در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
تئاتری بزرگ با نگاه کودکانه
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9102 ■ 1399/06/25 17:24
مهدی قلعه، کارگردان و رئیس هیأت‌مدیره کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر مطرح کرد:

تئاتری بزرگ با نگاه کودکانه


بارها تکرار شده که هرگونه سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی برای اعتلای جامعه، باید از کودکان و آمورش آنها آغاز شود. هر اندازه که کودکان به لحاظ رشد ذهنی و ادراکی، پربارتر باشند، در آینده می‌توانند خالق فرهنگ و اجتماعی بهتر و سالم‌تر شوند. یکی از مهم‌ترین مواردی که به اعتلای شخصیتی کودکان کمک می‌کند، تئاتر کودک و نوجوان است؛ هنری بسیار ضروری که مورد غفلت قرار گرفته است، هرچند هنرمندان این شاخه از نمایش، تلاش‌های بسیاری داشتند که تئاتر کودک، به عنوان یک فعالیت تخصصی و هنری از سوی مسئولان و مخاطبان به رسمیت شناخته شود. قدم‌های هرچند اندکی نیز برای بهبود شرایط آنها برداشته شده بود که شیوع کرونا، تمام محاسبات را بر هم زد.

خانه تئاتر- یکی از مهم‌ترین مواردی که به اعتلای شخصیتی کودکان کمک می‌کند، تئاتر کودک و نوجوان است؛ هنری بسیار ضروری که مورد غفلت قرار گرفته است، هرچند هنرمندان این شاخه از نمایش، تلاش‌های بسیاری داشتند که تئاتر کودک، به عنوان یک فعالیت تخصصی و هنری از سوی مسئولان و مخاطبان به رسمیت شناخته شود. قدم‌های هرچند اندکی نیز برای بهبود شرایط آنها برداشته شده بود که شیوع کرونا، تمام محاسبات را بر هم زد.

مهدی قلعه، کارگردان و رئیس هیأت‌مدیره کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر، درباره این حوزه از نمایش، توضیح داد: «تئاتر کودک و نوجوان علی‌رغم تمام بزرگی هیچ وقت جدی گرفته نشده و نگاهی که به آن شده، کودکانه بوده است. شاید اگر آن را به عنوان تئاتر پایه می‌پذیرفتند و باور می‌کردند، کمک بزرگی به تئاتر بزرگسال نیز می‌شد. از طرفی اگر مخاطبین تئاتر کودک جدی گرفته می‌شدند، می‌توانستد در آینده، مخاطب‌های خوبی برای تئاتر بزرگسال نیز باشند.»

او با اشاره به تقسیم‌بندی‌های تئاتر کودک و نوجوان در سال‌های اخیر، بیان کرد: «در این شاخه از هنرهای نمایشی، تئاتر خردسال، کودک و نوجوان تفکیک شده و متاسفانه از تئاتر نوجوان، به شدت غافل شده‌ایم و این تئاتر مورد بی‌مهری‌های فراوانی قرار گرفته است. ما هیچ‌وقت سالن تخصصی برای تئاتر نوجوان نداشتیم. در حالی که گاهی تولیدات نوجوان بوده اما جایی برای عرضه آن به طور تخصصی وجود ندارد. بنابراین نوجوان‌ها جذب تئاتر بزرگسال می شوند، چراکه حاضر نیستند اجرایی را در سالن کودک و در کنار خردسالان ببینند.»

به گفته قلعه، اگر به کارهای مرحوم باغچه‌بان، به عنوان شروع تئاتر کودک نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که تئاتر کودک و نوجوان در ایران قدمتی بیش از 100 سال دارد. او در اینباره گفت: «با این قدمت، تئاتر کودک و نوجوان ما به شدت پربار و غنی است اما متاسفانه، بسیاری از هنرمندان آن، تحصیلات تخصصی در این زمینه نداشته و به طور تجربی، آموزش دیده‌اند، چرا که دانشگاه و رشته‌های دانشگاهی منظم و مجزایی در این حوزه وجود ندارد یا اگر هست، فعالیت و آموزش قابل‌توجهی ارائه نکرده‌اند.»

برنامه‌ریزی مشخصی برای تئاتر کودک و نوجوان نداریم

این کارگردان تئاتر کودک و نوجوان، با اشاره به مشکلاتی که کرونا برای هنر به خصوص تئاتر ایجاد کرده، مطرح کرد: «این روزها شرایط هنرهای نمایشی، اصلا خوب نیست. هنرمندان و مخاطبان بلاتکلیف هستند. این شرایط برای فعالان و مخاطبان تئاتر کودک و نوجوان سخت‌تر شده است. این شاخه از هنر، مخاطبان خاص خود را داشت که همیشه پیگیر اجراهای کودک و نوجوان بودند اما امروز به دلیل شرایط پیش‌آمده، خبری از آنها نیست و البته برنامه‌ریزی مشخصی هم برای ادامه تئاتر کودک و نوجوان نشده است.»

او درباره وضعیت معیشت هنرمندان کودک و نوجوان، گفت: «محل اجرای این هنرمندان، تنها در سالن‌ها نبود. برخی از آنها، اجرای نمایش‌های خلاق را در مهدکودک‌ها، مدارس و سایر مراکز آموزشی برعهده داشتند که در حال حاضر، تمامی این مراکز نیز تعطیل شده و هیچ مکانی برای اجرای تئاتر کودک و نوجوان باقی نمانده است.»

به گفته قلعه، در تئاتر کودک و نوجوان تولیدات پربار و ارزشمندی داشتیم اما هیچ وقت مورد حمایت قرار نگرفته‌ایم، نه از طرف مسئولان و نه از طرف هنرمندان تئاتر. امیدوارم روزی برسد که جایگاه تئاتر کودک و نوجوان در کشور جدی شود.

رئیس کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر با اشاره به انجام مراحل پیوستن این کانون به وزارت کار، مطرح کرد: «امیدواریم با این اتفاق و با کمک هنرمندان سراسر کشور، بتوانیم جایگاه و وضعیت تئاتر کودک و نوجوان را ارتقا داده و به جایگاه اصلی‌اش برسانیم.»

 

گفت‌وگو: الهه باقری

 

 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram