در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
تا بوده همین بوده ،جفا به هنر و هنرمند در این سرزمین !
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 9059 ■ چهارشنبه 15 مرداد ساعت 19:05
رئیس هیات‌مدیره انجمن عکاسان خانه تئاتر، مطرح کرد:

تا بوده همین بوده ،جفا به هنر و هنرمند در این سرزمین !سال‌هاست که دنیای هنر رنگ مهر و حمایت به خود ندیده و همیشه با هر بهانه‌ای، تا مرز تعطیلی پیش می‌رود. اینبار اما بهانه تعطیلی، خیلی قوی‌تر از گذشته دست‌به‌کار شده و جامعه هنری را خانه‌نشین کرده است. با شیوع ویروس کرونا، بیکاری و تعطیلی سالن‌های نمایش، گالری‌ها، سینماها و سایر مراکز هنری به تمام بحران‌های قبلی اهالی هنر اضافه شد.
در این میان، تئاتری‌ها به واسطه ارتباط مستقیم به مخاطب، اولین گروهی بودند که تن به تعطیلی اجباری دادند؛ در بدنه تئاتر هم گروه‌های متعددی فعالیت‌ می‌کنند که گاهی شاید صدای بسیاری از آنها شنیده نشود. از عکاسان گرفته تا طراحان صحنه و لباس و ... .

خانه تئاتر- پری‌ناز آل‌آقا، رئیس هیات‌مدیره عکاسان خانه تئاتر، در گفت‌وگویی با روابط عمومی خانه تئاتر، درباره شرایط کنونی اهالی تئاتر، مطرح کرد: «با بروز و پیدایش ویروسی مرگبار که تمای دنیا را درگیر خود کرده. بهانه ویروس کرونا هم مزید بر علت شد تا اجحاف و زیان‌های جبران ناپذیری به هنرمندان عرصه هنرهای نمایشی وارد شود. آنها نیز مانند سایر مشاغل، ازین مقوله متضرر شده‌اند و غالبا به دلیل نداشتن شغل دیگر، حالا در این شرایط دچار مشکلات جدی‌تر معیشتی شده‌اند.»

آل‌آقا با اشاره به بحرانی که تمام خانواده تئاتری را درگیر کرده، گفت: «تمامی عوامل یک نمایش چه بر روی صحنه و چه پشت صحنه همگی در این بحران نفس‌گیر با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کنند و خدا داند نتیجه این مبارزه چه خواهد بود!؟ به مرور ،توان جسمی و روحی تحلیل رفته و عاقب کار چه خواهد شد!؟ و این هنرمندی که هنوز بیمه‌اش بلاتکلیف است کاش کارش به دوا و درمان نرسد که دیگر قوز بالای قوز است.»

عکاسان رایگان، خطری برای حرفه عکاسی تئاتر

رئیس هیات‌مدیره انجمن عکاسان خانه تئاتر، در مورد اعضای این انجمن، گفت: «و اما هنرمندان عکاس که نه تنها در این دوران تلخ، بلکه پیش از آن نیز در معرض تهدیدهای جدی و مشکلات کاری بوده‌اند. حال که دیگر نور علی نور شده است. مگر یک پروژه نمایشی به چند عکاس نیاز دارد و آیا تمامی گروه‌ها از وجود عکاس ویژه گروه برای خود بهره می‌برند.»  

به گفته آل‌آقا، متاسفانه معضل فرهنگی و اقتصادی پیش‌تر نیز گریبان‌گیر تئاتر بوده و امروزه بروز بیشتری پیدا کرده، تولیدکننده یک اثر نمایشی تمام تلاش خود را برای کاهش هزینه ها دارد. او در اینباره گفت: «نمی‌دانم چرا اجحاف اغلب شامل حال عکاسان تئاتر شده است!؟ نبود قرارداد رسمی برای ایشان و استفاده از عکاسان رایگان همواره خطرهای جبران ناپذیر این حرفه بوده است. حالا با پدیده دردناک و جان‌گیر کرونا، عکاسان تئاتر بیش از پیش دچار معضلات کاری شده‌اند.»

به گفته این عکاس تئاتر، 5 ماه است که دیگر تئاتری بر صحنه نرفته چرا که حفظ جان ِشیرین از اوجب واجبات است و اغلب هنرمندان حاضر نشدند جان خود و مخاطبانشان را به خطر بیندازند. صبر کردند و صبور بودند اما این صبر از آن خون دل خوردن هاست که تبعات سنگینی به همراه خواهد داشت. او با اشاره به این بحران‌ها، بیان کرد: «پشتوانه فرهنگی مقتدری هم که وجود ندارد تا حمایت همه جانبه از هنر و هنرمند کند. بنابراین بلاتکلیفی خیل عظیمی از هنرمندان به‌ویژه تئاتری‌ها موجب دل‌نگرانی است؛ نگرانی‌ای که فقط در محدوده جمع خودشان مطرح شده و هرگز گوش شنوای مسئول و مقام دولتی بدهکار دادرسی برایشان نبوده است.»

آ‌ل‌آقا درباره شرایط کنونی عکاسان توضیح داد: «مشکلات متعدد گریبانگیر عکاسان تئاتر شده . نبود کار، افزایش قیمت روز افزون تجهیزات بر اثر نوسانات نرخ دلار و ناتوان شدن عکاسان برای تهیه امکانات و یا به‌روزرسانی ابزار و تجهیزات و حتی تعمیر دوربین‌های‌شان، عدم امنیت اجتماعی در حمل وسایل گرانبهایی که همیشه در گرو قاپزنی سارقین در کوچه و خیابان‌های شهر، نداشتن بیمه درمانی برای اغلب هنرمند عکاس و بسیاری از مشکلات دیگر که دغدغه‌های ذهنی فراوان ایجاد کرده است.»

به گفته رئیس هیات‌مدیره انجمن عکاسان خانه تئاتر، با توجه به اوج گیری ویروس کرونا و تخمین و احتمالات فراوان بر وجودش تا مدت‌های طولانی، برپا نشدن و تعطیلی امور فرهنگی و هنری، روز به روز تهدید جدی‌تری در انتظار هنرمندان است .تهدید برای دشواری در امرار معاش تمامی افراد جامعه با توجه به شرایط اقتصادی پیش‌رو، بسیار دلهره آور است.هنرمندان و عکاسان نیز که جزیی ازین جامعه محسوب می‌شوند ازین امر مستثنی نیستند و آسیب‌های جبران ناپذیر مادی و معنوی در پیش‌روی‌شان خواهد بود.

 

گفتگو: الهه باقری 
کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram