در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
پاسخ به ابهامات شورای داوری از زبان وکیل خانه تئاتر
■ اخبار » گفتگو ■ شناسه خبر : 7889 ■ 1398/09/12 19:02
محمدرضا غفاری رئیس شورای داوری خانه تئاتر، جزئیات داوری را تشریح کرد:

پاسخ به ابهامات شورای داوری از زبان وکیل خانه تئاتر


نیمه اول شهریور 98، هیئت مدیره خانه تئاتر پس از دو جلسه بحث و بررسی محمدرضا غفاری وکیل پایه یک دادگستری را با اکثریت آرا به عنوان رییس شورای داوری خود انتخاب کرد. پیش از او، مریم کاظمی عهده دار این مسئولیت بوده است.

این شورا در صورت احراز شرایط لازم، نقش میانجی در منازعات اهالی تئاتر را ایفا کرده و از سه‌عضو اصلی و یک عضو علی‌البدل تشکیل شده است.

محمدرضا غفاری پس از منصوب شدن در این سمت، شرایط و ضوابط طرح دعوی در این شورا را اعلام کرد و از هموندان خواست این موارد را مورد توجه قرار دهند.

آنطور که پیش از این در گزارش‌ها منتشر شد، 3 شرط اساسی برای بررسی اختلاف میان اهالی تئاتر در شورای داوری، به شرح زیر است:

  • وجود قرارداد بین افراد
  • وجود شرط داوری در قرارداد
  • انحصار اعلام نام شورای داوری خانه تئاتر به عنوان مرجع رسیدگی به اختلاف در قرارداد

در صورت فقدان هریک از شرایط سه‌گانه فوق، وجود شرط چهارم  دکه همانا توافق طرفین بر داوری این شوراست، ضروری می‌شود.

در ادامه انتشار شروط فوق‌الذکر، محمدرضا غفاری، در گفت‌وگویی با سایت خانه تئاتر، توضیحاتی تفصیلی برای رفع ابهامات احتمالی اعضای خانه تئاتر ارائه کرد.

پس از انتشار شرایط داوری، برای بسیاری اعضا این شبهه پیش آمد که در صورت عدم انتخاب خانه تئاتر از سوی یکی از طرفین، آیا همچنان شورای داوری این خانه می‌تواند اقدامی انجام دهد یا خیر.

 

تعیین شورای داوری خانه تئاتر از سوی طرفین ، گام نخست ارجاع موضوع مورد اختلاف به این شورا

 غفاری در این‌‌باره با اشاره به شروط داوری مطرح شده، توضیح داد: «اولین شرط رسیدگی به اختلاف از طریق داوری، توافق طرفین قرارداد بر این امر است، در واقع طرفین زمان عقد قرارداد می‌بایست این توافق را به‌عنوان یکی از مواد قرارداد، به‌صراحت قید کنند.

به گفته غفاری، در شرایطی نیز ممکن است زمان عقد قرارداد این امر مغفول مانده باشد یا با وجود توافق طرفین بر داوری، شخص خاصی به‌عنوان داور مرضی‌الطرفین تعیین نشده باشد. در این‌صورت با توافق کتبی طرفین در خصوص حل اختلاف از طریق داوری یا مشخص شدن داور مرضی‌الطرفین، آن شخص مجاز به داوری خواهد بود.  

از طرف دیگر، وکیل خانه تئاتر، بیان کرد: «هرچند نام این شورا، شورای داوری خانه تئاتر است اما چنانچه طرفین بر حل اختلاف توسط این شورا، اتفاق‌نظر نداشته باشند، حتی اگر از اعضای خانه تئاتر باشند، باز هم شورای داوری به‌لحاظ قانونی اجازه ورود به ماجرا یا هیچ اقدامی را نخواهد داشت.»

به گفته غفاری، این موضوع بسیار قابل توجه است، چرا که در بسیاری از موارد ممکن است زمان بروز مشکل، بدون توجه به شرایط داوری، اعضا توقع داشته باشند شورای داوری ورود کرده و مشکل را برطرف کنند که این موضوع امری نشدنی‌ است.

غفاری با تاکید بر حفظ شرایط‌سه‌گانه داوری، توضیح داد، در صورتی که به‌ هر دلیلی یکی از این شرایط زمان عقد قرارداد رعایت نشود، تنها با وجود شرط چهارم، شورای داوری می‌تواند به موضوع اختلاف ورود کند؛ آن شرط چهارم هم رضایت طرفین بر داوری شورای داوری خانه تئاتر است که این مورد می‌تواند در هر مرحله‌ای از دعوا، توافق شود.

 

ورود شورای داوری به دعاوی، شرط عضویت در خانه تئاتر ندارد

یکی از ابهامات ایجاد شده در میان اعضای خانه تئاتر برای بهره‌مندی از شورای داوری، شرط عضویت بود که به گفته محمدرضا غفاری، ورود شورای داوری به پرونده‌ها، هیچ ارتباطی به مدت‌زمان عضویت و حتی عضو بودن یا نبودن افراد ندارد. البته باید توجه داشت که داور هم می‌تواند داوری را بپذیرد یا نه، یعنی درخواست طرفین، الزامی برای داور ایجاد نخواهد کرد.

این وکیل و هنرمند فعال عرصه تئاتر، در مورد هزینه‌های داوری توضیح داد: «قانون صراحتا در مورد هزینه‌های داوری، تعیین تکلیف کرده و آن را بر عهده طرفین دعوی قرار داده است. این هزینه تعریف‌شده و بر اساس نوع کار و پرونده، تعیین می‌شود و مطابق قانون، هزینه داوری بر عهده طرفین است. در مورد شورای داوری خانه تئاتر نیز، هزینه داوری را من به‌عنوان وکیل و مسئول شورای داوری مطرح نمی‌کنم بلکه این موضوع به‌موجب قانون است و به نظر می‌رسد دلیل موجه و منطقی در مورد دریافت هزینه داوری وجود داشته است.»

غفاری از مهم‌ترین  دلایل لزوم دریافت هزینه دادرسی را، جلوگیری از طرح شکایات واهی دانست و گفت: «علاوه بر هزینه‌های جاری در زمان دادرسی، هزینه داوری می‌تواند در بسیاری از مواقع عامل بازدارنده‌ای باشد که افراد اقدام به طرح شکایات واهی نکنند.» 

رئیس شورای داوری خانه تئاتر بیان کرد: «تصمیم من از ابتدا بر آن بود که هزینه‌های داوری به حساب خانه تئاتر واریز شود تا بتواند بودجه‌ای هر چند محدود برای طرح‌ و برنامه‌های پیش رو باشد. ضمن اینکه این هزینه موجب تامین و جبران پاره‌ای از هزینه‌های رسیدگی به پرونده می‌شود»

به گفته غفاری، تاکنون نسبت به اخذ هزینه‌های داوری اقدامی نشده اما دریافت این هزینه‌ها، امری بدیهی و ضروری به‌نظر می‌رسد.

 

گفتگو از الهه باقری

 

 

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram