در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
قرار نیست ما وظایف مسئولان را مدام یادآوری کنیم
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 8003 ■ شنبه 6 اردیبهشت ساعت 15:19
آرش دادگر، عضو هیات‌مدیره خانه تئاتر، درباره مطالبات اهالی تئاتر مطرح کرد:

قرار نیست ما وظایف مسئولان را مدام یادآوری کنیم


این روزها در شرایط بحرانی ایجادشده، فرهنگیان و هنرمندان از مهجورترین اصنافی هستند که به فراموشی سپرده شده‌اند. این در شرایطی است که هنر، به‌عنوان یکی از تاثیرگذارترین عوامل در اعتلای معرفت، اندیشه و رستگاری جامعه شناخته می‌شود.
سال‌هاست که تئاتری‌ها مطالبات بسیاری داشتند که در برخی شرایط مطرح شده اما این روزها، بحران کنونی، آنها را به‌طور جدی به سمت احقاق حقوق نادیده گرفته‌شان سوق داده است.


در اینباره، گفت‌وگویی با آرش دادگر، عضو هیات مدیره و بازرس خانه تئاتر انجام شده که در ادامه می‌خوانید:

  • پیش از این، تئاتری‌ها برای حقوق اولیه‌شان، درخواست‌های بسیاری داشتند اما اینبار، این مطالبه‌گری شکل جدی‌تری به خود گرفته است. ارزیابی شما از این اقدام چیست؟

تا پیش از بحران کرونا خانواده بزرگ تئاتر چندین بار در کنار یکدیگر برای به دست آوردن خواسته‌های خود همبستگی و مطالبه‌گر بودنشان را نشان داده‌اند. هرچند که این همبستگی و درخواست برای احقاق حقوق تاکنون به نتایج مطلوب نظر نرسیده است، اما نشان داده‌ایم که از آن هیچ‌گاه غافل نیستیم.

متاسفانه روش و خواسته‌های خانواده تئاتر و جامعه هنری ایران در مطالبه‌گری خود نسبت به مسئولان حکومتی، نمایندگان مردم و مدیران ارشد هنری، روشی در اصل معکوس بوده است در واقع ما دائماً به آنان وظایف صورت نگرفته یا عملیاتی نشده و حتی بدتر از آن تعریف نشده در خصوص حمایت از جامعه فرهنگ و هنر ایران را یادآوری می کنیم؛ ما به آنان یادآوری می کنیم که در خصوص ایجاد سازوکارهای اشتغال هنرمندان در تمام این سال‌ها کوتاهی کرده‌اند.

به آنان یادآوری می‌کنیم که زیرساخت‌های سخت‌افزاری تئاتر بسیار اندک است و همانی هم که هست، مناسب نداریم و شاید از همه مهم‌تر به دلیل بی‌کفایتی برنامه‌ریزان و مسئولان، جامعه هنر تئاتر ایران جامعه‌ای افسرده و بحران‌زده است که با حداقل‌ها ادامه حیات هنری خود را به پیش می‌برد و امید به آینده روشن را مدت‌هاست فراموش کرده است. شرایط به‌گونه‌ای معکوس شده که وظیفه آنان وظیفه ما شده است.

  • آیا به باور شما این مطالبه‌گری ادامه دار خواهد بود؟

متاسفانه دولت‌های حال و گذشته در هر بار همبستگی و مطالبه‌گر بودن خانوده تئاتر برای احقاق حقوقشان، تصوری جز تزریق ‌پول آن هم با هزاران وعده و وعید ندارند. آنان همچون پدری عمل می‌کنند که تصورش از خواسته‌های فرزندانش فقط داشتن پول تو جیبی است.

باید بگویم بله ما مجبور به ادامه مطالب‌گری خویش هستیم و ناگزیر به انجام آن، چراکه نسل‌های آینده قطعا از ما خواهند پرسید که برای آنها چه اقدامی انجام دادیم.

  • پیش‌بینی شما از شرایط تئاتر در پساکرونا چیست؟ آیا به‌راحتی سایر حرف می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند؟

شرایط تغییر کرده است. با این وضعیت که کرونا به‌وجود آورده و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی شاید سینماها بتوانند با حفظ و رعایت فاصله‌گذاری و با توجه به سانس‌های متعددی که در طول روز برای اکران خود دارند یا حتی پخش آنلاین و پایین‌آوردن هزینه‌ها و دستمزدها در شکلی جدید سریع‌تر به حیات خود ادامه دهند اما تئاتر با توجه به حضور تماشگر و زنده و پویایش از یک سو و کمی تعداد سالن‌های خود و تقاضای بالای کار و اجرا از سوی دیگر، آیا می‌تواند چون سینما عمل کند.

 ۹۰ درصد سالن‌های خصوصی و حتی دولتی تا پیش از کرونا یک سالن خود را به اجرای 3 و حتی ۴ نمایش اختصاص می‌دادند، اکنون ریزشی شدید و بیکاری بسیاری بر اهالی تئاتر ایجاد می‌شود و در خوشبینانه‌ترین حالت، سالنی مانند سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر با ۲۷۰ نفر گنجایش تماشاگر و  با رعایت فاصله‌گذاری می‌بایست نصف ظرفیت خود را به تماشاگران اختصاص دهد. حال در نظر بگیرید با توجه به تورم تحریم و کرونا، هزینه‌های اجرای یک تئاتر چند برابر خواهد شد؟

باید بپذیریم که حمایت دیگر نمی‌تواند از سوی دولت قطره‌ای باشد در غیر این صورت  تئاتر حرفه‌ای و به خصوص تئاتر تجربی و کارگاهی دچار نابودی تمام می‌شود و در کنار آنها مشاغل وابسته به این هنر از متصدیان فنی، طراحان، بازیگران، کارگردانان، نویسندگان، سایت‌های فروش، صاحبان سالن و... . البته پیشنهاد می‌دهم در زمینه چگونگی بازگشایی سالن‌های تئاتر از الگوی کشورهای صاحب مدیریت کلان تئاتر رونوشت نزدیک‌تری داشته باشیم.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram