در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
آواربرداری از بحران این روزها، مدیریت دغدغه‌مند می‌خواهد
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9093 ■ چهارشنبه 5 شهریور ساعت 18:58
شهاب راحله، رئیس هیأت‌مدیره کانون نمایشگران خیابانی خانه تئاتر مطرح کرد:

آواربرداری از بحران این روزها، مدیریت دغدغه‌مند می‌خواهد


تئاتر خیابانی، همانطور که از نامش پیداست، محدودیت های اجرای صحنه ای یک نمایش را ندارد. در واقع می توان گفت که سالنی به وسعت یک شهر در اختیار این نوع نمایش است. با این توضیح به نظر می رسد که این تئاتر، از محدودیت های کنونی در امان بوده و امکان اجرا برای نمایشگران خیابانی فراهم است اما این روزها، کرونا به هیچ شغل و فعالیتی رحم نکرده و تمامی آنها را به تعطیلی اجباری کشانده است.

خانه تئاتر- کانون نمایشگران خیابانی دهه هشتاد با هدف حمایت از گروه‌های فعال در عرصه تئاتر خیابانی، هویت‌بخشی، ساماندهی و شناسایی گروه‌های فعال در این عرصه و فراهم کردن امکانات رفاهی و معیشتی هنرمندان تأسیس شده است.

شهاب راحله، رئیس هیأت‌مدیره کانون نمایشگران خیابانی خانه تئاتر، با اشاره به همه‌گیر بودن بحران کنونی، بیان کرد: «موضوع کرونا که بسیار درباره آن صحبت شده، بلایی بوده که یکباره بر همه نازل شده است. متاسفانه تمام سطوح جامعه هم، در مدیریت بحران، دچار مشکلات فراوانی بوده و تئاتر هم از این معضلات، مستثنی نیست.»  

این کارگردان تئاتر، درباره بحران شغلی نمایشگران خیابانی، مطرح کرد: «سال‌های طولانی، نمایشگران خیابانی از نبود امنیت شغلی فریاد می‌زدند و بیان کرده بودند که اگر جشنواره‌ها، همایش‌ها و ... نباشد، چه آینده‌ای در انتظار این فعالان خواهد بود اما کرونا، باعث شد که تمامی اصناف هنری، تحت‌الشعاع قرار بگیرد. در این شرایط، نبود امنیت شغلی، بیمه بیکاری و ... چه روزهای دشواری برای هنرمندان ایجاد کرده است.»  

نمایشگران خیابانی در بحران ورود به مشاغل غیرمرتبط

به گفته رئیس هیأت‌مدیره کانون نمایشگران خیابانی هرچند که در این روزها، وزارت فرهنگ و ارشاد با تمام امکاناتی که در اختیار دارد، نتوانسته حمایتی از هنرمندان داشته باشد اما خانه تئاتر، تلاش‌های بسیاری کرد تا تسهیلاتی برای تئاتری‌ها فراهم کنند. او در اینباره توضیح داد: «شاید این تسهیلات اندک بود اما در این شرایط، اقدام بسیار بجا و مفیدی بود، آن هم در روزهایی که تمام درآمد و بودجه‌ها تعطیل شده بود.»

در سال‌های گذشته، مهم‌ترین دغدغه نمایشگران خیابانی، امنیت شغلی بود و همین مسأله، آنها را در گذر زمان به مشاغل دیگری سوق داد. راحله در این مورد گفت: «این روزها، بسیاری از اهالی تئاتر، به ناچار به فعالیت و مشاغل غیرمرتبط رو آوردند و شرایط نابسامانی را تجربه می‌کنند. شاید تنها یک معجزه بتواند تکیه‌گاهی برای هنرمندانی ایجاد کند که در روزمرگی و نان شب مانده‌اند.»  

به گفته راحله، نمایشگران خیابانی در سراسر سال، جشنواره‌های متعددی برگزار می‌کنند و میزبان هنرمندان بسیاری هستند. با این پیشینه، صورت خوبی ندارد که این فعالان، امروز در شرایط بسیار بد معیشتی قرار داشته باشند.

چشم به راه چاره‌ای برای گذر از این برهوت 

شاید در نگاه اول به نظر برسد که با توجه به مکان فعالیت نمایشگران خیابانی، این هنرمندان در روزهای شیوع کرونا، شرایط بهتری برای ادامه فعالیت خود داشته باشند اما رئیس هیأت‌مدیره انجمن نمایشگران خیابانی خانه تئاتر، در این مورد بیان کرد: «با بسیاری مراکز که در حال حاضر بودجه در اختیار دارند، مذاکره شده است اما متاسفانه در نگاه مسئولان، اولویت اول، نان و معیشت است و فرهنگ و هنر تقریبا جایگاهی ندارد. از طرفی هنر همیشه اقدامی تجملاتی دیده می شود و ضرورتی برای ابقای آن احساس نمی‌شود. در این میان، اعضای دفتر تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی، تعدادی اجرای خیابانی داشتند که آن اجراها را مغایر با پروتوکل‌های وزارت بهداشت اعلام کردند؛ در صورتی که در برخی خبرها گفته شده بود که امکان برگزاری تجمع در فضای باز با رعایت دستورالعمل های بهداشتی وجود دارد.»

به گفته راحله نهادهای مسئول هیچ حمایتی از هنرمندان نداشتند و تنها زمان هایی که نیاز به ساختن ویترینی فرهنگی باشد، به این قشر توجه می شود.

این کارگردان تئاتر در مورد گذر از شرایط کنونی، گفت: «تنها امیدواری ما در این روزها، مذاکراتی است که بتوانیم در بخش خیابانی جشنواره‌های مناسبتی ویژه محرم فعالیت داشته باشیم. انجمن نمایشگران خیابانی، مانند بسیاری از فعالان هنر، تمام تلاش خود را به کار بستند تا در این برهوت، بتوانند راه چاره‌ای بیابند اما آواربرداری از بحران این روزها، خیلی اقدام نفس گیری خواهد بود؛ از این جهت که نیاز به مدیریت دقیق و دغدغه مند دارد.»

 

گفت‌وگو: الهه باقری
کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram