اخبار نمایش و اجرا, موسسه فرهنگی هنری خانه تئاتر

دنیای عروسکی پر از فانتزی و جذابیت‌ است

سمیرا یزدان‌پژو که این روزها نمایش «گرگ بلا جلو بیا جلو بیا» را روی صحنه می‌برد، با ارایه توضیحاتی درباره سبک و سیاق کار خود، از بازخوردهای این اجرا ابراز خوشنودی کرد.

یزدان پژو که نمایش خود را بر اساس کتاب مشهور افسانه شعبان نژاد با عنوان «گرگم و گله می‌برم» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه می‌برد، در گفتگو با ایسنا درباره استفاده از کتاب شعر «گرگ بلا جلو بیا جلو بیا» که متعلق به از یکی از شاعران پرآوازه‌ کودک است، توضیح داد: با مجموعه اشعار خانم شعبان نژاد از چند سال پیش آشنا شده بودم و چند باری در کلاس‌های نمایش خلاق با بچه‌ها بر این متن کار کردم و واکنش آنان را به این داستان دیدم و متوجه شدم چقدر از موقعیت‌هایی که پیش می‌آید، لذت می‌برند. از سوی دیگر، ریتمیک بودن متن، سبب می‌شد که بچه‌ها به خوبی با ترانه‌ها ارتباط برقرار کنند و این چنین شد که این کار را برای اجرا آماده کردم. خوشبختانه پس از صحبت با خانم شعبان‌نژاد، ایشان اجازه استفاده از متن را دادند.

این کارگردان، یکی از چالش‌های خود را در اجرای این نمایش، انتخاب نام آن دانست و اضافه کرد: اسم کتاب «گرگم و گله می‌برم» است و در آغاز ما هم همین نام را برای نمایش انتخاب کردیم ولی بعد از صحبت‌های بسیار به این نتیجه رسیدیم که نامی غیرتکراری انتخاب کنیم تا خانواده‌ها و کودکان نتوانند از روی اسم، داستان نمایش را پیش‌بینی کنند و بیشتر جذب کار بشوند.

او درباره شیوه کارگردانی این نمایش نیز گفت: خردسالان و کودکان ذهنی پاک و خلاق و جستجو گر دارند که نمی‌توان به راحتی از پرسش‌ها و ابهام‌های ذهن‌شان فرار  کرد. بنابراین در کارگردانی تمام تلاشم را انجام دادم که داستان نمایش برای کودک جذاب و خوش آب و رنگ بشود و تا حد امکان، خردسالان، پاسخ پرسش‌هایشان را از دل نمایش به دست آورند تا اینکه در حین اجرا از والدین‌شان بپرسند.

یزدان پژو اضافه کرد: تمام اتفاقات نمایش، جلوی چشم تماشاگر می‌افتد؛ از تعویض صحنه تا چیدمان صحنه‌ها و نور هم به اندازه‌ای هست که خردسالان تاریکی را احساس نکنند و دچار استرس و ترس از تاریکی نشوند.

او که در اجرای نمایشش از عروسک بهره می‌برد، در این باره گفت: از همان ابتدای آماده‌سازی کار، شیوه نمایش عروسکی را برای اجرا انتخاب کرده بودم چون دنیای عروسکی پر از فانتزی و جذابیت‌هایی است که در دیگر شیوه‌ها وجود ندارد و چون مخاطب خردسال هم از قوه تخیل قوی برخوردار است، می‌تواند خود را با شخصیت‌های عروسکی همراه، و داستان را بهتر درک کند.

یزدان پژو با ارایه توضیحاتی درباره شیوه اجرایی این نمایش ادامه داد: در هر صحنه از نمایش تماشاگر با شخصیتی جدید رو برو می‌شود که از دیدن‌شان بسیار ذوق زده می‌شود و بدین ترتیب، تمرکز خود را از داستان اصلی از دست نمی‌دهد. شیوه اجرایی ما در نمایش به صورت تلفیقی از عروسک‌های تاب تیبل و اِلِمان‌های فانتزی است که در طول تمرین‌ها، اندکی تغییر پیدا کردند. ضمن اینکه برای ایجاد پرسپکتیو در نمایش از شخصیت‌های مامان بزی و گرگ، عروسک‌های کوچک‌تری هم ساختیم که برای خردسالان باور پذیرتر بشود.

این کارگردان درباره گروه سنی تماشاگران این نمایش و واکنش آنان نسبت به این اثر نمایشی توضیح داد: مخاطبان نمایش ما خردسالان  و کودکان هستند که خوشبختانه، پس از پایان نمایش، از نتیجه کار، کاملا راضی و خندان می‌شوند. بیشتر آنان می‌گویند ما از شجاعت مامان بزی خیلی خوش‌مان آمد و رضایت دارند از اینکه باد، گرگ بلا را با خود می‌برد. حتی والدین هم در انتهای نمایش از داستان و شخصیت‌پردازی‌ها و شیوه ساخت عروسک‌ها کاملا رضایت دارند که فرزندان‌شان با اینکه شخصیت گرگ را می‌بینند ولی اصلا از آن نمی‌ترسند. آنان همچنین خوشنودند که زنگوله‌پا با کمک دوستانش، به هدف خود می‌رسد.

به گزارش ایسنا، گروه اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند:

نویسنده: افسانه شعبان نژاد، کارگردان: سمیرا یزدان پژو، بازیگران: (بازی‌دهندگان) ریحانه باغبادی، عاطفه بحرالعلوم طباطبایی، سمیرا یزدان پژو.

ترانه‌سرا و تنظیم آهنگ: ریحانه باغبادی دستیار کارگردان: محمد سعادت زاده طراح عروسک و ساخت عروسک: بهار ‌محمدی، سمیرا یزدان پژو، طراح دکور و ساخت دکور: علیرضا حسین پور، سمیرا یزدان پژو طراح لباس و دوخت لباس: سارا یزدان پژو، طراحی پوستر و بروشور: خاطره خسروی، علی محمدی نور: محمدرضا ‌شاملو ‌فرد عکاس: فرشته شفیعی روابط عمومی: ریحانه ‌مطهری، روژین ‌ستاری، روشنک ‌کریمی، تئاتر ‌کودک ‌ببین.

در خلاصه داستان این نمایش آمده: «بچه‌های مامان بزی مشغول بازی هستند که ناگهان گرگ بلا یواشکی اونها رو با خودش می‌بره، مامان بزی که می‌فهمه، ردپای گرگ رو دنبال می‌کنه تا بچه‌هاشو پیدا کنه اما…»

این اثر نمایشی تا ۱۵ اسفند هر روز ساعت ۱۶ و به مدت ۴۰ دقیقه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *