در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
نامه سرگشاده خانه تئاتر، همدلی را میان تئاتری‌ها بیشتر کرد
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7995 ■ دوشنبه 1 اردیبهشت ساعت 16:31
مهدی قلعه، عضو هیات مدیره و بازرس خانه تئاتر درباره مطالبات اهالی تئاتر مطرح کرد:مهدی قلعه، عضو هیات مدیره و بازرس خانه تئاتر درباره مطالبات اهالی تئاتر مطرح کرد:

نامه سرگشاده خانه تئاتر، همدلی را میان تئاتری‌ها بیشتر کرد


خانه تئاتر، در نامه سرگشاده‌ای که به وزیر ارشاد نوشت، نه تنها اعضای خود، بلکه تئاتری‌های سراسر کشور را در نظر گرفت و به‌عنوان سخنگوی خانواده بزرگ تئاتر، مطالبات همه را مطرح کرد. هنرمندان تئاتر و امضاکنندگان این نامه نیز با توقع دیده شدن حقوق اولیه انسانی و مدنی، از این اقدام خانه تئاتر حمایت کردند. بدون شک خانه‌ تئاتر خود را موظف می‌داند به نمایندگی از طرف همه خانواده بزرگ تئاتر ایران و امضاءکنندگان این مکتوبه تا رسیدن به نتیجه، این خواست‌های به حق و مدنی را پیگیری کند.

در مورد این اقدام و همدلی ایجاد شده، با مهدی قلعه، عضو هیات‌مدیره و بازرس خانه تئاتر، گفت‌وگویی انجام شده که در ادامه می‌خوانید.

  • تئاتری‌ها همیشه مطالبات بسیاری داشتند که در بیشتر مواقع، شنیده نمی‌شد. دلیل اهمیت این دوران و پیگیری‌های جدی خانه تئاتر برای احقاق حقوق ابتدایی اهالی تئاتر چیست؟

این درست است که در شرایط عادی هم مطالبات بسیاری هست اما این بحران کنونی، مساله عادی نیست که بتوانیم به‌راحتی از آن عبور کنیم. شاید این بیماری و شرایط امروز جامعه در آینده‌ای نه چندان دور به پایان برسد اما باید توجه داشته باشیم که فعالیت‌های تئاتر، در بهترین حالت شاید تا پایان سال به حالت عادی بازنگردد. درست است که تئاتری‌ها همیشه مهجور بودند اما امروز با موضوع خطرناک‌تری روبه‌رو هستیم که بحث جان و معیشت را به‌خطر انداخته است.

  • یعنی تبعات این بیماری را برای تئاتری‌ها بیشتر از سایر حرف پیش‌بینی می‌کنید؟

بله. چرا که ما مخاطب‌ مردمی داریم. اگر حتی فرض را بر این بگذاریم که بیماری کرونا از ابتدای اردیبهشت ریشه‌کن شده و فعالیت‌ها به حالت عادی خود برگردد، همچنان مردم تا مدت‌ها ترس از تجمع خواهند داشت. از طرفی، مشکلات اقتصادی به‌وجود آمده در ماه‌های گذشته، باعث خواهد شد که مردم تا مدت‌ها نتوانند خرید بلیط تئاتر را به سبد فرهنگی خود برگردانند. یعنی ترجیح می‌دهند به جای خرید بسته فرهنگی، مشکلات معیشتی خود را برطرف کنند.

  • به‌طور کلی آیا به نتیجه این اقدام و انتشار نامه سرگشاده خوشبین هستید؟

حداقل این است که برای اولین بار، در سراسر کشور، تئاتری‌ها با هم هم‌صدا و متحد شده‌اند. انتشار این نامه و بیان مطالبات اهالی تئاتر، آنها را با هم یک‌صدا و به‌معنای واقعی یک خانواده کرده است. یعنی اختلاف‌ها کنار گذاشته شده و با هم یک حرف را تکرار می‌کنند. در امضای این نامه شاهد بودیم افرادی کنار هم قرار گرفتند که نه‌تنها پیش از این عضو خانه تئاتر نبودند که همیشه از منتقدان این نهاد بودند اما امروز، کنار هم قرار داریم.

 

 

کلیدواژگان


نظرات

1399/02/08 12:40:44 | بهنام قدیری
با سلام و احترام
فقط خواستم از لطف و حمایت بزرگواران و اساتید هنر تئاتر و سینما که در در چنین بحرانی از هنرمندان حمایت میکنند تشکر کرده باشم .
شاید در کنار شما عزیزان نباشیم ولی میتوانیم با دست خالی و با فاصله چند صد کیلومتری به زبان ساده از شما تشکر کنیمو دست بوس تان باشیم.
پایدار باشید
با تقدیم احترام
اعضا گروه تئاتر قاصدک
به نمایندگی: بهنام قدیری

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram