در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
قصه‌ کوتاه اما پربار خالق شهر قصه
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7866 ■ 1398/08/21 17:36
به بهانه سالروز درگذشت بیژن مفید، هنرمند فقید تئاتر

قصه‌ کوتاه اما پربار خالق شهر قصه


35 سال پیش، در چنین روزی قصه زندگی پربار بیژن مفید، خالق شهرقصه به پایان رسید. از او 9 نمایش‌نامه انتشار یافته و بعضی از نوشته‌هایش به روی صحنه آمده و بیش از ۱۵۰ نمایش‌نامه رادیویی و تلویزیونی توسط او ترجمه و کارگردانی شده‌است. شهر قصه پرآوازه‌ترین اثر بیژن مفید است.

بیژن مفید در سال 1314، در تهران متولد شد و بازیگری پدرش، غلامحسین مفید در نقش‌‌های شاهنامه‌ای و نوازندگی تارش، او را از کوکی به شعر، موسیقی و نمایش‌های سنتی ایرانی علاقه‌مند کرد. 

او هم‌زمان با تحصیل، شب‌ها برای آموختن بازیگری به هنرستان هنرپیشگی (با مدیریت دکتر مهدی نامدار) می‌رفت و تئاتر را نزد استادانی چون عطاءالله زاهد و علی‌اصغر گرمسیری می‌آموخت.  

در سال ۱۳۳۵ در دانشگاه تهران تئاتر را در کلاس‌های دو استاد تئاتر به نام‌های کویین ‌‌بی و دیوید سن که به ایران آمده بودند آموخت. در همین دوران، نمایشنامه عروسک‌ها را نوشت که برنده جایزه سوم مسابقه اداره هنرهای زیبا شد.

در سال ۱۳۳۸ در رادیو ایران در جایگاه مترجم و کارگردان نمایش‌های رادیویی آغاز به کار کرد. در این زمان بود نمایش شهر قصه را نوشت. شهرقصه در دومین جشن هنر شیراز در سال ۱۳۴۷، در تالار ۲۵ شهریور (سنگلج کنونی) و چند جای دیگر به  روی صحنه رفت. در سال ۱۳۴۸، بیژن مفید با نمایش ماه و پلنگ در سومین جشن هنر شیراز شرکت کرد.

همکاری او با کارگاه نمایش در دهه ۵۰ آغاز شد. در همین سال‌ها وی به همکاری با مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت. ترب نخستین نمایش او در کانون بود که زبانی منظوم داشت.

از نمایشنامه‌های دیگر او در حوزه‌ کودکان می‌توان به کوتی و موتی، شاپرک خانم و عقاب و روباه اشاره کرد. 

او در ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۶۳ در امریکا درگذشت.

کلیدواژگان


نظرات

1398/08/28 17:09:07 | Pari Hebroni
I respect him a lot he was grate.

نظر شما
شبکه‌های اجتماعی
Sroush Aparat Telegram Tiwtter Instagram
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram