در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
هنرمندان تئاتر، از لحاظ معنوی ثروتمندترین و از لحاظ مادی، مهجورترین افراد هستند
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7994 ■ یکشنبه 31 فروردین ساعت 11:59
مسعود دلخواه، عضو هیات‌مدیره خانه تئاتر درباره مطالبات اهالی تئاتر مطرح کرد:

هنرمندان تئاتر، از لحاظ معنوی ثروتمندترین و از لحاظ مادی، مهجورترین افراد هستند


این روزها که شرایط کنونی سالن‌های نمایش، تماشاخانه‌ها و تمامی اجراها تعطیل شده، هنرمندان کمترین حمایتی را از سوی مسئولان دریافت نکرده‌اند. این در حالی است که آنها مانند تمام شهروندان، مالیات، حق بیمه و ... پرداخت کرده‌اند. از طرفی، با عبور از بحران نیز، آنها جزو فعالیت‌هایی هستند که دیرتر از سایر مشاغل سرپا خواهند شد.

بر این اساس، گفت‌وگویی با مسعود دلخواه، عضو هیات‌مدیره خانه تئاتر انجام شده که در ادامه می‌خوانید.

  • به نظر شما تا چه اندازه‌ای این بیان مطالبات، می‌تواند تغییری در شرایط اهالی تئاتر داشته باشد؟

ما پیش از این هم با کمبودها و معضلات تئاتر آشنا بودیم اما معمولا بحران‌ها حقایق را عریان‌تر می‌کند. در این شرایط بحرانی، کمبودهای اقتصادی، اجتماعی و معیشتی خود را بیشتر نشان می‌دهد. ما همیشه می‌دانستیم که تئاتر ما بسیار شکننده است و مسائلی مانند نبود امنیت شغلی، بیمه بیکاری، قرار نگرفتن در فهرست مشاغل، بودجه پایین و نبود برنامه‌ریزی‌های درازمدت اقتصادی و فرهنگی در سطح کلان همیشه گریبانگیر این هنر بود. امروز اما از آنجا که بحث سلامتی و امنیت جانی هنرمندان نیز به آنها اضافه شده، میزان شکننده بودن تئاتر و بسیاری از مشاغل دیگر را نشان داده است.

  • توضیح شما از آسیب‌پذیری تئاتر چیست؟

شاید بتوانیم بگوییم این بحران نشان داد که تئاتر آسیب‌پذیرترین حرفه است، چرا که قبل از هر شغل دیگری ناچار به تعطیلی شد. همچنین از آنجا که این حرفه نیازمند فعالیت گروهی است، پس از پایان این بیماری و بحران، همچنان آسیب‌پذیرتر از سایر حرفه‌ها قرار خواهد داشت. یعنی گروه‌های تئاتری نمی‌توانند به‌محض پایان بیماری اجراهای خود را آغاز کنند. از تمرینات و آمادگی گروه‌ها که بگذریم، بازگشت اعتماد و امنیت اجتماعی برای تجمع و جمع شدن در سالن‌های نمایش نیز مطرح است. این مشکلات در حالی است که هنرمندان تئاتر، هیچ درآمد و بیمه بیکاری ندارند. از طرفی، هر زمانی که نام هنرمند مطرح می‌شود، ناخودآگاه مسئولان و حتی مردم به یاد سلبریتی‌هایی می‌افتند که دستمزدهای بالایی دارند. در حالی که هنرمندان تئاتر، از لحاظ معنوی ثروتمندترین و از لحاظ مادی، محجورترین افراد هستند.

  • به نظر شما آیا این بیان مطالبات می‌تواند نتیجه‌بخش باشد؟

امیدوار هستیم با این اقدامی که صورت گرفته و همدلی بین اهالی تئاتر، حمایت مسئولان هم جذب شود. در حال حاضر معضلات بیان شده، شاید بتوانیم با این تلاش‌ها، تئاتر را به‌عنوان شغل معرفی کنیم و در این صورت مطالبات مهم‌تر مانند امنیت شغلی، بیمه بیکاری و نیازهای اساسی را محقق کنیم. البته در صورتی که جواب صادقانه دریافت کنیم و در شرایطی قرار نگیریم که شبیه یک خانه در حال ویرانی در طوفان، به حال خود رها شویم.

کلیدواژگان


نظرات

1399/02/02 12:44:30 | حجت صفاریان
انچه که جناب دکترمیفرمایند کاملا.درست وقابل قبول می.باشد انچه امروزه مامیبینیم وبعد ها هم خواهیم دید تحلیل دولتمردانی که که براربکه قدرت تکیه زدند محلی ازاعراب ندارند به عبارتی این کاره نیستند چه انتظاری ازاینها میشود داشت گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من انکه هرگز بجایی نرسد فریاد است پیروز باشید

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram