در حال بارگذاری لطفا شکیبا باشید...
شماره مهرماه مجله شفاهی صفیر برگزار شد
■ اخبار » خبر ■ شناسه خبر : 7829 ■ یکشنبه 7 مهر ساعت 17:48

شماره مهرماه مجله شفاهی صفیر برگزار شد


عصر روز گذشته، شنبه ششم مهرماه جلسه مجله انجمن شفاهی توکا در موزه خیمه شب‌بازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه‌تئاتر، عصر روز گذشته کانون تئاتر عروسکی خانه‌تئاتر در موزه خیمه شب‌بازی گرد هم آمدند تا مجله صفیر را ضمن بازدید از این موزه برگزار کنند.

در این جلسه هنرمندان این حوزه از جمله مرضیه محبوب، سهیلا احمدفر، آذر اخوت، مجتبی کاظمی، عادل بزدوده، سیاوش ستاری و شهرزاد مبرهن حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه حامد ذبیحی روابط عمومی انجمن نمایشگران خانه‌تئاتر با یادی از درگذشتگان این انجمن گفت: تصمیم گرفتیم تا این شماره از مجله صفیر را در موزه خیمه شب‌بازی برگزار کنیم. تا هم بازدیدی از موزه داشته باشیم و هم صحبت‌های مدیر موزه را در خصوص شرایط این موزه بشنویم.

سپس سیاوش ستاری مدیر موزه خیمه شب بازی، کارگردان تئاتر و سرپرست گروه نمایشی عروسکی ساینا با حدود 27 سال سابقه پژوهش و فعالیت در زمینه خیمه شب بازی گفت: این موضوع را به اتفاق ستاره اسکندری و  شهرزاد مبرهن راه اندازی کردیم،موضوع این موزه روایت زنده خیمه شب بازی است چرا که خیمه شب بازی به شکل رسمی در ایران وجود ندارد و یا اگر جایی عروسک های این رشته وجود داشته باشد هم در جایی اشتباه نگهداری می شود که سبب از بین رفتن عروسکهایی شود که گاه تا دویست سال قدمت دارند.

او ادامه داد: شرایط کنونی عروسک های خیمه شب بازی جای بسی تاسف دارد و این موزه می بایست زودتر از این اتفاق می افتاد تا در یک جایی اسناد این هنر محافظت شود. اکنون در این موزه آثار زیادی نداریم و تنها چهار مجموعه داریم که یکی از احکین مجموعه عروسک های امانی هنرمند فقیدی از مشهد است که حدودا شصت سال قدمت دارد، مجموعه دیگر متعلق به استاد محمدزاده با حدود 45 سال قدمت، چند عروسک از استاد نعمتی شریف است و باقی مجموعه عروسکی ماست که در طول مدت فعالیت خود در این حوزه جمع آوری شده است. 

ستاری همچنین افزود: از 25 اسفند سال گذشته که این موزه افتتاح شده است تاکنون بیش از 400 اجرا در این موزه برگزار کرده ایم که تمام این اجراها برای مردم رایگان بوده است و سازمان ها را مجاب کردیم تا هزینه این اجراها را برای مردم پرداخت کنند. از این تعداد، نود اجرا در سیستان و بلوچستان برگزار شده است، 210 اجرا نیز می بایست در نیمه دوم سال اجرا کنیم، جاهایی اجرا کرده ایم که کودکان حتی تلویزیون نداشته اند و جادوی نمایش را بعد از سال ها ما آنجا تجربه کرده ایم. 

او در خصوص روزهای اجرای خیمه شب بازی در این موزه توضیحاتی اینچنین داد: پیش از محرم و صفر روزهای دوشنبه و چهارشنبه اجرای رایگان خیمه شب بازی برای مردم در این موزه برپا بود که علاقمندان تنها می بایست به دلیل محدودیت جا نسبت به رزرو جا اقدام می کردند که زمان ادامه این اجراها پس از محرم و صفر  متعاقبا اعلام خواهد شد.

این مراسم با بازدید اعضای انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر از موزه و اجرای نمایش  خیمه شب بازی پایان یافت.

کلیدواژگان


نظرات

شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما
عضویت


© ۲۰۱۹ TheaterForum. All rights reserved
Developed by : w w w . d o r w e b . i r
اطلاعات تلفن Rss
خانه تئاتربه ما بپیوندید : Aparat Telegram Tiwtter Instagram