در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
پیام رییس کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر ، در روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 8018 ■ شنبه 27 اردیبهشت ساعت 20:07
تماشاگر تئاتر حلقه‌ی گمشده‌ی ارتباطات

پیام رییس کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر ، در روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی


در روزگاران نه چندان دور تئاتر همواره ارتباطی موثر با مخاطب خود داشته است، این مخاطب به معنای عامِ مخاطب نیست کما اینکه به اشتباه تئاتر را هنری برای عموم می‌دانیم ؛ در صورتی که این هنر برای هم تعریف نشده است.
مقصود از عبارت فوق رسیدن به این نکته است که دو مولفه‌ی مخاطب و تاثیرش از اثر هنری همواره در هم تنیده بوده است، که برآیند آن دیدگاهِ تماشاگر را نسبت به یک اثر هنری الزاماً تئاتر بر ما نمایان می‌کند، خواه این مخاطب یک فعالِ عرصه‌ی نمایش باشد یا صرفاً مخاطب علاقه‌مند بر این عرصه باشد.
اما چند صباحی است این حلقه از زنجیره‌ی تولید یک اثر نمایشی و به روی صحنه رفتن آن، از هم منفک شده است. اگر چه همواره تلاش بر آن بوده که این مهم، حضوری مداوم و موثر داشته باشد. اما با ایجاد فاصله بین طیف تاثیرگذار که آن را با واژه‌ی «مخاطبین » می‌شناسیم، عملا آن را به ورطه‌ی فراموشی سپرده‌ایم و برآیند آن دوری هنر و هنرمندش از جامعه‌ی پیرامون و دایره‌ی تاثیرگذاریش است، این امر موجب تضعیف کیفیت آثار هنری شده است.
عملاً مخاطبِ  وفادار و همیشگی تئاتر که سبب گردش اقتصادی و همچنین ایجاد بستری برای تفکر بیشتر در میان نخبگان این حوزه بوده ، مفقود شده است.
اما در عصر کنونی با رشد و توسعه‌ی بسترهای ارتباطاتی و گسترش فزاینده‌ی فضای مجازی و نبود فرهنگ استفاده از این امکانات و عدم وجود متخصص، ما در یک بزرگراه یکطرفه اسیر شده‌ایم.
حال آن که با ارتقای کیفیت آموزش، فرهنگ سازی، نیرو پروری و تفهیم صحیح جایگاه روابط عمومی در تئاتر ایران می‌توانیم، سطح کیفی سواد رسانه‌ای مخاطب و تاثیرگذاری هنرمند را بالا ببریم.
امید بدان که با شناخت هر چه بیشتر واژه‌ای روابط عمومی به جای تبلیغاتِ کم محتوا و کم نتیجه تعهد مخاطبین علاقمند را روزافزون کنیم و با ایجاد تعامل از آشفتگی، انحراف و انحصار جلوگیری کرده و گامی نوین در ترفیع بستر ارتباطات برداریم.

کلیدواژگان


نظرات

1399/02/30 13:18:17 | اسماعیلی
درود بر شما آقای ایلیا شمس
به امید روزهای بهتر برای هنر نمایش و هنرمندان و فعالان عرصه هنرهای نمایشی

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram