در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
پرویز پورحسینی در کنار مزار همسرش می آرامد
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9135 ■ 1399/09/09 15:34
خاکسپاری "پرویز پورحسینی" با حضور خانواده‌اش

پرویز پورحسینی در کنار مزار همسرش می آرامد


پیکر پرویز پورحسینی، پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون صبح امروز (یکشنبه ۹ آذر) در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

پرویز پورحسینی، روز جمعه ۷ آذر بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت و صبح یکشنبه ۹ آذر با همراهی جمع محدودی از اعضای خانواده، دوستان و همکاران در جوار مزار همسرش ناهید ارسباران به خاک سپرده شد.

برای برگزاری این مراسم که به‌دلیل شرایط کنونی و  رعایت پروتکل‌های بهداشتی دوران کرونا امکان حضور افراد بیشتری نبود، جمع محدودی از خانه‌ تئاتر، خانه سینما و برخی از پیشکسوتان تئاتر و سینما به نمایندگی از جامعه هنری ایران حضور داشتند. 

او، متولد ۱۳۲۰ و فارغ التحصیل بازیگری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود. 

در سال ۱۳۴۸ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و از رشته بازیگری در سال ۱۳۵۴ دانش‌آموخته شد. او در آثارِ کارگردانانِ نامداری چون پیتر بروک و بهرام بیضایی و علی حاتمی و حمید سمندریان و آربی اوانسیان و مسعود کیمیایی و واروژ کریم‌مسیحی و امرالله احمدجو بازی کرده‌است.

پورحسینی پس از گذراندن یک دوره آموزشی در کلاس آزاد هنرهای دراماتیک زیر نظر حمید سمندریان،  گروه نمایشی “پاسارگارد” با همکاری حمید سمندریان و پری صابری تشکیل داد. 

با تشکیل گروه پاسارگاد و نمایش‌های «شش شخصیت در جستجوی نویسنده»، «لئو کادیا»، «مرغ دریایی و آندورا»، را با این گروه به صحنه برد و پس از آن  دو نمایش «حکومت زمان خان» و «استریپ تیز و کارول» را در اداره تئاتر کار کرد. 

در سال ۱۳۴۸،  همکاری‌اش را با کارگاه نمایش آغاز کرد که حاصل کار این دوره نمایش های پژوهشی «اودیپ»، «معلم من پای من»، «باغ آلبالو»، «ویس و رامین»، «انسان، حیوان، تقوا»، «جان نثار کالیگولا و اورگاست» بود. او همچنین با گروه تئاتر پیاده دو نمایش به نام های «شهر ما»، «نظاره مرگ» را نیز اجرا کرد.

در سال ۱۳۵۵ با یک گروه تئاتری در تئاتر شهر همراه شد که حاصل کار این دوره نمایش.های «خاطرات و کابوسها»، «شیون»، «استعاذه»، و «جنایت و مکافات» بود. پورحسینی پس از انقلاب نیز به فعالیت خود در عرصه تئاتر ادامه داد و با نمایش‌های «شاه اسکوریال»، «تف»، «سیرک با شکوه» را در تئاتر شهر و نمایشنامه های «دکتر فاستوس»، «ماهان کوشیار»، «معمای ماهیار معمار»، «چراغ گاز» «افسانه اندوه» و «شب یهودا» و «بازجوئی» را در اداره تئاتر به اجرا درآورد.

در سال ۱۳۷۱ «یادگار سال‌های شن» را در تالار وحدت اجرا کرد.

پورحسینی علاوه بر فعالیت‌های نمایشی خود، در سریال‌های تلویزیونی بسیاری نیز نقش‌آفرینی کرده بود.

خانه تئاتر، یاد و خاطره‌ این پیشکسوت فقید تئاتر و سینما را گرامی می‌دارد.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram