در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
دیدار " سفیر مهربانی " خانه تئاتر با رضا آشفته
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 25613 ■ جمعه 11 آذر ساعت 17:03

دیدار " سفیر مهربانی " خانه تئاتر با رضا آشفته


"سفیر مهربانی" خانه تئاتر به مدیریت رویا تیموریان فعالیت خود را آغاز کرد .

به گزارش روابط عمومی خانه تاتر ، مریم رحیمی مدیر اجرایی "سفیر مهربانی" در گزارشی درباره نخستین گام حرکت این گروه نوشت:

این روزها که غبار اندوه بر دلمان نشسته و سرما و سکوت و تلخی حرفه مان را نیز دربر گرفته و فصل مشترک همه ی ما ، "تاتر"  دیگر چنانکه باید بر صحنه زندگی نمی کند ، تنها راه نجات  مرگ قلبهامان،  با هم بودن است .
این روزها تلاش می کنیم در حد توانمان دیداری با شما داشته باشیم ، شاید که دلهامان گرم شد و سرما را از خانه راند.
در اولین گام دیداری داشتیم با رضا آشفته،  منتقد ، نویسنده ، شاعر و مترجم که در انتهای همین گزارش رزومه ی کامل او را می خوانیم
تا پیش از شروع کرونا ، همواره قلم پرتوان رضا آشفته در جریان بود اما در سه سال اخیر همراه با کم رمق شدن سالنهای نمایش ، او نیز همچون تمامی هنرمندان تاتر بسیار کم کار شد و همچون تمامی ما اندوهگین.
در گپ و گفتی که با او داشتیم از روزگارش شنیدیم و از خاطرات تلخ و شیرینش و از شعرهایش  که نمیشد از آنها گذشت و بر آن شدیم در دو پست جداگانه شعرهایش را با خوانش خودش برایتان بگذاریم تا شما هم مثل ما با دیدار این هنرمند دوست داشتنی کمی دلتان باز شود.

در این دیدار که شهرام احمدزاده  بازرس علی البدل خانه تاتر و عضو انجمن نمایشنامه نویسان هم حضور داشت ، از حال چشم مهربان آشفته پرسیدیم که شنیده بودیم دچار مشکلاتی شده و دریافتیم که در حال درمان است و از ته دل برایش آرزو می کنیم که هرچه زودتر بهبود یافته و همچون گذشته فعال و پرتوان به کارش ادامه دهد.
دیدارمان عالی بود اما کوتاه ، دوست داشتیم رضا آشفته ساعتها برایمان شعر بخواند .

نگاهی اجمالی بر فعالیتهای او:
رضا آشفته تحصیل کرده تئاتر در دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر است و از سال69 در زمینه ی داستان نویسی،نمایشنامه نویسی و نقد ادبی فعالیت می‌کند. او افزون بر این در زمینه ی روزنامه نگاری از سال71 تا کنون به طور حرفه ای فعالیت کرده و در روزنامه هایی چون اعتماد ملی، شرق ، همشهری، صبح امروز، آزاد ، توس، جام جم، ... قلم زده است.
آشفته از 6 سالگی شعرهایش را برای باد می‌خوانده و از 27 سالگی دیگران که شنونده ی این واژگان بوده اند، به آنها شعر می‌گفتند و از او میخواستند که آنها را روی کاغذ بنویسد.
این شاعر اولین مجموعه ی شعرهای کوتاهش را به نام " یک پنجشنبه بی تو" در نشر آوای کلار منتشر کرده و چندین مجموعه نیز آماده نشر دارد. این پژوهشگر همچنین کتاب
" سرگذشت نمایش در ایران" را در نشر افق منتشر کرده و چندین پژوهش آماده‌ نشر دارد. او همچنین در زمینه نگارش و کارگردانی تئاتر نیز از کودکی در مدارس بجنورد فعالیتش را شروع کرده و در مقام معلم در مدارس تایباد و تهران، تئاتر تدریس کرده است. همچنین آشفته در دانشکده چندین نمایش را به شیوه ی بداهه پردازی از اجرا به متن رسانیده از جمله نمایش های
پنجره ای به رنگ آبی ، پرتقال آبی ، مارمولک ، یادآوری شب زرین تاج ، عصر آدم کشها، ته مانده لبخندی برای پاییز ، روز خون.. را می‌توان نام برد. آخرین  اجرای او در سال 94 به نام
" سنجاب های شنگول و منگول" در تالار محراب و ارسباران اجرا شده است. او در زمینه دراماتوژی و مشاوره تئاتر نیز در چندین نمایش فعالیت کرده است.
رضا آشفته بیشتر به عنوان منتقد تئاتر شناخته می‌شود و تا کنون 4 بار به عنوان بهترین منتقد در سطح کشور انتخاب شده است. نقدهای او را علاوه بر روزنامه ها در سایت ایران تئاتر ، هنر انلاین، مجله نمایش، سایت نقد تئاتر، مجله صحنه، هنرهای نمایشی، چارسو و ... می‌توانید بخوانید.
آشفته مترجم نیز هست و  همچنین در زمینه تدریس نویسندگی خلاق، نمایش خلاق، نقد تئاتر، نمایشنامه نویسی، فیلمنامه نویسی، و ... تدریس میکند.

 

 

 

 

رضا آشفته

 

رضا آشفته

 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram