدیر اجرایی ) و فرشاد فزونی ( مدیر فنی )  طی جلسات جداگانه با مدیران تالارهای مذکور به بحث و گفتگو نشستند و مقدمات اجرای اولین کنسرت موسیقی تئاتر در سالن اصلی تئاتر شهر در شرف وقوع بود که با مواجهه با شرایط رنج آور و پیچیده اخیر مسکوت ماند .

 

12 ) در جلسه مورخ 17/11/ 1400جمع بندی نظریات مطرح شده در جلسه اعضا خانه تئاتر با معاونت صندوق اعتباری هنر آقای کریمی توسط نماینده انجمن در جلسه آقای شهرام نجاتی ارائه و کلا  ماحصل جلسه مثبت ارزیابی گردید .

متعاقبا در جلسه مورخ 15/12/ 1400لیست نهایی اعضا فعال و واجد شرایط و همچنین لیست دو نفره اعضای بالای 65 سال تنظیم و پس از تایید هیآت مدیره جهت معرفی برای مدیر مسئول وقت خانه تئاتر جناب آقای ایرج راد ارسال گردید .

 

13 ) در جلسه مورخ 21/1/1401 صفحه ی اینستاگرام انجمن به آدرس : Theater.musicians.ir

 فعال گردید و طراحی سایت انجمن به صورت رسمی توسط آقای وخشور بررسی شد .

 

14 ) هیآت مدیره برای بهبود و توسعه فضای کسب و کار اعضا در اولین فرصت درخواست قرار ملاقات با آقای کاظم نظری مدیر کل محترم مرکز هنرهای نمایشی را از طریق دفتر ایشان پیگیری و سرانجام در تاریخ 20/2/1401 در جلسه ای با حضور هیآت مدیره و بازرس محترم پیشنهادات کاربردی خود را برای تعامل سازنده با مرکز به شرح زیر به  جناب آقای کاظم نظری مدیر کل محترم مرکز هنرهای نمایشی ارائه داد:

 

 

الف(  انجمن موسیقی بر این باور است که با توجه به ظرفیت های بالقوه ای که در اعضا خود اعم از آهنگسازان ، نوازندگان ، خوانندگان و همچنین طراحان حرفه ای صدای   تئاتر سراغ دارد ، می تواند برای تولید و اجرای قطعات موسیقی در افتتاحیه ها و اختتامیه های جشنواره های معتبر و رسمی که زیر نظر مرکز محترم هنرهای نمایشی برگزار می گردد حضوری ثابت و فعال داشته باشد و سزاوار است ساخت و اجراهای موسیقی در این مراسم توسط زحمت کشان موسیقی تئاتر صورت پذیرد تا از این راه در تعاملی دو جانبه هم بازویی توانمند در کنار مرکز باشد و هم با توجه به استقلال انجمن ها از  خانه تئاتر در برای تقویت  و بهبود وجهه معنوی و مادی انجمن  گامی موثر برداشته باشد  .

 

ب ( انجمن موسیقی بر آن است  تا با بازدید از نمایشهای مطرح اجرا شده در طول سال به ارزیابی دقیق و کارشناسانه از سطح کیفی و کمی موسیقی تئاتر دست یابد ، در این راستا مرکز هنرهای نمایشی با فراهم نمودن این شرایط و توجیه مدیران سالن های نمایشی زیر نظر مرکز و گروه های اجرایی مذکور می تواند در تعاملی سازنده با انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر در راستای ارتقای سطح علمی و هنری موسیقی تئاتر قدم بردارد

ج ( امید است مطالبه سالهای طولانی اینجانب و همکارانم در خصوص ارزیابی و داوری در جشنواره های بین المللی و استانی تئاتر با استفاده از آهنگسازان و صاحبنظران عرصه موسیقی تئاتر با حمایت جناب عالی به عنوان مدیر کل محترم مرکز هنرهای نمایشی کشور تحقق یابد و این مهم با پیگیری و دستور و ابلاغ موکدانه شما شدنی است .

(  تا شاهد موارد داوری غیر کارشناسانه در حوزه داوری موسیقی تئاتر نباشیم و شان مرکز هنرهای نمایشی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خصوصا موسیقی تئاتر حفظ گردد.  )

 

د ( انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر آمادگی علمی و عملی  خود را برای برگزاری ورک شاپ ها و سخنرانی های تخصصی در زمینه موسیقی تئاتر در تهران و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های سراسر کشور اعلام می دارد و این مهم در تعامل سازنده با مرکز هنرهای نمایشی میسر و راهگشای علاقه مندان حوزه موسیقی تئاتر خصوصا در شهرستان ها خواهد بود .

 

ه(  از دیگر مطالبات به حق اینجانب و همکارانم از ۱۳۶۸ تا کنون درخواست حمایت از تولید و نشر موسیقی تئاتر است ، چنانچه مرکز محترم هنرهای نمایشی در این حوزه حمایت های خصوصا معنوی و اداری لازم را انجام دهد سبب شناخت و گسترش موسیقی تئاتر در جامعه خواهد بود _ همانگونه که نشر و تولید موسیقی فیلم _ جایگاه خود را یافته است.

 

  • واکنش آقای کاظم نظری مدیر کل محترم مرکز هنرهای نمایشی بسیار مثبت بود و تنها مورد پنجم یعنی " حمایت از تولید و نشر موسیقی تئاتر " را موکول به جلسه ای با آقای محمد اللهیاری مدیر کل دفتر موسیقی زیرا این مورد در محدوده اختیارات مرکز هنرهای نمایشی نیست .

 

15 ) با دستور رسمی و اداری آقای کاظم نظری مدیر کل محترم مرکز هنرهای نمایشی شرایطی فراهم گردید تا داوران انجمن بتوانند با برنامه ریزی و هماهنگی ، آثار اجرایی در سالن های زیر مجموعه ی مرکز ( مجموعه سالن های تئاتر شهر ، تالار سنگلج و تالار هنر ) را به تماشا نشسته و موسیقی آثار را مورد داوری قرار دهند . همچنین در توافقی جداگانه با جناب آقای امیر حسین حریری رئیس مرکز تئاتر مولوی شرایط داوری در این مرکز نیز مهیا گردید .

 

16 ) برگزاری جلسه مشترک بین مدیر کل محترم مرکز هنرهای نمایشی آقای کاظم نظری ، جناب آقای محمد اللهیاری مدیر کل دفتر موسیقی و نمایندگان هیئت مدیره آقایان سعید ذهنی و محمد فرشته نژاد  طبق توافق قبلی در تارخ 10/3/1401و ارائه پیشنهادات هیآت مدیره به شرح زیر :

 

الف ) حمایت از تولید و نشر موسیقی تئاتر سبب رشد ، ارتقا و بالندگی این هنر خواهد شد .

ب ) ارزش گذاری اصولی و بررسی کارشناسانه موسیقی تئاتر و انتخاب آثار برتر به جهت تولید و نشر ، سبب ایجاد فضای رقابتی موثر بین آهنگسازان تئاتر خواهد شد .

 

ج )  بدیهی است مشارکت دو مرکز مهم و تاثیرگذار هنرهای نمایشی و موسیقی ضروری است و خروجیِ این تعامل بین دو مرکز مذکور و انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر جریان ساز و تاریخ ساز خواهد شد زیرا مطالبه این مهم [ تولید و نشر موسیقی تئاتر ]  سال هاست که که از طریق اینجانب و دوستانِ با سابقه در مقوله موسیقی تئاتر مطرح می شود .

 

د ) همانگونه که تولید و نشر موسیقی فیلم به تدریج جایگاه خود را در سبد فرهنگی مخاطبان پیدا نموده موسیقی تئاتر نیز می تواند چشم اندازی جدید و کارآمد عرضه کند که با حمایت مرکز موسیقی برای تسهیل در روند اداری بابت مجوزها و تکثیر آلبوم های موسیقی تئاتر و حمایت مرکز هنرهای نمایشی برای تبلیغ و توزیع آثار موسیقی تئاتر در  انجمن های نمایش تمامی مراکز استان در کشور و همچنین عرضه این آلبوم در مراکز فروشِ آثارِ فرهنگی در سالن های اجرای نمایش ، این مهم عملی خواهد گردید .

 

 ه ) در نظر گرفتن مبلغی توافقی بابت کپی رایت برای خالقان آثار می‌تواند تاثیری ارزنده داشته باشد تا هنرمندان موسیقی تئاتر را به تولید آثار ارزشمند تشویق کند.

 

و ) آلبوم ها می‌تواند مربوط به آثار یک آهنگساز یا مجموعه ای از آثار چند آهنگساز تئاتر باشد که دارای شناسنامه ی مشخص اجرا در صحنه های حرفه ای تئاتر کشور باشند .

 

ز ) در این روند چنانچه با حمایت بزرگواران بتوان ترتیبی  داد تا استودیوی ضبط آن مرکز در اختیار آهنگسازان انجمن قرار گیرد و همچنین کنسرت های وزین موسیقی تئاتر در برنامه های تالارهای موسیقی گنجانده شود کمکی شایان به ترویج موسیقی  شریف تئاتر خواهد شد.

ح ) قرار گرفتن موسیقی تئاتر در جشنواره ی موسیقی باربد که از پیشنهادات ارزشمند جنابعالی در جلسه مذکور بود باعث برجسته تر شدن نقش موسیقی آثار دراماتیک خواهد گردید .

 

ط ) در پایان انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر آمادگی کامل خود را برای مشارکت در اتاق های فکر آن مرکزِ وزین و بحث های کارشناسی آثار  

 ( نمایشی _ موسیقایی ) اعلام می دارد .

 

17 ) هیآت مدیره انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر در جلسات خود به دنبال ارایه مصوبه ای در باره تعیین کف دستمزد به تفکیک آهنگسازان ، نوازندگان ، خوانندگان و طراحان صداست که پس از ملاحظات نهایی به اطلاع اعضا محترم خواهد رسید .

 

18 ) محمد فرشته نژاد به عنوان نماینده انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر در کمیته جمع آوری اطلاعات برای پیگیری موانع پیش آمده بر سر راه تشکل های صنفی خانه تئاتر حضور یافت .

 

19 ) هیآت مدیره انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر بر اساس رسالت و وظیفه ی صنفی ، هنری و انسانی خود در همراهی با بیانیه های خانه تئاتر ، خانه موسیقی و خانه سینما ، بیانیه اعتراضی و مستقل خود را ارائه نمود که پیشتر در گروه اعضا و گروه هیآت مدیره ها بارگذاری گردید .

 

20 ) در طی اتفاقات سه ماهه ی اخیر سعید ذهنی رئیس هیآت مدیره انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر به عنوان یکی از اعضای کمیته ی پیگیری قضایی خانه تئاتر به همراه سرکار خانم رویا تیموریان و آقایان هوشمند هنرکار ، شهرام احمد زاده ، رضا دادویی و آرام محضری و در کنار سایر نمایندگان خانه موسیقی و خانه سینما در کمیته مشترک به انجام وظیفه مشغول می باشد .

هیآت مدیره انجمن صنفی سراسری موسیقی تئاتر

12/10/1401

 

سعید ذهنی- شروین عباسی- ریچارد عیسی پور- فرشاد فزونی- مجتبی نجاتی           

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram