در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
دست‌های آلوده حرف این روزهای ماست
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7902 ■ 1398/09/23 15:42
حمیدرضا نعیمی، بازیگر نمایش «دست‌های آلوده» مطرح کرد:

دست‌های آلوده حرف این روزهای ماست


سالن قشقایی تئاتر شهر، از 30 آبان، میزبان نمایش «دست‌های آلوده» به کارگردانی و دراماتورژی مسعود موسوی است.

این نمایشنامه نوشته ژان پل سارتر و ترجمه جلال آل‌احمد نگاهی به به نقش مخرب قدرت در فضای سیاسی احزاب داشته و از تلاشی می‌گوید که این احزاب برای رسیدن به برتری به کار گرفته‌اند.

حمیدرضا نعیمی، یکی از بازیگران اصلی این نمایش، در گفت‌وگویی با خبرگزار مهر، درباره دست‌های آلوده گفت: پیش از این نیز اجراهای متفاوتی از این نمایشنامه بوده است که باید بگویم هیچ‌کدام با یکدیگر قابل قیاس نیست، چرا که در هر اجرا، نگاه کارگردان تفاوت قابل توجهی ایجاد کرده است. در این اجرا نیز مسعود موسوی نگاه خاص خود را روی متن و شیوه اجرا پیاده کرده است.»

این بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر، درباره محتوای این نمایش، بیان کرد: «با توجه به شرایط کنونی و التهابی که قدرت در سراسر جهان ایجاد کرده، انتخاب نمایشنامه دست‌های آلوده، نشان از آن دارد که کارگردان بحث ضرورت را در مورد انتخاب و اجرای یک اثر به‌خوبی شناخته و رعایت کرده است.»

نعیمی با بیان اینکه نمایش، فضایی مفرح و هیجان‌انگیز نداشته و سراسر اختناق است، گفت: «این کار در تئاتر شهر روی صحنه می‌رود و فضای آن، سراسر دسیسه، جنگ، خیانت و در بعضی صحنه‌ها، مبارزه است؛ حال و هوایی که شاید تصور می‌رفت مورد توجه مخاطبان قرار نگیرد، اما در تمام این روزهایی که این نمایش اجرا شد، مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. آنها  بی‌پرده و بی‌تعارف با کار برخورد کردند و این نمایش را بازتاب و آیینه از شرایط کنونی جامعه خودمان و تمام جوامعی می‌بینند که به‌نوعی گرفتار نزاع‌های سیاسی هستند.»

به گفته عضو هیات‌مدیره خانه تئاتر، این نمایش نمایانگر نقش مخرب قدرت و سیاست است.سیستم همیشه هم‌سو با مردم نیست. قدرت برای حفظ خودش، دست به دروغ و صحنه‌سازی زده و همیشه خودش را برتر می‌داند. قربانی‌های اصلی ماجرا در ابتدا مردم هستند و در نهایت هم خود سیستم قربانی می‌شود.

نعیمی درباره نقش خود در این نمایش توضیح داد: «احساس می‌کنم نسبت به نقش شارل، راه اشتباهی نرفتم. سعی کردم لایه‌های مختلف این آدم را شناخته و بازتاب بدهم. شاید زمان دیگر، بهتر این نقش را ایفا کنم اما امروز با تمام وجودم این نقش را درک کرده‌ام. کارگردان هم اجازه داد که خودم، نقش را بشناسم و امضای خودم را به آن اضافه کنم.»

باید تلاش کنیم از مخاطب عقب نمانیم

این بازیگر، با بیان اینکه دست‌های آلوده حرف این روزهای ماست، توضیح داد: «این روزها موج ناامیدی بسیاری در میان مردم است. باید تلاش کنم به عنوان یک فردی که در دنیای هنر فعالیت کرده و خودش را نسبت به مردم متعهد می‌داند، به مخاطبانم دروغ نگویم و آثاری را انتخاب کنم که به شعور آنها احترام گذاشته شود. باید بگویم درد و دغدغه آنها را می‌فهم.

به گفته این کارگردان تئاتر، مخاطبین از ما جلوتر هستند و باید تلاش کنیم که از آنها عقب نمانیم. او در اینباره گفت: «خودم را بدهکار مخاطب می دانم. از این بابت خیلی خوشحالم که تماشاگران هستند تا ما باشیم. سخت کار می‌کنیم تا برای آنها یک فرم جدید را به نمایش بگذاریم. در نهایت نظر تماشاگر، تایید کار ماست.»

حمیدرضا نعیمی، مسعود موسوی، ریحانه سلامت، شهاب مهربان، محسن بابایی، فرزانه رضایی، آریاز ذوالفقاری و مهدی باقرزاده بازیگران نمایش «دست‌های آلوده» هستند.

نمایش «دست‌های آلوده» به کارگردانی و دراماتورژی مسعود موسوی تا 29 آذر ساعت ۲۰ در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

 

گفتگو از الهه باقری

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram