در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
لزوم پیگیری شماره‌ عضویت اعضای کانون کارگردانان
■ صورتجلسات ■ شناسه خبر : 7833 ■ شنبه 13 مهر ساعت 14:14
نهمین صورتجلسه دهمین هیات‌مدیره‌ کانون کارگردانان خانه‌تئاتر منتشر شد

لزوم پیگیری شماره‌ عضویت اعضای کانون کارگردانان


نهمین جلسه‌‌ دهمین هیات‌مدیره‌ کانون کارگردانان خانه‌ تئاتر (جلسه‌ عادی)، در ساعت 15:34، روز شنبه 30 شهریور 1398، در محل ساختمان شماره‌ 2 خانه‌ تئاتر (خیابان صبا) برگزار شد.

با حضور اعضای هیات‌مدیره: شهرام گیل‌آبادی، محمودرضا رحیمی، مجید گیاه‌چی، آرش دادگر، هادی عامل و احسان حاجی‌پور 

بازرس: احسان فکا 

بخش انتهایی جلسه، که به بررسی بیانیه‌ شماره‌ 2 کانون اختصاص داشت با حضور اعضایی که به‌عنوان سرگروه‌های کانون کارگردانان فعالیت دارند، برگزار شد.

در این جلسه موارد زیر بررسی شد: 

1- نظر به مشکلاتی که در اختصاص شماره عضویت برای اعضای خانه‌ تئاتر وجود دارد، مقرر شد کانون کارگردانان پس از بررسی‌های لازم، پیشنهادی در خصوص شماره‌‌ عضویت اعضای خانه‌ تئاتر پیشنهاد کند.

2- پرونده‌های درخواست عضویت در کانون کارگردانان (و کانون دستیاران) بررسی و با عضویت پیوسته یک نفر و عضویت وابسته دو نفر موافقت، و با یک تقاضای عضویت مخالفت شد، که اسامی اعضای تازه، پس از تایید بازرس خانه‌ تئاتر اعلام و اطلاع‌رسانی خواهد شد. 

3-  در بخشی از جلسه که با حضور مهدی قلعه، بازرس خانه‌ تئاتر برگزار شد، به مسئله‌ی اختلاف‌نظر بین کانون و بازرس، در خصوص عضویت اعضای تازه پرداخته و توضیحاتی ارائه و مقرر شد نحوه و چگونگی پذیرش اعضای تازه، تا  زمان تصویب آیین‌نامه‌ جدید کانون در مجمع عمومی، به‌شکل مصوبه‌ای در هیات‌مدیره به تصویب برسد، تا مبنایی برای تفاهم طرفین باشد.

لازم به ذکر است با توجه به روال موجود در خانه‌ تئاتر در صورت اختلاف نظر بین کانون‌ها و انجمن‌ها و بازرس، رای و نظر هیات‌مدیره‌ مرکزی، دارای اعتبار خواهد بود.

همچنین پیشنهاد شد برای عضویت اعضای تازه، علاوه بر بررسی پرونده‌ها، گفت‌وگوی حضوری نیز پیش‌بینی شود.

4-  مقرر شد طی مکاتبه‌ای از هیات‌مدیره‌ی مرکزی خانه‌ی تئاتر خواسته شود تا تمامی مصوبات هم‌چنان معتبر هیات‌مدیره‌های مرکزی پیشین و فعلی، که به فعالیت کانون‌ها و انجمن‌ها مربوط است، از طریق سایت خانه‌ی تئاتر اطلاع‌رسانی شود‌.

5-  مسئول کارگروه پژوهش و آموزش در خصوص برگزاری نشست آشنایی با سیستم تئاتر در دیگر کشورها توضیحاتی ارائه و برگزاری این نشست را به تهیه‌ی مقدمات لازم موکول کرد، از جمله مقرر شد کتاب "نامه‌ای از تئاتر دولتی، به تئاتر خصوصی" که در کشور فرانسه منتشر شده است، ترجمه شده و برای این نشست آماده انتشار شود.

6-  مقرر شد منابع مختلفی که توسط کانون کارگردانان در سال‌های گذشته جمع‌آوری شده اما هنوز تدوین و منتشر نشده است، مورد بررسی قرار گرفته و در اسرع وقت، منتشر شود. 

از جمله نشست های کانون کارگردانان در دوره‌های هیات‌مدیره‌ی قبل و پیشین، که سلسله نشست‌های "شب کارگردان" که در اوایل دهه‌ی 80 برگزار شد و در آن سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهایی با استادان تئاتر: حمیدسمندریان، بهرام بیضایی، پری صابری، رکن‌الدین خسروی، علی رفیعی و ... انجام شد.

7-  گزارش شد که موضوع تشکیل اصناف هنری، که اخیراً توسط وزرای کار و فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده شده بود، در کمیسیون فرهنگی دولت تصویب شده و برای تصویب نهایی به صحن علنی دولت رفته است.

8- مقرر شد از نمایندگان شوراهای صنفی در موضوع تشکیل اصناف هنری دعوت به‌عمل آید تا ضمن ارائه‌ی توضیحات لازم به پرسش‌های هیات‌مدیره پاسخ دادند

9-  گزارش شد که قائم‌مقام کمیسیون فرهنگی مجلس، پس از انتشار بیانیه‌ی کانون کارگردانان، خواستار نشست مشترکی شده که برگزاری آن توسط کانون پی‌گیری خواهد شد.

10- گزارش شد علی‌رغم آنکه اعلام خانه‌ هنرمندان، مبنی بر عدم‌دریافت  ۱۰۰ میلیون تومان وعده‌شده برای حمایت از تئاتر به تماشاخانه ایرانشهر در سال ۱۳۹۷، این تماشاخانه در سال ۱۳۹۷، ۵۵۰ میلیون تومان برای حمایت از تئاتر دریافت کرده است.

هم‌چنین درآمد تماشاخانه از درصد فروش، یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان بوده است و گویا تماشاخانه ایرانشهر و بسیاری از سالن‌ها علاوه بر درصد دریافتی از گیشه، ۲ درصد از حق‌السهم سایت‌های فروش بلیت را نیز دریافت می‌کنند.

هم‌چنین علی‌رغم آن‌که ۲۰ درصد از فروش گیشه به سالن تعلق می‌گیرد، پنج درصد مالیات نه از ۸۰ درصد سهم گروه که از کل ۱۰۰ درصد فروش کسر می‌شود!

هم‌چنین گزارش شد که تئاتر شهر اعلام کرده است در قراردادهای جدید علاوه بر ۲۰ درصد فروش، ۹ درصد نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده کسر می‌نماید

1-1- در خصوص موضوع دعوت از منفک‌شدگان و حذف پرداخت مضاعف حق‌عضویت برای کسانی که شرایط عضویت در چند کانون و انجمن را دارند گفت‌وگو و مقرر شد این موضوع با روشی خاص از طریق کارگروه ارتباطات، پی‌گیری شود.

1-2-  مقرر شد جلسات بحث آزادی برای بررسی علل عدم تمایل اعضا به تمدید عضویت و طرح توقعات‌شان برنامه‌ریزی شود.

1-3-  مقرر شد در جلسات آینده از اعضای پیشکسوت کانون کارگردانان برای حضور در جلسه دعوت شود.

1-4-  با تعیین کمیته‌ای سه نفره متشکل از هادی عامل، احسان فکا و سارا عابدی، مقرر شد موضوع نحوه و چگونگی ثبت کانون کارگردان به‌عنوان یک صنف مستقل ثبت‌شده در وزارت کار، بررسی و گزارش‌های لازم ارائه‌ شود.
هم‌چنین با توجه به آن‌که نوید فرح‌مرزی اطلاعاتی در مورد مشکلات ثبت صنفی کانون‌های هنری دارد، از وی برای رایزنی دعوت به‌عمل آید. 

1-5- بخش پایانی جلسه به بررسی بیانیه‌ شماره‌ 2 کانون در خصوص حذف دریافتی سالن‌های دولتی و عمومی از گروه‌های تئاتر اختصاص داشت که با توجه به نقطه‌نظرات ارایه‌شده مقرر شد اصلاح و مجدداً مورد بررسی قرار گیرد. 

▪این جلسه که به‌مدت 206 دقیقه ادامه داشت، در ساعت 19:00، پایان یافت.

 

 

کلیدواژگان


نظرات

1398/07/17 12:15:23 | فرهاد غضنفری
چگونه باید عضو کانون کارگردانان شویم

نظر شما
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram