در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
بحران، بستری برای همدلی جامعه هنری می‌شود
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7989 ■ سه‌شنبه 26 فروردین ساعت 00:43
بهزاد فراهانی در گفت‌وگویی با سایت خانه تئاتر بیان کرد:

بحران، بستری برای همدلی جامعه هنری می‌شود


در پایان اسفند 98، مدیرعامل خانه تئاتر در نامه‌ای سرگشاده، پیشنهادات خانه تئاتر در خصوص جبران ضرر و زیان اهالی تئاتر به دلیل شیوه کرونا را به ایشان اعلام کرد.

در روزهای گذشته نیز، هیات‌مدیره خانه تئاتر، از کلیه اهالی تئاتر کشور دعوت کرد برای احقاق حقوق صنفی، نامه به دکتر سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را امضاء کنند.

در اینباره، روابط‌عمومی خانه تئاتر گفت‌وگویی با بهزاد فراهانی، عضو هیات‌مدیره خانه تئاتر داشته که در ادامه می‌خوانید:

  • ارزیابی شما از نتیجه این اقدام خانه تئاتر چیست؟ آیا می‌تواند قدمی در راستای تحقق مطالبات اهالی تئاتر باشد؟

من شخصا به این موضوع نمی‌اندیشیم که این مطالبات شنیده شود یا نشود. اگر شنیده نشود، حتما اقدامات دیگری در این راستا خواهیم داشت. استدلال ما بر این است که هیچ‌زمانی بستر همدلی و وحدت تشکل تئاتر، تا این حد نبوده که در این دوران بحرانی، اهالی تئاتر درک کردند که چگونه می‌توانند به هم نزدیک‌تر شوند.

علاوه بر تئاتری‌ها، تمام اصناف هنری مانند نقاشان، گرافیست‌ها، سینماگران و ... با هم منافع مشترک دارند. این اشتراک‌ها باعث می‌شود که اگر حرف‌های‌مان شنیده نشود، با اتحاد بیشتری مطالبات‌مان را پیگیری کنیم؛ چرا که تمام اقدام‌های لازم را برای اعلام وضعیت بد هنرمندان اعلام کردیم.

  • پیش‌بینی شما از دوران پساکرونا چیست؟ آیا بازگشت به شرایط عادی برای هنرمندان پس از پایان این بیماری، میسر خواهد بود؟

اول باید ببنیم که این بیماری تا کجا همراه ما خواهد بود. از طرفی، بزرگ‌ترین نگرانی این است که قرنطینه در کشور ما به‌معنای واقعی نبود و این فاصله‌گذاری خیلی سریع‌تر از زمان لازم شکسته شد. این موضوع هم از وظایف مسئولان بود که بتوانند شرایط ادامه قرنطینه یا تعطیلی مشاغل را ادامه دهند. این اتفاق، دوران گذر از بیماری و بحران را طولانی‌تر می‌کند.

  • پیش از کرونا هم وضعیت هنر و به‌خصوص تئاتر، مناسب نبود و حمایت‌های چندانی از سوی مسئولان دیده نمی‌شد. با وضعیت موجود نیز، شرایط برای تئاتری‌ها ناهموارتر خواهد شد. به باور شما هنرمندان تئاتر، تا کجا می‌توانند این دوران نابسامان را تاب بیاورند؟

همیشه در سیاست‌های کلان این سرزمین، همیشه تئاتر را کنار گذاشته و توجه نمی‌کردند که فرهنگ ملی این کشور وابسته به هنر است و تئاتر رکن اساسی آن است. بی‌توجهی به هنر تئاتر، به نظر من همان اندازه سنگین است که به مجموعه رفاه و امنیت اجتماعی بی‌مهری شده است.

تئاتر، وسیله تبلیغی نیست. این اندیشه وجود ندارد که هنر نمایش امکان پشتیبانی از فعالیت‌های سیاسی را ندارد. تا مادامی که حاکمیت این موضوع را نپذیرد که می‌تواند از طریق تئاتر نقد شود، فاصله معناداری با این هنر خواهد داشت که این فاصله بین دولت و تئاتر دشمنی ایجاد کرده و هنرهای نمایشی نمی‌توانند در وضعیت مناسبی قرار بگیرند.

 

 

 

 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram