در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9077 ■ 1399/05/19 12:30
حسین مسافرآستانه مطرح کرد:

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند


حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به شعار برخی از هنرمندان درباره آنکه بدون فعالیت در عرصه تئاتر نمی‌توان زندگی کرد، گفت: شماری از هنرمندان به شعار خود عمل نکردند از این رو آنها هرگز نباید رسالت فرهنگی‌شان را فراموش کنند.

خانه تئاتر- حسین مسافرآستانه در عرصه هنرهای نمایشی نامی شناخته شده است. نامی که چه در قالب کارگردان، بازیگر و چه سابقه بیش از سه دهه فعالیت در امور اجرایی و مدیریت تئاتر کشور توانسته از او در کنار نشستن رنگ سپیدی بر محاسنش که نشان از تجربه گران‌بهایی می دهد، ردپایی اثرگذار در عرصه تئاتر کشور نیز از خود به یادگار گذارد.
مسافرآستانه که مدتی است نمایش برگشتن را بعد از تجربه اجرای عمومی در سال ۱۳۹۸ در مجموعه تئاترشهر، بار دیگر در تیر ماه ۱۳۹۹ در تماشاخانه سرو نیز پشت سر بگذارد، در نخستین جایزه بزرگ سرو که جایزه ویژه آثار حوزه تئاتر دفاع مقدس بود توانست اغلب جوایز را در عرصه نمایشنامه‌نویسی، کارگردانی و اثر برگزیده حوزه تئاتر دفاع مقدس در سال ۹۸ از آن خود کند.
وی همچنین در این روزها به عنوان دیبر در کنار تلاش مستمر برای برگزاری سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به‌عنوان دبیر شورای سیاست‌گذاری و مدیر تماشاخانه ایرانشهر، روزهای پر دغدغه و پرترافیکی را در حوزه کاری پشت سر می‌گذارد.
هرچند مسافرآستانه کماکان درباره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت‌وگو با اصحاب رسانه را منتج به برگزاری جلسات کارشناسانه برای رسیدن به نقشه راه برگزاری این رویداد استوار کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره تولید و اجرای عمومی آثار نمایشی در دوران کرونا و همچنین نحوه فعالیت تماشاخانه ایرانشهر که با وجود صدور ابلاغیه ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی از ابتدای تیرماه ۹۹ هنوز شاهد اجرای اثری در این تماشاخانه نیستیم به گفت‌وگو نشست.

با قطعی شدن میزبانی، کمتر از یک هفته آماده میزبانی از تئاترها هستیم
حسین مسافرآستانه با اشاره به آنکه از سال گذشته (۱۳۹۸) برنامه اجرایی گروه‌های نمایشی در سال ۹۹ مطابق سنت همه‌ساله برنامه‌ریزی و بسته شده بود گفت: درگیری کشورمان مانند دیگر کشورهای جهان با ویروس کرونا، تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری و شیوه متفاوت ازسرگیری آن‌ها، برنامه‌ریزی‌های ما را نیز دست‌خوش تغییر کرده است.
وی ادامه داد: درحال حاضر هنوز هم در نگاه کارشناسی و فعالیت‌های اجرایی درحال پشت سر گذاشتن مراحل بازگشایی تماشاخانه ایرانشهر هستیم و زمانی که تصمیمی قطعی درباره آغاز فعالیت ها بگیریم می‌توانیم در عرض کمتر از یک هفته میزبان آثار نمایشی‌ای باشیم که برای اجرا در مجموعه ایرانشهر آمادگی خود را اعلام کرده باشند.

امکان ارائه تضمین اجرا به گروه‌ها نیست
دبیر شورای سیاست‌گذاری تماشاخانه ایرانشهر با اشاره به آنکه شکل تولید و فعالیت در دوران کرونا در عرصه هنرهای نمایشی که هنری زنده و در ارتباط مستقیم با مخاطب است، مخاطرات خاص خود را دارد یادآور شد: از سوی دیگر میزبانی سالن‌های نمایشی با ظرفیت ۵۰درصد و از سوی دیگر عدم اقبال شایسته و بایسته مخاطبان به دلیل موج ویروس کرونا که کماکان در کشور جولان می دهد باعث شده تا کمتر گروهی حاضر به پذیرش سرمایه‌گذاری برای تولید و اجرای عمومی آثار نمایشی با شرایط اقتصادی امروز باشد.

به گفته مسافرآستانه، درحقیقت اغلب گروه‌ها از ما تضمینی برای اجرای‌شان می‌خواهند که باتوجه به شرایط ویروس کرونا در کشور و شکل‌گیری موج دوم آن طی چند هفته اخیر، ارائه چنین تضمینی غیرممکن به نظر می‌رسد.

عجیب است که برخی هنرمندان به شعارهای خود نیز عمل نمی‌کنند

کارگردان نمایش برگشتن یادآور شد: نکته مهم آنست که در این حوزه هنرمندان فعال تئاتر باید نگاهشان بر رسالت فرهنگی‌شان در راستای افزایش شور، نشاط و اعتماد به نفس عمومی در جامعه همراه باشد و نباید این جمله را از بدنه هنرمندان تئاتر بشنویم که فعالیت در عرصه هنرهای نمایشی در روزهای بحرانی امکان‌پذیر نیست! چرا که پذیرش چنین مسئله‌ای آن‌هم از سوی هنرمندان تئاتر چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

دبیر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به شعار برخی از هنرمندان درباره آنکه بدون فعالیت در عرصه تئاتر نمی‌توانند زندگی کنند گفت: نکته مهم آنست که از زمان ازسرگیری فعالیت‌های تئاتری از ابتدای تیرماه ۹۹ کمتر شاهد اجرا عملی‌سازی این شعار از سوی برخی از هنرمندان بودیم. این مسئله درحالی‌ست که تماشاگرانی که با آثار نمایشی در سالن‌های میزبان تئاتر همراه بودند بیشتر رعایت‌کننده و عمل‌کننده به این شعار هستند تا برخی هنرمندان! که این خود جای تعجب دارد!

وی افزود: نباید شرایط برای فعالیت هنرمندان در تمامی عرصه‌ها ازجمله تئاتر ایده‌آل و فراهم باشد تا شاهد حضور آن‌ها باشیم مسئله مهم آنست که در شرایط بحرانی بتوانیم به رسالت فرهنگی‌مان در تمامی عرصه‌ها ازجمله عرصه تئاتر پای‌بند بمانیم

مطرح کردن تعطیلی تئاتر مساله غیرقابل درک است

مسافرآستانه تصریح کرد: قوانین و مقررات وضع‌شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین تمامی وزارتخانه‌ها بازتاب‌دهنده تلاش مسئولان برای کاستن از میزان فعالیت‌های اجتماعی در راستای قطع زنجیره ویروس کرونا است. اما هیچ‌یک از آن‌ها بر تعطیلی فعالیت‌ها تأکیدی نکرده‌اند و ما نیز در عرصه تئاتر باید خود را با شرایط تطبیق دهیم.

وی با طرح این پرسش که آیا می‌توان به کادر درمان، پزشکان و پرستاران در چنین شرایطی گفت که شما نباید در محل کارتان حضور داشته باشید یا دوری چندین ماهه آن‌ها از فضای خانواده و ندیدن فرزندانشان را می توانیم صرفاً به سبب خواست و میل آن‌ها برای عدم حضور در محیط‌های پزشکی و درمانی بپذیریم؟ گفت: طبیعی است که ایثار و ازخودگذشتگی کادر درمان و جامعه پزشکان قابلیت تقدیر و ستایش و تمجید دارد؛ اما دراین‌میان دیگر اقشار جامعه نیز رسالت‌ها و مسئولیت‌های مختلفی برعهده دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به خانواده تئاتر اشاره کرد.

دبیر شورای سیاستگذاری تماشاخانه ایرانشهر در پایان تصریح کرد: پس بار دیگر تاکید می‌کنم که هنرمندان نیز می‌توانند با تطبیق فعالیت‌های خود با شرایط موجود بر فعالیت و رسالت فرهنگی‌شان نگاه جدی‌تری داشته باشند. چراکه اگر شش ماه شاهد تعطیلی تئاتر باشیم ممکن است این شائبه ایجاد شود که با یک سال تعطیلی تئاتر نیز اتفاقی نمی‌افتد! این در شرایطی است که حتی مطرح کردن این اتفاق نیز نمی‌تواند امری منطقی به نظر رسد و از دید من تفکری اشتباه است.

مسافرآستانه خاطرنشان کرد: لازم است تا در سایه تعامل، همراهی و همکاری با یکدیگر کالبد تئاتر را از سکون و بی‌حرکتی به سمت جریان سازی و فعالیت مستمر حرکت دهیم. چراکه نباید از این نکته غافل شویم که تئاتر یکی از اصلی‌ترین ستون‌های توسعه فرهنگی در هر جامعه به شمار می‌رود و از اصلی‌ترین محرک‌های افزایش شور، نشاط و اعتماد به نفس عمومی در تمامی جوامع شناخته می شود.

منبع: ایرنا 
کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
نمایشنامه خوانی تماشاخانه استاد جوانمرد
نمایشنامه خوانی تماشاخانه استاد جوانمرد


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram